Spis treści: str:
Opis techniczny 2
1.1. Dane ogólne 2
1.2. Dane szczegółowe
1.3. Podstawy obliczeń 5
Obliczenia statyczne 6
2.1. Obliczenia drewnianej więźby dachowej 6
płatwiowo-kleszczowej
Obliczenia stropu Kleina 13
Obliczenia stropu DZ-3 17
Obliczenia statyczne schodów 18
Sprawdzenie nośności murów 22
Rysunki:
Plan zagospodarowania działki terenu skala 1:500
Rzut fundamentów skala 1:50
Rzut piwnic skala 1:50
Rzut parteru skala 1:50
Rzut kondygnacji powtarzalnej skala 1:50
Rzut więźby dachowej skala 1:50
Przekrój pionowy skala 1:50
Elewacja frontowa skala 1:100
1.0 OPIS TECHNICZNY.
1.1 Dane ogólne:
Budynek mieszkalny, trójklatkowy, składający się z czterech kondygnacji nadziemnych i jednej kondygnacji podziemnej, wykonany w technologii tradycyjnej o poprzecznym układzie konstrukcyjnym.
Miejsce posadowienia - Białystok
W budynku znajdują się dwa rodzaje mieszkań (M-5 - 68m2, M-5 - 69m2).
1.2.Dane szczegółowe:
1.2.1 Ławy fundamentowe:
Ławy żelbetowe wykonane z betonu B-20 wylewane na warstwę betonu chudego.
1.2.2Ściany konstrukcyjne:
1.2.2.1 Piwnica:
Ściany wykonane z cegły pełnej klasy 5 na zaprawie marki M-5 grubość 51 cm.
1.2.2.2 Parter i kondygnacje nadziemne:
Ściany wykonane z cegły pełnej klasy 5 na zaprawie marki M-5.
Grubość ścian zależnie od kondygnacji:
I,II-38 cm; III i IV-25 cm.
1.2.3 Ściany osłonowe:
Ściany grubości 38 cm, murowane na zaprawie cementowo - wapiennej z pustaków ceramicznych pionowo drążonych typu „U” ocieplane od zewnątrz wełną mineralną i warstwą elewacyjną z cegły klinkierowej (cegła 12 cm, pustak 25 cm, wełna mineralna 2 cm).
1.2.4 Ściany działowe:
Wykonane z cegły dziurawki klasy 3.5 na zaprawie marki M-3.
1.2.5 Ściany nośne klatki schodowej:
Wykonane z cegły pełnej klasy 5 na zaprawie marki M-3.
1.2.6 Stropy:
- nad kondygnacjami nadziemnymi strop monolityczny gęstożebrowy typu DZ-3
- nad piwnicą strop Kleina.
1.2.7 Więźba dachowa:
Więźba dachowa płatwiowo - kleszczowa. Elementy drewniane takie jak (płatwie, krokwie, słupki, miecze, podwaliny, murłaty, kleszcze) wykonane z drewna klasy C18. Pochylenie połaci dachowej pod kątem 25°.
1.2.8 Pokrycie dachu:
Dach kryty blachą falistą stalową ocynkowaną.
1.2.9 Schody:
Schody żelbetowe płytowe na belkach spocznikowych.
1.2.10 Nadproża drzwiowe i okienne:
Żelbetowe wylewane (monolityczne). Nadproża w ścianach zewnętrznych ocieplane styropianem.
1.2.11 Wentylacja:
Wentylacja grawitacyjna w kuchni, ubikacji, łazience. Każde z pomieszczeń ma oddzielny pion wentylacyjny lub np. dwa pomieszczenia są podłączone do jednego pionu. Pozostałe pomieszczenia wentylowane są poprzez otwory okienne.
1.2.12 Izolacje
1.2.12.1 Izolacja przeciwwilgociowa:
W piwnicy izolacja pozioma podłogi (2 x papa na lepiku na podłożu betonowym (grubości 15 cm) połączona z izolacją na pionowej ścianie piwnicznej (1 x papa na lepiku) z wyciągnięciem nad poziom gruntu, izolacja pozioma nad ostatnią kondygnacją 1 x papa asfaltowa. Izolacja pionowa ścian w pralni i w suszarni.
