Zabawy matematyczne, Konspekty dla 5-6 latków


GRUPA  DZIECI  5 - LETNICH                 

TEMAT ZAJĘCIA:  Zabawy   matematyczne  -   zdobywamy  „Dyplom Mądrej Główki”

CELE: 

Þ   doskonalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 1 - 6;

Þ  utrwalenie znajomości pojęć wielkości przedmiotów od najmniejszego do największego,  pojęcia  „para”,  nazw  kolorów;

     rozwijanie zainteresowania znakami graficznymi symbolizującymi liczbę;

Þ     rozpoznawanie figur geometrycznych, nazywanie ich, umiejętne manipulowanie;

Þ      rozumienie i rozróżnianie lewej i prawej strony ciała;

Þ      kształtowanie logiki myślenia, umiejętności pokonywania trudności;

Þ      zgodne współdziałanie dzieci podczas pracy w zespołach.

ŚRODKI  DYDAKTYCZNE:

wiersz  „Pranie”  i  „Pajacyk”,  zagadki  o zwierzętach, wyrazy do zagadek, emblematy  (pary skarpet), sznurek do bielizny, klamerki, cyfry, pudełko, kolorowe kulki, figury geometryczne w kopertach, kwiaty z brystolu, motyle, obrazki od najmniejszego do największego dla każdego dziecka, dyplomy.          

PRZEBIEG  ZAJĘCIA:

  1.       Przywitanie rodziców

2. Zaproszenie dzieci do wspólnych zabaw matematycznych - ustalenie zasad zdobywania punktów za wykonane zadania, zapowiedź niespodzianki - możliwości zdobycia „Dyplomu Mądrej Główki”. 

3. Zabawa „Pranie” -  wysłuchanie wiersza, dobieranie i rozwieszanie na sznurku skarpetek do pary wg wzoru, umiejętne manipulowanie klamerkami, przeliczanie liczebnikami porządkowymi, umieszczenie cyfr od  1 - 6..

„Pranie”

Zrobiłam porządki, zrobiłam pranie,

Czeka mnie tylko skarpetek rozwieszanie.

Tu kolorowe, tutaj w paseczki,

tu całe białe, a tu w gwiazdeczki.

Wszystkie skarpetki tak wymieszane.

Sama już nie wiem , czy są dwie takie same.

 

  1. Zabawa „Zaczarowane pudełko” - losowanie kolorowych   kulek przez każde dziecko, losowanie kulek prawą ręką, dobieranie się parami wg koloru kulek, zabawa ruchowa do piosenki „Chodź do mnie”.

  2. Zabawa „Kolorowy pajacyk” - zadanie w parach, dzieci wyciągają z kopert figury geometryczne, nazywają poszczególne figury, zaproszenie dzieci do ułożenia obrazka z figur wg instrukcji zawartej w wierszu; uważne słuchanie wiersza przez dzieci.

„Pajacyk”

Przedszkolaczek Jacek to majster nie lada

Popatrzcie jak sprawnie mozaikę układa

Jedno koło, jeden kwadrat, cztery prostokąty,

Głowa, brzuszek, ręce, nogi, kapelusz trójkątny

Trzeba jeszcze zrobić butki z prostokątów małych

No i proszę - już pajacyk zrobiony jest cały.

 

  1. Zabawa „Zgadnij, jaka to figura?” - zadanie z udziałem rodziców; ustawienie 6 krzeseł i zaproszenie chętnych  rodziców do zabawy, wręczenie rodzicom kopert, a dzieciom figur, które muszą narysować palcem na plecach rodziców. Każde dziecko rysuje figurę, rodzic zgaduje, pokazuje wybraną figurę z koperty, porównuje z dzieckiem i nazywają swoją figurę. Zabawę można powtórzyć.

  2. Zabawa „Zagadki z krainy zwierząt” - zadanie w 4 zespołach; dzieci dobierają się w zespoły po 6 osób wokół kwiatów ułożonych na podłodze, na kwiaty przyfruwają motyle z zagadkami, rozwiązanie  przez cały zespół zagadek czytanych przez nauczycielkę, dzieci dobierają odpowiedni wyraz do rozwiązania zagadki. Zabawa ruchowo - naśladowcza : naśladowanie ruchem, głosem żabę, kota, pszczołę, konia.

