SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
HASŁO TYGODNIA: Zapach przedwiośnia
TEMAT DNIA : ,,Wiosenne marzenia”
Data: 09.03.2011r
Grupa: VIII (kl. III)
Miejsce: świetlica szkolna
Prowadzący: Elżbieta Calik
CELE OGÓLNE: kształtowanie twórczego myślenia i rozwijanie umiejętności plastycznych.
CELE OPERACYJNE :
Uczeń potrafi:
Zaśpiewać piosenkę
Ładnie się wypowiadać, argumentować swoje odpowiedzi
Odgadnąć hasła i zagadki
Odpowiednio reagować na hasła
Wykonać pracę plastyczną
METODY:
słowne: rozmowa kierowana,
oglądowe: pokaz, obserwacja,
praktycznego działania: gry i zabawy i dydaktyczne
FORMY PRACY:
zbiorowa,
w grupach
indywidualna,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: bibuła, klej, nożyczki, kartki A4, wata, płyta CD, magnetofon, karteczki z zagadkami.
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIA |
Wita dzieci
Podaje temat zajęć. Puszcza utwór „Fantazja” N. Kukulskiej
Zabawa Kalambury (Załącznik 1) Dzieli uczniów na grupy.
Zabawa „Sałatka Wiosenna”
Puszcza utwór A. Vivaldiego „Wiosna”
Praca plastyczna metodą bibułkową. Rozdaje kartki A4, bibułę, watę.
Podsumowanie zajęć. Wybranie najładniejszych prac.
|
Śpiewają i tańczą „piosenkę powitalną” Mamy nowy dzień, przywitajmy się, jak się masz, jak się masz, wspólnych zabaw nadszedł czas.
Wsłuchują się w utwór. Odpowiadają na pytania nauczyciela: 1.Co to jest fantazja? 2. Czy każdy ma jakąś fantazję? 3. Gdzie fantazja się ujawnia? (muzyka, plastyka, utwory literackie) Nauka piosenki.
Jedna osoba z grupy rysuje, które najpierw sama zgaduje. Drużyna w ciągu 1 minuty musi odgadnąć hasło. Jeżeli się to nie uda, szansę na odgadnięcie hasła ma grupa przeciwna.
Siedzą w kole. Nauczyciel przydziela uczniom nazwy kwiatów. Na hasło zamieniają się miejscami dzieci, które są krokusami. Wszystkie dzieci z danej grupy zamieniają się miejscami. Osoba, która nie zdążyła tego zrobić wymienia następną grupę kwiatów.
Słuchają utworu, określają jego nastrój muzyczny, rozpoznają tytuł „Wiosna”.
Uczniowie tworzą wiosenny koszyk z pisklakami i baziami za pomocą skręconej bibuły i waty.
Wystawka prac uczniów. Prace porządkowe. Pożegnanie
|
Załącznik 1
Są w nim grządki i rabatki. Posiejemy na nich kwiatki.(OGRÓDEK)
Spada z chmury ,gdy w ogrodzie spadnie, wszystko rośnie ładnie. (DESZCZ)
Kiedy wstaje dzień nastaje, o zachodzie gaśnie. Kiedy jest południe to świeci najjaśniej.(SŁOŃCE)
W krótkiej nazwie kwiatów mieszczą się „sanki”. A te kwitną w marcu w mroźne ranki. (Sasanki)
Spotkasz ją w lesie albo w parku, albo w domowym zegarku. (Kukułka)
W kropki ma spódnicę chętnie zjada mszyce, gdy wierszyk powiedzą dzieci do nieba wnet poleci. (Biedronka).
Skacząc po łące, szybko uciekam, gdy dziób czerwony widzę z daleka. (żabka)
Gdy ciepły marzec powróci z wiosną, białe, puchate na wierzbach rosną. (Bazie)
W białej kapocie i czerwonych butach chodzi po błocie i śniadania szuka. (Bocian)
Tu cytrynek, tam Paź Królowej. Wszędzie piękne, kolorowe. Lekko unoszą się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko. (Motyl)
Co ona przekopie, to one wygładzą. W domowym ogródku bardzo się przydadzą. (grabie)
Gdy niebo wdzieje szary kubraczek, a potem rzewnie się rozpłacze ,gdzie spadnie łez tych liczba duża, tam z wody się zrobi wielka … (kałuża)
Rankiem srebrzy się na łące. Potem wysuszy ją słońce. (rosa)