1.2.12.2 Izolacja termiczna:
Nad piwnicą 2 x styropian, nad ostatnią kondygnacją trocinobeton. W ścianach osłonowych 2 cm warstwa wełny mineralnej.
1.2.13 Cokoły:
Wysunięte z muru, licowane płytami kamiennymi.
1.2.14 Posadzki:
Piwnice: korytarze, komórki lokatorskie, pomieszczenia gospodarcze i rozdzielcze - gładź cementowa.
Pralnia i suszarnia - lastryko.
Klatka schodowa - lastryko.
Kuchnie i łazienki - terakota.
Pokoje i przedpokoje - deszczułki podłogowe.
Parapety okienne:
Wykonane z marmuru syntetycznego.
1.2.15 Stolarka budowlana:
Typowa produkcji „Stolbud” Sokółka.
1.2.16 Okna:
Typowe, trzyszybowe, zespolone produkcji „Stolbud” Sokółka.
1.2.17 Instalacje:
- wodociągowa - zasilanie budynku sieci wodociągowej, centralne ogrzewanie z miejskiej magistrali ciepłowniczej.
- kanalizacyjna - odprowadzenie ścieków do kanalizacji miejskiej.
- elektryczna - przewody ukryte w ścianach.
- sygnalizacyjna - dzwonki mieszkania oraz domofon.
- instalacja RTV.
- instalacja telefoniczna.
- instalacja odgromowa.
- instalacja gazowa - gaz doprowadzony z sieci miejskiej
1.2.18 Wyposażenie wnętrz:
Zlewozmywaki z bateriami, kuchnie gazowe, muszle klozetowe, umywalki, wanny.
1.2.19 Roboty wykończeniowe:
Tynki:
wewnętrzne cementowo - wapienne, zewnętrzne na elementach kominowych cementowo - wapienne kategorii III.
Malowanie:
ściany i sufity malowane farbami emulsyjnymi. Elementy drewniane lakierowane. Klatka schodowa malowana do wysokości 1.60 m farbą olejną.
1.3 Podstawy obliczeń.
1.3.1 Wykaz norm według których wykonano obliczenia.
- PN - 70/B-01025 - Projekty budowlane. Oznaczenia graficzne na rysunkach architektoniczno - budowlanych.
- PN - 60/B-01029 - Projekty architektoniczno - budowlane. Wymiarowanie na rysunkach.
- PN - 70/B-01030 - Projekty budowlane. Oznaczenia graficzne materiałów budowlanych.
- PN - 89/B-02361 - Pochylenie połaci dachowych.
- PN - 82/B-02000 - Obciążenia budowli. Zasady ustalania wartości.
- PN - 82/B-02001 - Obciążenia budowli. Obciążenia stałe.
- PN - 82/B-02003 - Obciążenia budowli. Obciążenia zmienne technologiczne. Podstawne obciążenia technologiczne i montażowe.
- PN - 80/B-02010 - Obciążenia w obliczeniach statycznych. Obciążenia śniegiem.
- PN - 77/B-02011 - Obciążenia w obliczeniach statycznych. Obciążenie wiatrem.
- PN - 87/B-03002 - Konstrukcje murowe. Obliczenia statyczne i projektowanie.
- PN - 84/B-03264 - Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone. Obliczenia statyczne i projektowanie.
- PN - 51/B-03150 - Konstrukcje z drewna i materiałów drewnopochodnych. Obliczenia statyczne i projektowanie.
1.3.2 Wykaz literatury technicznej wykorzystanej przy projektowaniu:
- Żeńczykowski W. - Budownictwo ogólne t. II 1/2 - Arkady 1988 r.
- Pawłowski P. - Budownictwo ogólne - PWN 1983 r.
- Pawłowscy P. i R. - Budownictwo ogólne - Wymiarowanie - PWN 1983 r.
- Dawdo Cz. Ickiewicz I. Sarosiek W. - Materiały pomocnicze do ćwiczeń z budownictwa - Skrypt PB 1988 r.
- Mrożek W. - Podstawy budownictwa i konstrukcji budowlanych - Skrypt PB 1991 r.