 

          Nie chodzą, lecz skaczą,                   Często w polu ciągnie pług

            nad stawem mieszkają.                     kopytami stuka w bruk.

           Gdy wieczór zapadnie                       Kowal w kuźni go podkuwa,

           na głosy kumkają. (żaby)                   on po cukier łeb wysuwa.(koń)

 

     Ma cztery łapki, ogonek, dwa               Brzęczą sobie i fruwają, wonne

     uszka. Gdy śpi, podobny jest do           kwiaty odwiedzają. Kiedy przejdzie

    kłębuszka. Gdy się obudzi, zawoła        mina zła, plaster  miodu słodycz da.

się grzał.  (kotek)                                  zawsze pilne, małe...  (pszczółki)

  1. Zabawa „Układamy obrazki” -  praca indywidualna dzieci przy stolikach; układanie i przyklejanie obrazków od najmniejszego do największego, zachowanie kierunku od lewej do prawej strony, umieszczenie cyfr pod obrazkami.

  2. Zakończenie zajęcia - podsumowanie pracy dzieci,  podliczenie punktów, ogłoszenie wyników, wręczenie dzieciom niespodzianki „Dyplomu Mądrej Główki”

Zabawy stymulujące twórczą aktywność matematyczną

Zabawa przy muzyce - taniec pajaców (dla dzieci starszych)

Nauczycielka zaprasza dzieci do zabawy przy muzyce. „To będzie taniec pajaców”.

Dzieci wykonują znane im ruchy pajaca w takt muzyki. „Pajacom zepsuły się prawe

ręce” - mówi nauczycielka. Dzieci z rozbawieniem przyjmują tę propozycję

i próbują wykonywać ruchy pajaca, nie poruszając prawą ręką. W dalszym ciągu

zabawy nauczycielka sugeruje zepsucie się lewej nogi, potem prawej ręki i lewej

ręki. Za każdym razem pajace powracają do stanu wyjściowego; są naprawione.

Mały guzik - duży guzik” - dobieranie par przeciwstawnych.

Przed dzieckiem kładziemy duży guzik i prosimy o wyszukanie małego, kładąc

płaski, prosimy o wypukły itd.Dziecko samo dobiera guziki, starając się utworzyć

jak najwięcej par przeciwstawnych.W zabawie udział bierze kilkoro dzieci.

Na sygnał układają pary przeciwstawne. Wygrywa dziecko, które miało

najwięcej par.

Zabawa „Sokole oko”

Bierzemy kilka guzików i obrysowujemy je (mogą to wykonać dzieci).

Następnie prosimy dziecko, by umieściło guziki na odpowiednim miejscu.

Zabawa w schowany klocek

Celem tej zabawy jest utrwalenie przez dzieci znajomości relacji: klocki mają

ten sam kolor. Wszystkie klocki są umieszczone w woreczkach lub pudełkach.

Każde dziecko z zamkniętymi oczyma wybiera dowolny klocek, a następnie

szuka drugiego, którego długość jest równa długości pierwszego klocka.

Po otwarciu oczu stwierdzają, że wybrane przez nich klocki mają ten sam kolor.

Co spada, a co nie?

Na blacie stolika leżą różnorodne, odpowiednio dobrane przedmioty: metalowy

klucz, kasztan, metalowa przykrywka do słoika, szklana butelka, wata, ptasie

pióro, kawałek styropianu, karta papieru, kawałek folii aluminiowej, kamyk.

Zachęcamy dzieci, aby wystąpiły w roli wiatru. Stojąc z jednej strony stołu

dmuchają na leżące na stole przedmioty. Obserwują, jak jedne z nich spadają

na podłogę, inne zaś nie. - Co się stało?

Zabawa badawcza „Mierzymy czas”

Robimy stożek z papieru i w ścięty czubek wkładamy słomkę. Powstały lejek

wkładamy w otwór przeźroczystej butelki. Dzieci wsypują kolejno piasek

z naczyń o różnej wielkości (nakrętka, łyżka, kubek od jogurtu) i obserwują,

ile czasu trwa przesypywanie piasku. Mogą odmierzać czas liczbą klaśnięć.

