Konspekt LA oszczep zabawowa by the wejsyl(2)


Konspekt lekcji Nr 1


Temat lekcji:

Miejsce: sala LA;

Klasa: 6 podstawowka, chłopcy

Przybory i przyrządy: oszczepy, dwie szarfy, pilki palantowe, jedna pilka wieksza np. siatkowa.

Czas: 45'

Prowadzący: Tomaszewski Krzysztof

Liczba ćwiczących: 13;


Cele szczegółowe lekcji:

Cel kształcący:, szybkość, zdolności koordynacyjne, gibkość.

Cel poznawczy: nowe umiejętności ruchowe, oswojenie się ze sprzętem (oszczepy)

Cel wychowawczy: zasady współpracy w zespole i parach, zasady bezpieczeństwa swojego i współćwiczących, samokontrola.

Część toku lekcyjnego (rodzaje zadań)

Nazwa i opis zadania (ćwiczenia)

Czas trwania ćw.

Uwagi organizacyjno -

metodyczne

I. Wstępna.

Moment org.-porządkowy.

Zorganizowanie grupy, sprawdzenie stanu gotowości do zajęć, podanie tematu lekcji.

2'

Dwuszereg. Raport (zdaje jeden z uczniów), powitanie, sprawdzenie obecności i strojów sportowych. Podanie tematu lekcji.

Zabawa ożywiająca.

a) Berek Zamrażacz. Wybieramy berka który łapie pozostałych uczniów na wyznaczonym terenie. Złapany zatrzymuje sie w takiej samej pozycji w której znajdował się w momencie dotknięcia przez berka. Uwolnienie następuję gdy jeden z uciekających stanie przed zamrożonym w takiej samej pozycji jak on. Po chwili oddajemy drugiego berka.

4'

Zabawa ma na celu przygotowanie organizmu do wysiłku. Zwracamy uwagę na bezpieczeństwo ćwiczących.

b) Szukanie oszczepów. Ćwiczący maja minutę na znalezienie wszystkich oszczepow pochowanych na sali. Gdy to sie nie uda każde następne 5 sekund to jeden przysiad nagrody.

2'

Przed zajęciami chowamy oszczepy w różnych miejscach na Sali. Oszczepy uczniowie składają w jednym miejscu.

c)Przechodzenie pod oszczepem. Dwóch ćwiczących trzyma oszczep poziomo na wysokości barków, reszta przechodzi pod oszczepem poprzez odchylenie tułowia w tył. Po przejściu wszystkich opuszczają oszczep niżej. Wygrywa ten który przejdzie pod najniższą `poprzeczką'

4'

Zabawa integracyjna,

Wygrywa ten który przejdzie pod najnizszą `poprzeczką'

II. Główna:

1. Zabawy i gry oswajające z oszczepami oraz wprowadzające do nauki rzutu oszczepem.

a) Złap oszczep. Uczniowie ustawieni w kole, każdy trzyma oszczep pionowo przed sobą. Na sygnał prowadzącego `w lewo' lub `w prawo' ćwiczący puszczają oszczep i starają się złapać następny w kierunku podanym przez prowadzącego. Ci którzy nie złapią oszczepu otrzymują kare np. 2 pompki.

3'

b)Celowanie do toczącej się piłki. Uczniowie ustawieni są w szeregu starają trafić w piłkę która prowadzący toczy równolegle do ćwiczących. Zabawe powtarzamy kilka razy na prawa i lewą rękę wygrywa osoba z największa ilością trafień.

4'

Odległość od piłki ok. 10 metrów.

c) Sztafeta rzucana. Grupa podzielona na dwa zespoły które stają w dwóch rzędach. Pierwszy ćwiczący z zespołu rusza biegiem do pachołka staje za nim i wykonuje podanie do pierwszego z rzędu a ten po dopiero po chwycie pilki może wykonać bieg.

5'

Wygrywa ta druzyna która jako pierwsza w całości przejdzie na druga strone. Gramy 3 razy, 3 raz słabsza ręką

d) Rzucanie do celu z przeskokiem. Drużyny jak wyżej ustawione frontem do siatki zabezpieczającej na której wiszą dwa hula hop bądź dwie szarfy. Ćwiczący po kolei wykonują rzuty z przeskokiem starając się trafić do celu.

5'

Wygrywa drużyna z większą ilością trafień. Gre wykonujemy raz lepsza i raz słabszą ręką.

e) Mamuty, dziki i zające. Uczniowie z oszczepami poruszają się swobodnie po wyznaczonym terenie niedaleko materaca do skoku wzwyż. Udają ze są na polowaniu, biegają swobodnie. Na słowo `zając' biegają z oszczepem uniesionym nad głową. Na słowo dzik powoli idą z odwiedzonym oszczepem. Na okrzyk `mamut' odkładają oszczepy w miejscu w którym akurat byli i jak najszybciej biegną do bezpiecznego materaca. Ostatni zostaje zjedzony przez mamuta i musi wykonać 3 pompki.

5'

0x01 graphic
0x01 graphic

0x08 graphic
Zając Dzik Mamut

f) Zbijanie w parach. Uczniowie dobierają się w pary. Każda para ma 4 rzuty. Celem rzucających jest zbicie pachołków stojących na materacu bądź ławce. Każda para ustawia zbite przez siebie pachołki.

5'

Wygrywa dwójka która zbije najwięcej pachołków.

Gre przeprowadzamy dwa razy drugi raz ręką słabszą,

III. Końcowa.

Część uspokajająca

Punkty podporu Nauczyciel podaje ile punktów podporu może przyjąć uczeń np. 1 - stanie na jednej nodze , 5 - obie stopy , obie ręce , głowa itp.

3'

Uczniowie w rozsypce.

Moment porządkowy.

Czynności organizacyjne: zebranie przyborów, zbiórka, omówienie zajęć. Wyróżnienie najbardziej aktywnych uczniów. Pożegnanie.

2'

Dwuszereg. Podsumowanie głównego tematu lekcji.