- Szamański E. Kołakowski J. - Materiały budowlane z technologią betonu t. I i II - Skrypt PB 1986 r.
Aktualne publikacje w prasie technicznej o tematyce budownictwa.
2.0. Obliczenia statyczne:
2.1. Obliczenia drewnianej więźby dachowej płatwiowo-kleszczowej
2.1.1. Ustalenie geometrii budynku, założenia
Lo= 1088cm
B/2=544cm
B/3=363cm
B/6=181cm
2.1.1.2. Założenia
strefa śniegowa - III
strefa wiatrowa - I
wysokość budynku - H=1834 cm
pokrycie dachu - blacha
kąt nachylenia połaci dachowej - 25˚
klasa drewna - C18
2.1.1.3. Dane geometryczne wiązara więźby dachowej
rozpiętość obliczeniowa Lo=1088cm
wysokość wiązara
=0,5·Lo·tgα=254cm
długość krokwi l=0,5·Lo/cosα=600cm
zakładamy podział krokwi na dolną i górną
=
=
/cosα=399cm, przyjęto 400cm
=
=
/cosα=199cm, przyjęto 200cm
rozstaw słupków wiązara
=
·cosα=363cm
=Lo-2
=181cm
wysokość ustawienia słupka
=
·tgα=171cm
2.1.2. Zestawienie obciążeń na m² pochyłej powierzchni dachu
Obciążenia |
Wartość charakterystyczna [kN/m²] |
|
Wartość obliczeniowa [kN/m²] |
Pokrycie wraz z krokwiami 0,35·0,9 |
0,31 |
1,1 |
0,34 |
Obciążenie śniegiem 1,1·1,4·0,81 |
1,25 |
1,4 |
1,75 |
Obciążenie wiatrem 0,25·0,7·0,175·1,8·0,9 |
0,05 |
1,3 |
0,06 |
|
|
|
|
2.1.3. Obliczenie krokwi
2.1.3.1. Założenia
przyjęto belkę wolnopodpartą. Podparcie stanowi płatew i murłata.
Rozstaw krokwi c=80cm
Klasa drewna krokwi C18
Przyjęto przekrój krokwi 9x18cm
Schemat statyczny
2.1.3.2. Zestawienie obciążeń na metr bieżący krokwi
=1,61·0,8=1,29kN/m
=2,15·0,8=1,72kN/m
Maksymalny moment zginający
M=
=
=3,44kNm=3440000Nmm
Wskaźnik wytrzymałości
=
=
=486000mm³
Moment bezwładności
=
=
=43740000mm
Sprawdzenie stanu granicznego nośności
+k
·
<1
=0
=
=
=7,08
=
=
=11,1
=
=0,64<1
Krokiew o przekroju 9x18 spełnia warunki stanu granicznego nośności.
2.1.3.3. Sprawdzenie stanu granicznego użytkowania
=
+
+
<
=
·(1+k
)
=
·
=
·
=2,02mm
k
=0,8
=2,02·(1+0,8)=3,63mm
=
·
=
·
=8,13mm
k
=0,25
=8,13·(1+0,25)=10,16mm
=
·
=
·
=0,33mm
k
=0
=0,33·(1+0)=0,33mm
=3,63+10,16+0,33=14,12mm
=
=
=20mm
<
Krokiew o przekroju 9x18 spełnia warunki stanu granicznego użytkowania.