Zabawa „Kto szybciej”

W misce z wodą kilkoro dzieci ustawia łódki, np. z korka, z papieru.

Na sygnał każde dmucha w żagle swej łódki. Wygrywa ten, kto pierwszy

dotrze do wyznaczonego celu.

Zabawa „Pomagamy krasnoludkom”

Do zabawy potrzeba 7 kartoników z wózkami o zróżnicowanej wielkości

i bez kół. Opowiadamy dzieciom: „Krasnoludki do przewożenia kamieni

zrobiły sobie wózki. Większy - zrobił większy, mniejszy - mały. Proszę

ułożyć kartoniki z wózkami od najmniejszego do największego i wyszukać

dla każdego po dwa takie same guziki - koła.

Zabawa „Kolorowe schodki”

Zabawę tę możemy przeprowadzić w każdej grupie wiekowej, różnicując

liczbę i długość klocków. Dzieci 6 - letnie wybierają z zestawu 10 klocków,

po jednym z każdego koloru, a następnie „budują kolorowe schody”.

Przy wchodzeniu i schodzeniu po stopniach wymieniają nazwy kolorów

poszczególnych stopni.

Gra w dobieranie - ćwiczenia w sferze percepcyjnej

Nauczycielka przygotowuje zestawy obiektów do szeregowania. W kopertach

umieszcza po dwa zestawy elementów, z których każdy należy uporządkować

według wykrytego kryterium różnicy, np. grubości, długości, i jednocześnie

przyporządkować elementy jednego zbioru elementom drugiego zbioru.

Np.: im większy kwiatek, tym większy listek.

Polecenie: „Przyjrzyj się, czy wszystkie kwiatki są takie same? Jak można

je uporządkować?” W kopertach mogą znajdować się:

• ptaki o różnej wielkości i gałązki o różnej długości i grubości;

• ptaki i gniazdka o różnej wielkości itp.

 

           

Okresy ludzkiego życia w teatrze pantomimy

„Potrafiliście rozwiązać trudne zadanie - ułożyć zdjęcia do albumu, a teraz

proponuję wam przedstawienie w teatrze pantomimy tego, co robią dzieci,

młodzież, czy ludzie dorośli” - proponuje nauczycielka. Dzieci przedstawiają

gestem, mimiką, co robi mama? Co robił tata, gdy był taki jak dzieci

w przedszkolu? Co robiła mama, gdyby była dziadziusiem?

„Pojazdy”

Dzieci słuchają nagrań odgłosów różnych pojazdów (sanie - dzwoneczki,

wóz - odgłos uderzeń kopyt końskich o bruk, samochód - warkot silnika,

tramwaj - dzwonek tramwajowy, samolot - odgłos odrzutowca).

Zadaniem ich jest prawidłowe rozpoznanie i nazwanie pojazdu, a następnie

umieszczenie jego sylwetki na tablicy flanelowej. Gdy na tablicy powstanie

zbiór pojazdów, nauczycielka stawia następne zadanie. Dzieci mają ułożyć

sylwetki pojazdów w określony sposób - od pojazdu poruszającego się

najwolniej do pojazdu poruszającego się najszybciej.

Składanie i rozkładanie figur

Dzieci znają figury geometryczne. Z dużych klocków Dienesa odrysowują

figury na papierze i wycinają. Nauczycielka inicjuje zabawę w „Czarodziejskie

figury”. Np. z kwadratu można otrzymać różne figury. Czynność odwrotna:

z pociętych figur składają figurę o zadanym kształcie, np. na dużych klockach

z kompletu logicznego.

Zabawa ruchowa dla dzieci młodszych - Pokaż, w jakiej jesteś grupie

„Wymyśliłam dla was nową zabawę” - mówi nauczycielka i rysuje w poprzek

sali linię kredą. „Możecie potańczyć po całej sali, ale kiedy muzyka się skończy,

zatrzymajcie się”. Kiedy dzieci stanęły nieruchomo, nauczycielka zwróciła uwagę

na obrazki znajdujące się w obu częściach sali. „To jest miejsce dla…

(różnych pojazdów)”. „A to jest miejsce dla… (różnych zwierząt)”.

