Konspekt Jesien KB, wychowanie przedszkolne, scenariusze


KONSPEKT

  1. Informacje wstępne:

Prowadząca: Kamila Babińska

Data: 11.10.2006.

Dzieci : 5 i 6- latki

  1. Tematyka:

Temat kompleksowy: Jesień, kosz owoców i warzyw niesie.

Temat dnia: Drzewa z naszych sadów.

Temat zajęcia: Od owali do śliwki.

  1. Cele:

poznawczy:

  1. rozwijanie odczuć zmysłowych poprzez improwizacje dzieci w tych obszarach

  2. poznanie pojęcia „owal”

psychomotoryczny:

  1. rozwijanie koordynacji ruchu, ćwiczenia motoryki małej i dużej

  2. doskonalenie samodzielności

  3. kształtowanie umiejętności manualnej i technicznej

  4. ćwiczenia w przeliczaniu, utrwalenie znaku graficznego <,>,=,

  5. utrwalenie kolorów

  6. inspirowanie wyobraźni , wyrażanie muzyki ruchem i rysunkiem

  7. wspieranie i pobudzanie różnych form wypowiedzi

  8. utrwalenie części drzewa

wychowawczy:

  1. kształtowanie troski o innych, umiejętności dzielenia się z innymi

  2. utrwalenie uprzejmości wobec siebie

  3. rozwijanie aktywności i współpracy w grupie

  1. Metody:

    1. metody wg.Kwiatkowskiej:

      • metoda czynna ćwiczeń, zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń

      • metoda słowna:objaśnienia i instrukcje, rozmowy i i opowiadania

      • metoda oglądowa: pokaz

  1. elementy metody Dobrego Startu, Dennisonna oraz Edukacji

przez ruch Doroty Dziamskiej

  1. Środki dydaktyczne: płyta z muzyką- dowolny wolny polonez, kredki pastelowe (żółta, zielona, fioletowa lub granatowa), duże arkusze papieru, taśma klejąca, kleje, nożyczki, śliwki, rysunek drzewa ( 2,3,szt. w zależności od ilości dzieci), znaki graficzne: <,>,=.

  2. Przebieg zajęcia:

  3. Część zajęcia

    Sytuacja edukacyjna

    Kod celu

    Uwagi

    Zabawa dydaktyczna

    Nauczycielka czyta tekst opowiadania :” W owocowym sadzie”. W momencie pojawienia się nazwy jakiegoś owocu , każde dziecko zabiera z koszyka jedną śliwkę.

    Potem jest kontrola i podliczenie śliwek.

    P1U10E2

    Kreślenie owali

    1.Nauczycielka wyjaśnia dzieciom słowo „owal” - dzieci dotykają figurę przestrzenną owalu (pomoc Montessori)

    2.Demonstracja wzoru owalu , kreślenie owalu po wzorze, w powietrzu, na plecach koleżanki.

    P4P1U3U9U5U2

    U4E2E3E1

    Rytmiczne kreślenie

    owali.

    Dzieci stoją wokół stolika i kreślą rytmicznie do muzyki owale na przyczepionym do stołu papierze, na sygnał zmiana koloru kredki, a także ręki.. Można też kreślić na kartce kolegi.

    Dla ułatwienia dzieci kreślą na słowa:;”Hop-kropka, kreślimy-wyprowadzenie owalu od kropki.

    Swobodne kolorowanie owali.

    Dzieci wypełniają owale kolorem zgodnie z poleceniem np.” owal zielony wypełniamy na fioletowo”

    Potem następuję wycięcie kilku owali..

    Konstruowanie obrazu zbiorowego-Drzewo śliwkowe

    1.Dzieci umieszczają swoje wycięte owale na tle narysowanego drzewa.

    2.Przyklejanie owali-śliwek.

    Podawanie sobie kleju do dowolnej skocznej i wesołej muzyki. Gdy muzyka cichnie, dziecko trzymające klej przykleja swój owal na drzewie.

    3.Podpisanie prac.

    Dzieci siedząc w kole podają sobie z rąk do rąk imienne wizytówki, dziecko do którego dotrze jego wizytówka zatrzymuje ją i przykleja na pracy. Zabawa toczy się aż do momentu przyklejenia wszystkich wizytówek.

    U7U5U2U10 U11U8U3

    Rozmowa na temat pracy.

    Swobodne wypowiedzi dzieci na temat pracy,- przeżyć, wskazanie i nazwanie części drzewa, przeliczenie śliwek na drzewach, wpisanie odpow. cyfry i wstawienie odpowiedniego znaku graficznego: <,>,=.

    Wywieszenie wszystkich prac i sprzątnięcie stanowiska pracy.

    U6E4E3

    Literatura:

    Dziamska D. „Kropki, kreski, owale, wiązki”.

    TEKST OPWIADANIA:

    W owocowym sadzie .

    Nadeszła jesień. W sadzie zrobiło się bardzo kolorowo. Na drzewach mieniły się dojrzałe już gruszki, jabłka i śliwki. Jabłek było chyba najwięcej, ale dzisiaj Ola zaczęła zrywać od śliwek. Kiedy skończyła i miała już prawie pełen koszyczek, pozbierała jeszcze leżące w trawie gruszki i jabłka. Teraz koszyczek był pełen soczystych owoców: jabłek, śliwek i gruszek. Ola zrobi z nich sałatkę owocową, a jak zostanie to poprosi babcię , aby upiekła jej ulubiony placek owocowy.


