17.04.2010
Konspekt zajęć
Temat: Ćwiczenia gimnastyczne przy muzyce.
Cel główny: Rozwijanie pomysłowości i inwencji twórczej dzieci w obrębie 6 generalnych tematów metody Labana
Cele szczegółowe: Dziecko:
- potrafi ruchem odtwarzać rytm muzyki
- wykonywać uważnie ćwiczenia gimnastyczne
- zwrócić uwagę na bezpieczeństwo swoje i kolegów podczas ćwiczeń
Metody pracy: - Labana
Formy pracy: - praca z całą grupą
Ilość dzieci w grupie: 27
Grupa wiekowa: sześciolatki
Czas trwania zajęcia: 25 minut
Pomoce dydaktyczne: kolorowe laseczki, płyta CD z muzyką do ćwiczeń
Przebieg zajęcia:
I. Wprowadzenie:
Swobodne bieganie dzieci po sali w rytm muzyki. Zadania dla dzieci: każde dziecko wykonuje niepowtarzalne ruchy; każde dziecko czuje się swobodnie i luźno; każde dziecko uważnie wsłuchuje się w muzykę.
II. Część główna:
Swobodny bieg po sali, na przerwę w muzyce dzieci kłaniają się (3x), dotykają różnych części ciała (3x), dzieciom tańczą same ręce (3x), tańczą same nogi (3x), tańczy całe ciało (3x)
Ćwiczenia z kolorowymi pałeczkami: ”Kto silniejszy”- dzieci trzymając pałeczki przeciągają się w parach, nauczyciel zwraca uwagę na prawidłowe ustawienie nóg; część dzieci bawi się pałeczkami, pozostałe obserwują, po zmianie robią to samo; jedno z dzieci trzyma pałeczkę za jeden koniec nad podłogą, drugie dziecko przeskakuje, nauczyciel zwraca uwagę na odpowiednią wysokość na jakiej trzymane są laseczki
Zabawy przy muzyce: Nauczyciel podaje zabawę, dziecko w rytm muzyki naśladuje ruchy: „Wycieczka do lasu” szukanie i zbieranie jagód; „Chodzimy w gąszczu drzew” przedzieranie się na polanę; „Podglądanie gniazda os” ucieczka przed owadami; „Gaszenie pożaru w lesie” paląca się trawa; „Odpoczynek w domu”
III. Zakończenie:
Dzieci poruszają się dowolnie przy żywej muzyce, biegają po sali w różnych kierunkach, bieg przechodzi w marsz po obwodzie koła, dzieci rytmicznie stawiają kroki i maszerują zachowując bezpieczne odstępy.
Nauczyciel dziękuje dzieciom za zajęcia, omawia je wraz z dziećmi i przechodzi do sali.