Dzieci odtwarzają ruchem różne zwierzęta lub pojazdy. Po chwili muzyki

nauczycielka proponuje inne obrazki i zabawa trwa nadal.

Zabawa słowami - wyliczanki dla dzieci młodszych

„Usiądźmy w kole” - proponuje nauczycielka. „Posłuchajcie wyliczanki”.

W ogródku Nastki rosną kwiatki

Tam bratki rosną? - rosną.

Tam wierzby rosną? - nie.

Tam fiołki rosną? - rosną.

Tam ziemniaki rosną? - nie.

O czym może być następna wyliczanki?

„Na błękitnym niebie fruwają gołębie,

A wróble fruwają? - fruwają”

„Co powiecie dalej?”

Dzieci podają nazwy ptaków. Można układać też inne wyliczanki. Zabawa ta

wymaga ustalenia wyraźnego kryterium grupy, którą należy odtwarzać,

podając nazwy szczegółów.

 

Zabawa: „Na którym schodku stoi kotek?”

Dzieci budują schodki z 10 klocków (o wzrastającej długości). Przeliczają stopnie

posługując się liczebnikami: pierwszy, drugi… piąty itd. Po schodach wchodzi kotek.

Zatrzymuje się na piątym schodku. Nauczyciel pyta: - „Na którym schodku stoi

kotek?” Dzieci odpowiadają poprawnie: - „na piątym”. Następnie zakrywa się

schodki, które przeszedł kotek i stawia się dzieciom pytanie: - „ile schodków

przeszedł kotek, jeżeli stoi na piątym?” i tu pojawia się trudność. Dzieci twierdzą,

że kotek przeszedł pięć schodków. Dopiero po powtórnym przeliczeniu

ze zdumieniem stwierdzają, że kotek stoi na piątym schodku, ale przeszedł

dopiero cztery.

Zabawa: „Chodzi kominiarz po drabinie”

Dzieci otrzymują drabinki składające się z 15 szczebli, które można wyjąć

z drabiny. Po drabinie wprowadza się kominiarza. Na szóstym szczeblu kukiełka

zostaje zatrzymana. Wszystkie szczeble, które kominiarz przeszedł dzieci wyjmują

i odkładają. Nauczyciel stawia pytanie: - „ile szczebli będzie musiał przejść

kominiarz, gdyby chciał zejść na dół?” Dzieci na ogół podają: - „sześć szczebli”.

I dopiero po włożeniu brakujących szczebli stwierdzają, że skoro kominiarz stoi

na szóstym szczeblu, to do zejścia pozostało mu pięć szczebli.

Zabawa „połóż więcej (mniej), niż mam ja”

Dzieci bawią się dwójkami. Pierwsze z nich kładzie na stole kartonik z dowolną

iczbą, np. motyli. Partner, w zależności od reguły zabawy, kładzie kartonik

z większą albo mniejszą liczbą motyli.

Zabawa z kostką

Dzieci bawią się trójkami. Dwoje dzieci ma po kostce do gry, trzecie dziecko

trzyma „bank”, w którym są cyfry i znaki: =, >, <. Na hasło podane przez sędziego

obaj gracze wykonują równoczesny rzut, każdy swoją kostką. Sędzia „podpisuje”

każdy układ cyfrą na kartoniku i umieszcza między cyframi odpowiedni znak

(=, <, >). Sędzią zostaje ten gracz, który miał większą liczbę oczek na kostce.

Zabawa „dobierz obrazek”

Przygotowujemy serię kartoników z obrazami liczbowymi. Spośród wyłożonych

obrazami do góry należy dobrać po dwa w ten sposób, by razem znajdowało się

np. 8 elementów tego samego rodzaju.

Zabawa „zgadnij, ile w drugiej ręce?”

Dzieci bawią się parami np. guzikami. Wybierają 6 guzików. Jedno z dzieci

w dowolny sposób zamyka je w dłoniach (każdą dłoń osobno). Partner prosi

o otworzenie dłoni prawej lub lewej. Widząc guziki z jednej ręki, musi odgadnąć,

ile jest guzików w drugiej ręce. Sprawdzają poprawność rozwiązania zagadki.

Doliczają guziki z drugiej ręki do guzików wcześniej pokazanych.

