Scenariusz zajęć z obszaru edukacji z zakresu mowy i myślenia dla dzieci 3-4 letnich. ZDROWE ZĘBY - ŁADNY UŚMIECH
Opracowała: Łucja Tomalik
nauczyciel wychowania przedszkolnego
Scenariusz zajęć z obszaru edukacji z zakresu mowy i myślenia dla dzieci 3-4 letnich.
Podstawa programowa:
Poznawanie i rozumienie siebie i świata :
Organizowanie sytuacji sprzyjających słuchaniu i rozumieniu mowy innych, a także wyrażaniu własnych spostrzeżeń, myśli i przeżyć za pomocą języka.
Nabywanie umiejętności poprzez działanie:
Tworzenie warunków dla wszechstronnej aktywności dziecka , wyrażania siebie w różnych formach ekspresji i przeżywania pozytywnych efektów własnych działań.
Kształtowanie czynnych postaw wobec własnego zdrowia.
Kształtowanie nawyków higienicznych zachowań prozdrowotnych.
Temat zajęcia : ZDROWE ZĘBY " ŁADNY UŚMIECH
Cele operacyjne :
Dziecko:
potrafi słuchać i wypowiadać się na podstawie opowiadania,
rozumie konieczność dbania o higienę jamy ustnej i całego ciała,
wskazuje i nazywa przedmioty służące do utrzymania czystości jamy ustnej i całego ciała,
zna i rozróżnia części ciała,
potrafi występować w teatrzyku,
zna wiersze i piosenki o zdrowiu i potrafi je zilustrować,
potrafi rozpoznawać litery,
potrafi odszukać wizytówkę ze swoim imieniem
Metody:
czynna: - kierowanie działalnością dziecka przez stawianie zadań do wykonania,
percepcyjna: wykorzystanie bodźców wzrokowych pobudzających do aktywności słownej,
słowna: opowiadanie, rozmowa, instrukcja słowna metoda J. Majchrzak
Formy:
z całą grupą z dominacją aktywności słownej,
indywidualna,
zabawowo - naśladowcza
Środki dydaktyczne:
ilustracje do historyjki obrazkowej "KUBUŚ POLUBIŁ MYĆ ZĘBY" - M. Kownacka, napis Kuba, wizytówki z imionami dzieci, ilustracje przedstawiające przedmioty służące do pielęgnacji zębów i ciała, ilustracje zębów (zdrowy , chory ) ilustracje produktów służących zdrowemu odżywianiu się, arkusze z imionami chłopców i dziewczynek, pisak, teksty piosenek: "Myj zęby", "Tu mam ręce", scenka teatralna "Kino w łazience" -W. Chotomska, treść wiersza "Przedszkolaczek" " J. Korczakowska , "Wprowadzenie dziecka w świat pisma" " Irena Majchrzak.
Przebieg zajęcia:
Zabawa przy piosence "Tu mam ręce"
Historyjka obrazkowa "Kubuś polubił myć zęby"
analiza tekstu
zapisanie wyrazu Kuba pod ilustracją
głośne czytanie wyrazu Kuba
wskazywanie poszczególnych liter w wyrazie Kuba ( np. to jest "K" " Kuby, to jest "u" Kuby itd. ).
przeliczanie liter w wyrazie Kuba
odszukiwanie liter zawartych w wyrazie Kuba na swojej wizytówce.
N " Pamiętacie co kupił Kuba i dlaczego" ( dz " odpowiadają ).
N " Kuba kupił kubek. Czy teraz może umyć zęby"
Dz- Potrzebna mu jeszcze pasta i szczotka i wtedy będzie mógł umyć zęby (dziecko wskazuje na tablicy ilustrację kubka , szczotki i pasty ).
N " Myślę , że możemy pokazać Kubusiowi jak należy myć zęby, bo wy to już potraficie zrobić.
Scenka teatralna
"Kino w łazience" z wykorzystaniem rekwizytów ( pokaz prawidłowego mycia zębów ).
N " Dlaczego należy myć zęby" ( aby były zdrowe, aby mieć ładny uśmiech itd. ).
N " Jak myślicie , który ząb jest zdrowy, a który chory i po czym to poznałeś"
Dz " Wskazuje na ilustracji.
N " Kiedy zęby są zdrowe" ( gdy je myjemy, pijemy mleko, jemy owoce i warzywa, chodzimy do dentysty itd. ).
Dz " Wskazuje na tablicy te produkty, które są zdrowe dla naszych zębów.
N " Czy wiecie kiedy należy myć zęby" ( po jedzeniu ).
N " Myślę , że Kubuś się dużo od was nauczył i teraz będzie już dbał o zęby.