2.1.4. Obliczenia płatwi
2.1.4.1. Założenia
obliczeniowa rozpiętość płatwi stanowi odległość między słupkami, na których oparta jest płatew
do zmniejszenia rozpiętości i usztywnienia konstrukcji zastosowano miecze
aby uprościć obliczenia przyjęto, że obciążenie z pokrycia przekazywane jest przez krokwie jako ciągłe
zebranie obciążeń z dachu na płatew jest wygodniejsze, gdy przyjmuje się wymiary w rzucie poziomym
rozstaw krokwi c=80cm
rozstaw słupków
=320cm
odległość między mieczami
=160cm
klasa drewna C18
przekrój płatwi 10x15
2.1.4.2. Zebranie obciążeń
Zebranie obciążeń charakterystycznych pionowych na 1 mb płatwi
śnieg i ciężar pokrycia
g
=(S
+
)·(0,5·l
+l
)=(1,54+
)·(0,5·4+2)=7,72kN/m
ciężar własny płatwi
g
=b·h·6=0,1·0,15·6=0,09
F
=g
+g
=7,72+0,09=7,81
F
=(S
·γ
+
·γ
)·(0,5·l
+l
)+
g
·γ
=(1,54·1,4+
·1,1)·(0,5·4+2)+0,09·
·1,1=10,41N/mm
składowe obciążenia charakterystycznego od parcia wiatru
W
=p
·(0,5·l
+l
)=0,05·4=0,2N/mm
W
=p
·(0,5·l
+l
)·tgα=0,05·4·0,46=0,09N/mm
Składowe obliczeniowe od parcia wiatru
W
= p
·1,3·(0,5·l
+l
)=0,05·1,3·4·0,46=0,26N/mm
W
= p
·1,3·(0,5·l
+l
)·tgα=0,05·1,3·4·0,46=0,12N/mm
Obliczenie momentów zginających
M
=
=
=3414400Nmm
M
=
=
=153600Nmm
Potrzebny wskaźnik wytrzymałości można w przybliżeniu określić przyjmując stosunek wskaźników wytrzymałości w dwóch kierunkach.
C=
=1,5
Po przekształceniu wzoru na dwukierunkowe zginanie otrzymujemy wzór na orientacyjną wartość W
.
W
=
=
=202488,89mm³
Przyjmujemy przekrój płatwi
W
=
=
=375000mm
W
=
=
=250000mm
J
=
=
=28125000mm
J
=
=
=12500000mm
W
>W
2.1.4.3. Sprawdzenie stanu granicznego nośności
sprawdzenie naprężeń przy zginaniu ukośnym
dla
=1,5<4
+k
·
<1 k
·
+
<1
f
=f
=
=
=11,1
=
=
=9,1
=
=
=0,61
+0,7·
=0,62<1
0,7·
+
=0,86<1
Płatew o przekroju 10x15 spełnia warunki stanu granicznego nośności.
2.1.4.4. Sprawdzenie stanu granicznego użytkowania
sprawdzenie strzałki ugięcia
dla
=
=10,66<20
q
=F
+W
=7,81+0,2=8,01
u
=
·
·[1+19,2·(
)²]=
·
·[1+19,2·(
)²]=2,42mm
q
=W
dla
=
=21,33>20
u
=
·
=
·
=0,84mm
wartość strzałki ugięcia rzeczywistego
u=
=
=2,56mm
wartość dopuszczalna strzałki ugięcia
u
=
=
=8mm
u
=
=
=16mm
u
=
=
=17,89mm
2.1.5. Obliczenia słupa
2.1.5.1. Założenia
wysokość słupka H=270cm
przekrój 10x10
klasa drewna - C18
2.1.5.2. Obliczenia
P=(F
+W
)·l=(10,41+0,26)·3,2=34,14
S=H·b²·6=2,7·0,1²·6=0,16kN/m³
N=P+S=34,14+0,16=34,3
=
<f
A
=b²=0,01cm²
k
=
=
=0,41
k=0,5·[1+
·(
-0,5)+
]=0,5·[1+0,2·(1,33-0,5)+1,33²]=1,97
- współczynnik dotyczący prostoliniowości elementu dla drewna litego wynosi 0,2
=
=
=1,33
=
=
=10,15
λ=
=
=76,33
l
=H·μ=2,7·0,85=2,29
μ=0,85
i=
=
=0,03
f
=
=
=11,1
=
=0,83
<f
Słupek o przekroju 10x10 spełnia wszystkie warunki.