Zabawa w układanie kolorowego dywanu

Zabawa w „układanie kolorowego dywanu” polega na zastępowaniu danego

klocka krótszymi. Na przykład dzieci kładą na stole klocek wiśniowy

odpowiadający liczbie 8, a następnie układają paski „dywanu”, których długość

równa się długości klocka wiśniowego. Każde dziecko buduje „dywan” według

własnego pomysłu.

Paski dywanu dzieci mogą ilustrować za pomocą patyczków,

kasztanów lub innych przedmiotów.

Zabawa dydaktyczna - „Dodać - odjąć”

I wersja. Każde dziecko bierze jeden kartonik z cyfrą (lub z liczbą

elementów) i układa przed sobą odpowiednią liczbę liczmanów.

Na polecenie nauczycielki dzieci wymieniają się dowolnie kartonikami.

Po przeliczeniu elementów na kartonikach lub odczytaniu cyfry dzieci

modyfikują liczbę liczmanów (dodają lub odejmują).

II wersja. Dzieci siedzą w kole, każde wybiera dowolny kartonik

liczbowy i układa odpowiednią liczbę liczmanów. Następnie rytmicznie

przekazują sobie kartoniki w prawo do momentu sygnału nauczycielki

„stój”. Odwracają otrzymany kartonik, odczytują i zmieniają liczebność zbioru.        

 

 

Pchamy taczkę

Dziecko w pozycji klęku podpartego podaje nogi stojącej za nim osobie,

która chwyta je obiema rękami w okolicy kolan i unosi w górę na wysokość

swoich kolan. Następnie dziecko unosi się na rękach i z lekka popychane

przez współćwiczącego posuwa się na nich przez małą chwilę do przodu.

Ptaszek

Dzieci tworzą koło, ustawiając się bokiem do środka. Na dany znak zaczynają

krążyć dokoła naśladując ramionami ruch skrzydeł ptaków w locie i śpiewają:

Lata ptaszek po ulicy,

Zbiera sobie garść pszenicy,

A ja sobie stoję w kole

I wybieram, kogo wolę

A ja sobie stoję w kole

I wybieram, kogo wolę

 

W środku koła znajduje się jedno dziecko naśladujące również lot ptaka. Przy

zakończeniu zwrotki: „I wybieram kogo wolę” - wybiera na swoje miejsce jedno

dziecko z koła, a samo staje na jego miejsce. Po zmianie zabawa rozpoczyna się

od nowa.

Poruszająca się gąsienica

W przysiadzie podpartym - posuwanie się rękami do przodu do

wyprostowania tułowia i nóg. Z tej pozycji przejście podskokiem

o przysiadu podpartego i rozpoczęcie od nowa posuwania się do przodu.

Waga

W parach naprzeciw siebie - podanie sobie rąk. Jedno dziecko wykonuje

wspięcie na palce, drugie - głęboki przysiad.

O d m i a n a: wykonanie przysiadu z dotykaniem pośladkami podłogi.

Pokoje do wynajęcia

Na ziemi zaznaczonych jest o jedno mniej małych kół (pokoi) od liczby

dzieci. W momencie rozpoczęcia zabawy wchodzą do środka kół, jedno zaś

zajmuje miejsce w środku między dziećmi. Dziecko bez koła podchodzi do

dzieci z zapytaniem czy jest pokój do wynajęcia. Zapytane odpowiadają tak

ub nie, a w tym czasie zamieniają się między sobą stanowiskami. W czasie

wymiany pokoi dziecko szukające stara się zająć wolne kółko.

Dziecko, które zostanie bez miejsca, przyjmuj rolę poszukującego.

Pułapka na myszy

Połowa dzieci wiąże koło trzymając ręce wzniesione tak, by inne dzieci

• myszki mogły swobodnie pod nimi przebiegać. Na znak rozpoczęcia zabawy

myszki przebiegają pod rękami i przez środek koła. Na sygnał (gwizdek,

klaśnięcie w dłonie) dzieci w kole przysiadają i opuszczają ręce (pułapka

zamknięta). Myszki, które znalazły się w środku, uważa się za schwytane,

po czym zabawę rozpoczyna się od początku.

