Konspekt zajęć zdrowotnych. Dzieci sześcioletnie.
Blok tematyczny: Dbamy o zdrowie.
Temat dnia: Zdrowe zęby.
Hasła programowe: Rozumienie konieczności częstego mycia zębów w ciągu dnia.
Rozumienie konieczności dbania o higienę jamy ustnej.
Tworzenie zbiorów przedmiotów wg. jednej lub więcej cech.
Cele ogólne: Zapoznanie dzieci z wiadomościami dotyczącymi jamy ustnej.
Wdrażanie do systematycznego i starannego mycia zębów.
Uświadamianie dzieciom konieczności odwiedzania gabinetu stomatologicznego.
Kształtowanie u dziecka pojęcia zbioru.
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi wymienić pojęcia związane z jama ustną np. plomba, korzeń, ząb.
Dziecko opowiada w jaki sposób należy dbać o higiene jamy ustnej.
Dziecko układa zbiory wg. podanej cechy.
Dziecko wykonuje pracę plastyczną pt. „Szczoteczka do zębów”.
Metody pracy: wg. Kupisiewicza
Oparta na słowie- pogadanka, na działalności praktycznej, oglądowa- pokaz.
Formy pracy: indywidualna, grupowa.
Rodzaje aktywności: ruchowa, słowna, plastyczna, matematyczna.
Środki dydaktyczne: Tekst wiersza B. Formy pt.”Myj zęby”, 2 duże zęby ( formy przestrzenne) , kaseta z nagraniem piosenki ” Myj zęby”, koperty w których znajdują się różnej wielkości powycinane z papieru zęby, blok kredki, flamastry, papier kolorowy.
Czas: 55'
Czas |
Przebieg zajęć |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Przewidywane efekty |
Środki dydaktyczne |
3' |
Powitanie |
Witam wszystkie dzieci, które -mają dobry humor. -tych którzy lubią myć zęby. -tych którzy są uśmiechnięci |
Dzieci których dotyczyły słowa powitania podnoszą ręce w górę i machają w stronę nauczyciela na znak powitania. |
|
|
8'
4'
10'
4'
6'
20' |
Zajęcia dydaktyczne
Zabawa ruchowa ”Boli ząb”.
Zajęcia dydaktyczne
Zabawa ruchowa ”Zdrowe zęby.”
Zajęcia dydaktyczne.
Praca plastyczna „Szczoteczka do zębów” |
Nauczyciel czyta wiersz pt.”Myj zęby”. B.Formy.
„Każde dziecko dobrze wie,
Następnie zadaje pytania: O czym był wiersz? Czego zęby nie lubią? Czy trzeba chodzić do dentysty?
Nauczyciel wydaje hasła
Nauczycielka pokazuje dzieciom 2 duże zęby ( formy przestrzenne) Następnie wyjaśnia pojęcia plomba, tłumaczy dzieciom jak zbudowany jest ząb, wyjaśnia dlaczego trzeba chodzić do stomatologa.
Nauczyciel włącza kasetę z nagraniem piosenki ” Myj zęby”. Następnie wydaje hasła.
Nauczycielka rozdaje dzieciom koperty w których znajdują się różnej wielkości powycinane z papieru zęby. Następnie podaje hasła i sprawdza poprawność wykonanego zadania.
Nauczycielka rozdaje dzieciom blok kredki, flamastry, papier kolorowy.
|
Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela: O czym był wiersz? Czego zęby nie lubią? Czy trzeba chodzić do dentysty?
Dzieci swobodnie biegają po całej sali, na hasło wesoła twarz dzieci robią 3 pajacyki , na hasło smutna twarz dzieci opuszczają głowy, trzymają się za twarz i udają ból zęba.
Dzieci swobodnie biegają po całej sali na hasło zdrowe zęby dzieci pokazują jak myją zęby.
Na hasło małe lub duże zęby dzieci z rozsypanych elemętów wybierają te które pasują do hasła
Dzieci wykonują szczoteczkę do zębów wg. własnej inwencji twórczej. |
Dziecko potrafi wymienić pojęcia związane z jama ustną np. plomba, korzeń, ząb.
Dziecko opowiada w jaki sposób należy dbać o higienę jamy ustnej.
Dziecko układa zbiory wg. podanej cechy.
Dziecko wykonuje pracę plastyczną pt. „Szczoteczka do zębów”. |
Tekst wiersza B. Formy pt.”Myj zęby.” |
3