2.2. Obliczenie stropu Kleina
2.2.1. Założenia
strop nad piwnicą
płyta typu półciężkiego
rozstaw ścian nośnych w osiach 6m
rozstaw ścian nośnych w świetle 5,62m
rozstaw belek stalowych 1,2m
Przyjęto schemat obliczeniowy stropu
Przyjęto płytę Kleina typu półciężkiego
Obliczenie ciężaru płyty ceramicznej zbrojonej półciężkiej
ciężar płyty ceglanej
(0,065+0,055·
)·18=1,5kN/m²
ciężar wypełnienia (gruz z wapnem)
(0,055·
·12)=0,43kN/m²
powierzchnia zbrojenia
F
=0,5cm²
F
=0,5·
=1,14cm²
2.2.2. Zestawienie obciążeń na 1 m² stropu
2.2.2.1. Obciążenia stałe
Obciążenia |
Wartość charakterystyczna [kN/m²] |
|
Wartość obliczeniowa [kN/m²] |
Płyta ceglana |
1,93 |
1,1 |
2,123 |
Belka stalowa dwuteowa 220 |
0,259 |
1,1 |
0,285 |
Wypełnienie (tłuczeń ceglany z wapnem) |
1,2 |
1,3 |
1,56 |
Tynk cem.-Wap. 0,015·19 |
0,285 |
1,2 |
0,342 |
Styropian 2x0,005·0,45 |
0,0045 |
1,2 |
0,0054 |
Papa asfaltowa 0,002·11 |
0,022 |
1,2 |
0,026 |
Jastrych cementowy 0,034·21 |
0,714 |
1,2 |
0,857 |
Deszczułki podłogowe |
0,2 |
1,2 |
0,24 |
|
4,6145 |
|
5,4384 |
2.2.2.2. Obciążenia zmienne
Obciążenia |
Wartość charakterystyczna [kN/m²] |
|
Wartość obliczeniowa [kN/m²] |
Obciążenie zmienne od ścian działowych |
1,25 |
1,2 |
1,5 |
Obciążenie użytkowe |
1,5 |
1,4 |
2,1 |
|
2,75 |
|
3,6 |
2.2.2.3. Kombinacje obciążeń
kombinacja podstawowa stanu granicznego nośności
F
=5,4384+2,1·1+1,5·0,9=8,8884 kN/m²
kombinacja podstawowa stanu granicznego użytkowania
F
=4,6145+1,5=6,1145 kN/m²
2.2.3. Sprawdzenie stanu granicznego nośności
2.2.3.1. Obliczenie nośności płyty Kleina
płytę stropu Kleina oblicza się jako płytę stalowo-ceramiczną zginaną
przyjęto cegłę pełną klasy 10 na zaprawie marki 5
l=1,2m
q=F
·1m=8,8884·1=8,8884 kN/m
M
=
=
=1,6 kN/m
1,25·R
·F
=R
·F
R
- wytrzymałość obliczeniowa muru na ściskanie
R
=
=
=1,53 Mpa
R
- wytrzymałość charakterystyczna muru na ściskanie
γ
- współczynnik materiałowy
F
- pole powierzchni ściskanej = b·x
R
- wytrzymałość obliczeniowa stali dla A2= 310 Mpa
F
- pole powierzchni zbrojenia = 1,14 cm²
1,25·1,53·x·1=310·0,000114
x=0,018 m
Nośność płyty
M
=1,25·R
·b·x·(h
-
)
M
=1,25·1,53·10³·1·0,18·(0,105-
)=3,3 kNm
M
>M
2.2.4. Wymiarowanie belek stalowych
Obliczenie belki stalowej
q
=F
·1,2=8,8884·1,2=10,66 kN/m
q
=F
·1,2=7,33 kN/m
Rozpiętość obliczeniowa belki
l
=1,05·l
=1,05·5,62=5,9 m
M
=
=
=46,38 kNm
Naprężenie graniczne dla belek dwuteowych ze stali walcowanych
K
=170 Mpa
K
=
=>W=
W=
=272,8 cm³
W
=278 cm³ J
=3060 cm
W<W
2.2.5. Sprawdzenie stanu granicznego użytkowania
Stan granicznego użytkowania dla płyty ceglanej nie sprawdzamy ze względu na niewielką rozpiętość.
Ugięcie dopuszczalne dla belek stalowych przyjęta jak dla belek obetonowanych
f
=
=
=2,95 cm
f
=
·
=
·
=1,79 cm
E - współczynnik sprężystości stali = 21000kN/cm²
f
>f
2.3. Obliczenie stropu DZ-3
2.3.1. Założenia
Strop między piętrowy w budynku mieszkalnym, obustronnie częściowo zamocowany.