Wąż

Dzieci ustawione w rzędzie trzymając się poprzedników za barki lub

biodra recytują:

Oj, jakiż ja biedny wąż,

Tak się muszę kręcić wciąż.

Ogon zmyka tu i tam,

Jakże ja go schować mam?

Po zakończeniu strofki wąż stara się schwytać swój własny ogon, to

pierwsze dziecko stara się schwytać ostatnie. W czasie zabawy wąż

skręca się w prawo i w lewo, aby dotknąć swego ogona. Jeżeli to

mu się uda, wznawia zabawę, typując inne dzieci na początek i koniec węża.

 

Szukam pierścionka

Dzieci stoją w kole trzymając w dłoniach związany sznur długości

odpowiedniej do liczby dzieci, na który nawleczone jest małe kółeczko.

W środku koła znajduje się jedno dziecko. W chwili rozpoczęcia zabawy

dzieci przesuwają pierścionek w lewą lub prawą stronę, a środkowe stara się

przechwycić rękę, w której  znajduje się kółeczko. Jeżeli mu się to uda,

następuje zmiana ról.

Elektryczna chusteczka

Dzieci siedzą na stołkach ustawionych w koło. Na kolanach jednego

z nich leży chusteczka. W środku znajduje się jedno dziecko. W momencie

rozpoczęcia zabawy dowolne dziecko zabiera sprytnie ręką z kolan

chusteczkę i kładzie na swoich kolanach. W tym czasie stojący w środku

stara się schwytać rękę z chusteczką. Jeżeli mu się to uda, następuje zmiana ról.

Wyścig stonóg

Dzieci ustawiają się w dwóch rzędach naprzeciw mety odległej około 10 m.

W rzędach wszyscy oburącz trzymają za biodra lub barki swoich poprzedników.

Na sygnał rzędy biegną do mety oznaczonej wbitymi w ziemię chorągiewkami,

omijają je i wracają na swoje miejsca. Wygrywa rząd, który pierwszy wróci

na miejsce i nie rozerwie się.

Literatura:

A. Bojakowska - Stymulowanie twórczej aktywności matematycznej dzieci w wieku przedszkolnym.

WOM w Łodzi - Łódź 1992

      

„Witaj Aniu…”Powitanie dzieci piosenką śpiewaną na melodię „Panie Janie”

Dzieci śpiewają :

Witaj Aniu,

Witaj Aniu,

Pośród nas, pośród nas

Wszyscy Cię kochamy,

Wszyscy Cię kochamy,

Bądź wśród nas, bądź wśród nas.

„Masaż grupowy” Dzieci siedzą jeden za drugim w kręgu , masując sobie nawzajem

plecy ,zgodnie z podanym poleceniem przez nauczyciela: „Idą konie, potem słonie ,

potem Panie na wysokich obcasach z gryzącym pieskiem , płynie rzeka , pada

deszczyk ,a potem dreszczyk....”

„Tort” -

Nauczycielka siada w środku-kolejno każdemu dziecku przydziela nazwę

jednego z produktów tortu, np.: mąka, cukier, mleko, proszek do pieczenia,

czekolada... tak aż każdy będzie miał swoją nazwę.

Zadanie polega na tym, aby na komendę np.:mąka wszystkie dzieci, które

otrzymały taką nazwę zamieniły się miejscami.

Utrudnienie polega na tym, że produkty mieszają się, np.: mąka z mlekiem.

Każdy, kto nie znajdzie miejsca, siada na środku.  

Zabawy z wykorzystaniem metody dramy:

Jesteś ty, raz, dwa, trzy.”

“Minki”  Przebieg: 1. Dzieci podzielone na trzy, cztery grupy. Każda grupa

siada w odrębnym kole. Nauczycielka podchodzi do każdego koła i informuje,

jaki rodzaj emocji, uczucia będą pokazywać za pomocą gestów, mimiki,

np. jesteście weseli, smutni, zamyśleni, przestraszeni, zdziwieni itp.

2. Pozostałe dz. odgadują rodzaj emocji przedstawioną przez daną grupę.

“Spotkanie zwierząt egzotycznych”

1. Nauczycielka proponuje zabawę z pluszowymi zwierzątkami egzotycznymi.

2. Dzieci wcielają się w rolę zwierzątek egzotycznych na wolności i tych, co są

w ZOO.

