SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
HASŁO TYGODNIA: Powitanie wiosny
TEMAT DNIA : ,,Gry i zabawy wiosenne”
Data: 21.03.2011r.
Grupa: VIII (kl. III)
Miejsce: świetlica szkolna
Prowadzący: Elżbieta Calik
CELE OGÓLNE: doskonalenie sprawności ruchowej poprzez gry i zabawy
CELE OPERACYJNE :
Uczeń potrafi:
Współpracuje w grupie
Nawiązać odpowiednie relacje z rówieśnikami
Zręcznie i zwinnie wykonać ćwiczenia
Odczuwać stan relaksu i odprężenia
Opowiedzieć o tradycji związanych z pierwszym dniem wiosny
Opowiedzieć jakie zmiany zachodzą w przyrodzie
Odpowiednio pokolorować marzannę i korzystać z wzoru
Zna możliwości swojego ciała
Rozwijać się twórczo i pobudzić wyobraźnię
Odczuwa radość wspólnej zabawy
METODY:
słowne: pogadanka,
oglądowe: pokaz,
praktycznego działania: gry i zabawy dydaktyczne
FORMY PRACY:
zbiorowa,
w parach
indywidualna,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Cd, płyta z piosenką, chusta Klanza, opowiadanie o tradycji topienia marzanny, kartki, długopisy, szablon marzanny dla każdego dziecka.
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIA |
|
Zabawa na powitanie.
Czyta o tradycji topienia marzanny. Załącznik 1
Rozdaje szablony marzanny do pokolorowania wg wzorów.
Wiosenne kwiaty
Deszczowa chmurka
Celujemy piłką
Kolory
Wesoły masażyk:
Tędy płynie rzeczka, idzie pani na szpileczkach, tu przebiegły konie, tędy przeszły słonie, a tu idzie szczypaweczka, zaświeciły dwa słoneczka, spadł drobniutki deszczyk, czy już przeszedł się dreszczyk?
Praca plastyczna - motyl
Podsumowanie zajęć.
|
Chodzą po Sali w rytm muzyki, gdy muzyka ucichnie dzieci witają się ze sobą wg poleceń nauczyciela np. łokciami, dłońmi, piętami itp.
Słuchają tekstu i odpowiadają na pytania nauczyciela. Jaki dzień dziś mamy? Jakie znają miesiące wiosenne? W jaki sposób ludzie obchodzili dawniej pierwszy dzień wiosny?
Kolorują wg wzorów marzannę.
Trzymają chustę za uchwyt. Każdy z nich odlicza do 4, następnie nauczyciel przyporządkowuje numerom kwiaty: krokusy, 2-tulipany, 3-sasanki, 4-żonkile.Wymienione kwiaty przebiegają pod chustą i zamieniają się miejscami. Na hasło wiosna: wszystkie dzieci zamieniają się miejscami.
Podzieleni na 2 grupy. Pierwsza grupa trzyma chustę, druga chodzi po Sali w rytm muzyki, kiedy muzyka ucichnie chmura stara się nakryć jak najwięcej osób.
Trzymają chustę, do środka wrzucana jest piłeczka. Zadaniem dzieci jest trafienie piłeczką do otworu po środku chusty.
Trzyma chustę w miejscu jednego koloru. Na hasło nauczyciela uczniowie, którzy usłyszeli swój kolor obiegają chustę dookoła jak najszybciej i zajmują swoje miejsca. Dziecko, które pierwsze dobiegnie, wymienia kolor.
Dobierają się w pary. Słuchają utworu czytanego przez nauczyciela i wykonują masaż partnerowi. Po skończeniu masażu zmiana ról.
Rysują w powietrzu leniwe ósemki, następnie na kartce i przekształcają w motyle.
Wypowiadają się luźno, czy zajęcia im się podobały. Wybranie najładniejszej pracy. Następuje sprzątanie świetlicy. Pożegnanie. |
Załącznik 1
Tradycja topienia Marzanny.
Według ludowych wierzeń obrzęd topienia Marzanny miał przyspieszać odejście zimy i sprowadzić do wsi wiosnę. Dawniej obrzęd topienia Marzanny odbywał się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.
Słomianą kukłę ubraną w białą koszulę dziewczęta obnosiły po całej wsi. Następnie szły nad rzekę, wesoło śpiewając, rozbierały ją, a następnie rzucały do wody. Wyprowadzając ze wsi Marzannę, zwaną też Śmiertką lub Śmiercichą, ludzie żegnali zimę - śmierć.
Po utopieniu kukły wnoszono do wsi iglastą gałąź przybraną wstążkami. Chodzono z nią od chaty do chaty, a po skończeniu uroczystości stroik palono. Był to znak nastania wiosny.
Z czasem zamieniono rytuał topienia i palenia Marzanny w zabawę, urządzaną 21 marca w Święto Wiosny.
Obecnie ten rytuał jeszcze bardziej zmieniono. Nie topimy Marzanny, ponieważ nie chcemy zanieczyszczać środowiska.