Konstrukcja stropu:
rozstaw żeber a = 60 cm
wysokość belek stropowych - 20 cm
płyta betonowa grubości h
=3 cm
rozpiętość teoretyczna stropu l
=5,62 m
rozpiętość rzeczywista stropu l
=l-0,04=5,96 m
rozpiętość w osiach ścian l=600 cm
rozpiętość obliczeniowa l
=l
+a=5,62+0,17=5,79 m
a=0,5·(l
-l
)=0,5·(5,96-5,62)=17 cm
dane materiałowe: stal AII=310Mpa, B20 f
=10,6Mpa
2.3.2. Zestawienie obciążeń na 1m² stropu
Obciążenie |
Wartość charakterystyczna [kN/m²] |
|
Wartość obliczeniowa [kN/m²] |
Obciążenia stałe |
|||
Ciężar konstrukcji stropu |
2,65 |
1,1 |
2,915 |
Jastrych cem. |
0,714 |
1,2 |
0,857 |
Tynk cem.-wap. |
0,285 |
1,2 |
0,342 |
Deszczułki |
0,23 |
1,2 |
0,276 |
Razem obciążenia stałe |
3,879 |
|
4,39 |
Obciążenia zmienne |
|||
Obciążenia od ścian działowych |
1,25 |
1,2 |
1,5 |
Obciążenie użytkowe |
1,5 |
1,4 |
2,1 |
Razem obciążenia zmienne |
2,75 |
|
3,61 |
Kombinacja obciążeń
Kombinacja podstawowa stanu granicznego nośności
F
=4,39+2,1·1+1,5·0,9=7,84 kN/m²
Obciążenie działające na żebro stropu
Q=F
·a=7,84·0,17=1,33 kN/m
2.3.3. Obliczenie zewnętrznych momentów zginających obciążających żebro
M=
=
=4,974 kN/m
2.3.4. Wymiarowanie
d=(h-2)+h
=(0,23-2)+0,03=0,21 m
h - wysokość belek stropowych
h
=0,03 m
b
=0,6 m
α=1,0
sprawdzenie położenia osi obojętnej przekroju
M
=α·f
·b
·h
·(d-0,5·h
)=1·10600·0,6·0,03·(0,21-0,5·0,03)=37,21
M
>M
Przekrój jest pozornie teowy - oś obojętna leży w płaszczyźnie betonu x<h
2.3.4.1. Obliczanie zbrojenia
d=0,21 m
M
=1·10600·0,03·(0,21-0,5·0,03)·0,31=19,22
μ=
=
=0,13
ζ
=0,14
A
= ζ
·d·b
·
=0,14·0,21·0,31·
=3,12 cm²
Przyjęto zbrojenie 3ø12 o przekroju 3,39 cm².
2.4. Obliczenia statyczne schodów.
2.4.1. Założenia
wysokość kondygnacji 3 m
długość i szerokość klatki schodowej 5,38x2,92 m
płyta spocznikowa 1,43x2,92 m
płyta biegowa 2,87x2,92 m
do wykonania schodów przyjęto beton B15 f
=8 Mpa, stal A-I f
=210 MPa
Wykładzina lastryko na stopniach 3 cm, na podstopniach 1,5 cm
2.4.2. Płyta biegowa
przyjęto płytę biegową grubości 12 cm
stopnie o wymiarach h=15 cm i s=28 cm
nachylenie płyty biegowej α=28
2.4.2.1. Zestawienie obciążeń na 1 m² rzutu poziomego
Obciążenie |
Wartość charakterystyczna [kN/m²] |
|
Wartość obliczeniowa [kN/m²] |
Płyta |
3,27 |
1,1 |
3,6 |
Stopnie |
1,7 |
1,1 |
1,87 |
Lastryko (0,03+0,015· |
0,84 |
1,3 |
1,09 |
Tynk cem.-wap. |
0,32 |
1,3 |