N " Piosenka mu jeszcze podpowie jak dbać o zęby.
Zabawa przy piosence "Myj zęby"
Wiersz pt. "Przedszkolaczek" " nazywanie i wskazywanie przyborów służących utrzymaniu higieny ciała.
Zabawa "Skreślani" " rozwiązywanie zagadki i utrwalenie wyrazu Kuba.
Na tablicy wypisane są imiona dzieci z naszej grupy , zadaniem dzieci jest: wyszukać i skreślić swoje imię , pozostaje wyraz Kuba - odczytany przez dzieci.
"Tu mam ręce" Muzyka: J.Stadnicka
Słowa: J.Stadnicka, A. Hann
1. Tu mam ręce , tu mam nogi, 2. Tu mam brodę, a tu nosek,
a pośrodku brzuszek. tu jest moje czoło.
Tu mam głowę, a na głowie Jak zobaczę się w lusterku,
Z obu stron mam uszy. śmieję się wesoło!
Moje ręce klaszczą ładnie: klaś, klaś, Moje ręce""""..
Nogi tańczą raz i dwa: tupu, tupu,
W głowie mam pomysłów dużo: ho, ho!
Buzia śpiewa: tralala! ( tralala ).
3. Skaczę cicho jak wróbelek, 4. Patrzę blisko i daleko,
nisko i wysoko. Na dół i do góry,
Umiem w tańcu bardzo ładnie zerkam w lewo, zerkam w prawo,
chwycić się pod boki. Tak jak myszka z dziury.
Moje ręce """"" Moje ręce """""
5. Kręcę głową: nie , nie, nie, 6. Ząbki swoje często myję,
gdy nie chcę wejść do wody, nucąc cicho sobie.
ale kiwam: tak, tak, tak, Myję także mydłem szyję,
jak widzę słodkie lody. twarz i nogi obie.
Moje ręce """"". Moje ręce """""
"Kubuś polubił myć zęby" - M. Kownacka
1. Mama się gniewa
na Kubę z rana.
Nie umył zębów !
Nie zjadł śniadania!
2. Dzieci się z Kubą
bawić nie chciały
zacznij myć zęby!
-przygadywały.
3. Więc zawstydzony i
zagniewany poszedł do
sklepu.Ja proszę pani
chcę kupić kubek,
aby od dziś stale
myć zęby dobrze , długo,
wytrwale.
4. Tak jak powiedział
codziennie czynił,
by o niechlujstwo
nikt go nie winił.
Co dzień brał prysznic
W bielutkiej wannie,
potem szorował zęby starannie.
"Kino w łazience" Wanda Chotomska
Występują: Kubek z ciepłą wodą, szczotka do zębów, tubka z pastą.
Szczotka: Jestem szczotka!
Tuba: Jestem tuba!
Szczotka: Pani tuba jest za gruba.
Tuba: Jestem gruba ale schudnę, bo to wcale nie jest trudne.
Szczotka: Buzia sama się otwiera mycie zębów będzie teraz. . Będę myła zęby póty , aż umyję w dwie minuty!
Kubek : Teraz pora na mój występ, dam ci trochę wody czystej.
Wypłucz buzię, umyj szczotkę i piosenki zanuć zwrotkę.
Ref. Szła szczoteczka do kubeczka, do kubeczka szła aha / x2.
I cieszyła się wraz ze mną jak piosenka ta, aha / x2
Kto zawsze, kto zawsze o zęby dba , ten uśmiech wesoły na twarzy ma. / x2.
Myj zęby - piosenka
1. Każde dziecko dobrze wie,
że gdy ktoś cukierki je "
dziury w zębach ciągle miewa,
żadna plomba mu nic nie da.
Ref. My jesteśmy zęby twoje,
Precz cukierki, ciastka kremy,
Masz dbać o nas, całe życie,
Psuć się więcej już nie chcemy.
2. Dobrą szczotkę zawsze miej,
mycie zębów powierz jej,
niech wciąż dobrze je szoruje,
zabezpiecza, konserwuje.
Ref. My jesteśmy"".
"Przedszkolaczek" J. Korczakowska
1. Przedszkolaczek mały, duży
wie do czego mydło służy.
Płynie woda, plusk w łazience
I już czyste uszy ręce.
2. Przedszkolaczek mały, duży
wie do czego gąbka służy.
Gąbka , ręcznik, pasta, szczotka
I czyściejszy jest od kotka.
3. Przedszkolaczek , proszę pani
chętnie zęby myje z rana.
Patrzy w lustro roześmiany
Bo ma białe wąsy z piany.