0,41 |
|
g |
|
g |
Obciążenie komunikacyjne |
3 |
1,3 |
3,9 |
|
q |
|
q |
2.4.2.2. Obliczenie rozpiętości obliczeniowej
l
=2,87+0,2=3,07 m
2.4.2.3. Obliczenie maksymalnego momentu obliczeniowego
pasmo płyty szerokości 1 m obliczamy jako belkę jednoprzęsłową częściowo utwierdzoną
q
=q
·1=10,87 kN/m
M
=
·q
·l
=
·10,87·3,07²=10,24 kNm
2.4.2.4. Wymiarowanie płyty
μ=
=
=0,128
α=1
b
- szerokość strefy ściskanej = 1 m
d - wysokość od zbrojenia do końca strefy ściskanej = 12-1,5=10,5 cm
ζ
=0,14
A
= ζ
·d· b
·
=0,14·10,5·1·
=5,6 cm²
Przyjęto zbrojenie ø8 co 8 cm o przekroju
[(3,14·0,4²):8]·100=6,28 cm²
2.4.3. Płyta spocznikowa
Obliczenia dokonano dla płyty piętrowej
grubość płyty 8 cm
2.4.3.1. Zestawienie obciążeń na 1 m² płyty
Obciążenia |
Wartość charakterystyczna [kN/m²] |
|
Wartość obliczeniowa [kN/m²] |
Płyta 0,08·24 |
1,92 |
1,1 |
2,11 |
Lastryko 0,03·22 |
0,66 |
1,3 |
0,86 |
Tynk 0,015·19 |
0,28 |
1,3 |
0,37 |
|
g |
|
g |
Obciążenie komunikacyjne |
3 |
1,3 |
3,9 |
|
q |
|
q |
2.4.3.2. Obliczenie rozpiętości obliczeniowej
l
=1,05·(1,43-0,2)=1,29 m
q
=q
·1=7,2·1=7,2 kN/m
2.4.3.3. Obliczenie maksymalnego momentu obliczeniowego
M
=
·q
·l
=
·7,2·1,29²=1,2 kNm
2.4.3.4. Wymiarowanie przekroju
μ=
=
=0,033
d=8-1,3=6,7 cm
ζ
=0,031
A
= ζ
·d·b
·
=0,031·0,067·1·
=0,8 cm²
Przyjęto zbrojenie ø4 co 9 cm o przekroju
[(3,14·0,2²):9]·100=1,39 cm².
2.4.4. Belka spocznikowa
wymiary 20x40 cm
2.4.4.1. Zestawienie obciążeń obliczeniowych
Obciążenia |
Wartość charakterystyczna [kN/m²] |
|
Wartość obliczeniowa [kN/m²] |
Belka 0,2·0,32·24 |
1,54 |
1,1 |
1,69 |
Płyta biegowa 0,5·2,87·10,87 |
|
|
8,15 |
Płyta spocznikowa 0,5·1,43·7,2 |
|
|
5,15 |
Tynk 0,015·0,42·19 |
0,12 |
1,3 |
0,15 |
|
|
|
g |
0,5·(1,43+2,87)·3 |
6,45 |
1,3 |
8,38 |
|
|
|
q |
h
=32+40-h-
=32+40-15-
=41,66 cm
2.4.4.2. Obliczenie rozpiętości obliczeniowej
l
=1,05·l
=1,05·2,92=3,06 m
2.4.4.3. Obliczenie maksymalnego momentu obliczeniowego
M
=
·q
·l
=27,53
2.4.4.4. Wymiarowanie przekroju belki
jest to belka kątowa z płytą jednostronnie współpracującą
b`p<0,15·l
b`p<4·h
b`p=32 cm
b`d=b+b`p=0,2+0,32=0,52 m
M
=α·f
·b
·h
·(d-0,5·h
)=1·8000·0,52·0,08·(0,37-0,5·0,08)=109,82 kNm
h
=0,08 m
d=0,37 m
α=1
b
=b`d
μ=
=
=0,047
ζ
=0,05
A
= ζ
·d·b
·
=0,05·0,37·0,52·
=3,65 cm²
Przyjęto zbrojenie 3 pręty ø12 i 1 pręt ø10 o przekroju
A=3·
+
=3,39+0,78=4,176 cm².
2.5. Sprawdzenie nośności murów
2.5.1. Założenia
budynek czterokondygnacyjny
układ ścian nośnych poprzeczny
strop między-piętrowy DZ-3
strop nad piwnicą Kleina
obciążenie technologiczne (użytkowe) 1,5 kN/m²
obciążenie użytkowe poddasza 1,2 kN/m²
obciążenie od słupka więźby dachowej 34,3 kN/m² (pkt 2.1.5.2.)
schemat usytuowania obliczanego fragmentu ściany nośnej
przyjęto następującą grubość ścian nośnych
g
=25 cm (dwie ostatnie kondygnacje)
g
=38 cm (dwie następne kondygnacje)
g
=51 cm (piwnice)
F
- ciężar muru piwnicznego
F
i F
- obciążenia działające ze stropu Kleina
F
- obciążenia inne:
od słupków więźby dachowej
strop nad kondygnacją powtarzalną
ciężar muru
obciążenia zmienne
wieńce
2.5.2. Zestawienie obciążeń na 1 mb muru
Obciążenie |
Wartość charakterystyczna [kN/m²] |
|
Wartość obliczeniowa [kN/m²] |
I. Ciężar właściwy muru |
|
|
|
Piwnica 0,51·2,5·19 |
24,22 |
1,1 |
26,65 |
I 0,38·2,8·1·19 |
19,49 |
1,1 |
21,44 |
II 0,38·2,7·1·19 |
19,49 |
1,1 |
21,44 |
III i IV 0,25·2,7·1·19x2 |
25,65 |
1,1 |
28,21 |
II. Ciężar tynku obustr. 0,015·4·2,7·1·19·2 |
6,15 |
1,3 |
8,00 |
III. Wieńce 0,22·(2·0,25+2·0,38+0,51)·1·24 |
9,34 |
1,1 |
10,27 |
IV. Strop nad piwnicą (pkt. 2.2.2.1.) |
4,61 |
|
5,44 |
V. Strop nad kondygnacją powtarzalną (pkt. 2.3.2.) |
3,879 |
|
4,39 |
VI. Strop nad ostatnią kondygnacją
|
4,03 |
1,2 |
4,84 |
VII. Obciążenia zmienne |
|
|
|
Obciążenie użytkowe |
1,5 |
1,4 |
2,1 |
Obciążenie zastępcze od ścian działowych |
1,2 |
1,2 |
1,5 |
Obliczenie sumy F
i F
obciążenie od słupków więźby dachowej
N·
=34,3·
=54,66 kN
obciążenie od murów i wieńców żelbetowych
97,74+8+10,27=116,01 kN
obciążenie od stropów
kondygnacje I-III
4,39·(
-g
-2·g
)·1=4,39·(3·
-0,25-2·0,38)·1=62,27 kN
kondygnacja IV
4,84·(
-g
)·1=4,84·(
-0,25)·1=23,48 kN
obciążenie zmienne
kondygnacje I-III
3,6·(3·
-g
-2·g
)·1=3,6·(3·
-0,25-2·0,38)·1=51,44 kN
kondygnacja IV
1,2·1,4·(
-g
)·1=1,2·1,4·(
-0,25)·1=8,15 kN
F
+F
=54,66+116,01+62,27+23,48+51,44+8,15=316,01 kN
Obliczenie sumy F
i F
F
= (5,44+3,6)·
·1=(5,44+3,6)·
·1=22,10 kN
F
=(5,44+3,6)·
·1=(5,44+3,6)·
·1=19,39 kN
N
=F
+F
+F
+F
=357,5 kN
2.5.3. Sprawdzenie nośności konstrukcji murowej
2.5.3.1. Określenie wartości mimośrodu wypadkowego
e
=
=
=1,27 mm
przyjmujemy e
=10 mm
mimośród siły wypadkowej
e
=
=
=0,001
M=F
·l
-F
·l
=22,10·0,127-19,39·0,127=0,35
l
=l
=e
=e
=
·0,38=0,127 m
e
=e
+e
=0,001+0,013=0,014
2.5.3.2. Sprawdzenie nośności muru
N
=
·A·f
=0,94·0,38·1117,65=399,22 kN
=1-2·
=1-2·
=0,94
A=g·1=0,38·1=0,38 m²
f
=
=
=1117,65
N
<N
PB KBO |
Projekt budynku mieszkalnego, wielorodzinnego, wykonanego w technologii tradycyjnej |
Strona - 1 -
|