3. Prezentacja w parach, np.:Cześć, jestem słoń i lubię sobie chodzić gdzie chcę.

A ty, jak się nazywasz i co lubisz robić? Cześć, jestem małpka. Lubię skakać,

ale mieszkam w klatce i nie mogę robić i chodzić gdzie chcę? itd.

4. Dyskusja na temat, które zwierzątka były smutne i dlaczego?

Czy wy chcielibyście mieszkać w ZOO?  Dlaczego nie?

Zabawy umuzykalniające

„Gaduły” - muzyka w wysokim rejestrze-wielkoludy (marsz na palcach, ręce

w górze).W średnicy-marsz przedszkolaków. W niskim rejestrze-krasnoludki

(nogi ugięte, ręce oparte na kolanach, marsz na całych stopach). Przerwa

w muzyce-wolno rozmawiać. 

„Kwiaty na łące” - siad klęczny w kole. Głowa schowana na kolanach.

Muzyka pełni rolę słońca. Nagrzane” kwiaty” rozchylają się, unosząc główki

i ręce coraz wyżej (głośno) kiedy słońce chowa się za chmury (cicho)-

kwiaty się zamykają.

„Chusteczki” - dzieci, każde z innym kolorem szarfy (4 kolory) stoją w rozsypce.

W środku jedno dziecko trzyma cztery chusteczki- kolory te same co szarf.

Uniesiona chusteczka (np.: czerwona) zaprasza do biegania dzieci z czerwonymi

szarfami. Podniesienie innej powoduje, że biega nowa grupa, a poprzednia

natychmiast się zatrzymuje.

„Karuzela” - cwał boczny w kole. „Pasażerowie” trzymają się z tyłu za ramiona

kolegi, który cwałuje w kole. Na umówiony sygnał-pasażerowie „przesiadają się”

o jedno miejsce wstecz. Potem zmiana ról.

Zabawa tropiąca:

„Szukamy skarbu” - dzieci szukają ukrytego skarbu, który ukryła jedna grupa

dzieci. Szukają go przy pomocy znaków, listów, rebusów jakie zostawiły dzieci,

które ukryły skarb. Skarb musi być dla dzieci ważny, cenny ponieważ to motywuje

dzieci do poszukiwaniago.

Zabawy terapeutyczne

„Cicho - głośno”Gdy nauczycielka przykucnie i dłonie położy na podłodze , to dzieci chórem wymawiają słowo „koza” szeptem . Gdy nauczycielka uniesie

ręce wyżej - to dzieci mówią głośniej , a gdy całkiem wysoko to najgłośniej .

Później zabawę może przeprowadzić chętne dziecko - dyrygując rękami .

Odmiana zabawy. Dzieci ustawione w kole kolejno wymawiają słowo „kot”

coraz głośniej, a następnie rundka w przeciwną stronę koła, podczas której

dzieci kolejno wypowiadają słowo „koza” coraz ciszej. 

„Ja kolor - ty wyraz” Nauczycielka rzuca piłkę do dzieci i wymawia kolor ,

a dziecko ,które otrzyma piłkę ma wymienić słowo związane z tym kolorem ,

np.: zielona - kanapa, biała -gęś ... itd.

Zabawy symulacyjne (symulacja-udawanie)

„Robienie kanapek” - małe pomieszczenie urządzone jak mała kuchnia: szafki,

naczynia, sztućce, urządzenia mechaniczne potrzebne   w kuchni, maszynka

gazowa, zlewozmywak, woda, gaz, artykuły spożywcze potrzebne do

przyrządzenia wiosennych kanapek. Nauczycielka mówi:” Może spróbujemy

sami sobie przygotowac  śniadanie. Każdy będzie mógł zrobić taką kanapkę,

jaką lubi najbardziej”. Nauczycielka może zrobić sobie drugie śniadanie.

„Kolory” - na placu zabaw w czasie słonecznej jesiennej pogody, dzieci mają

do dyspozycji kredki ołówkowe, świecowe, pisaki, farby, pędzle, sztalugi,

kartki, sztywne podkładki, pojemniki z wodą. Nauczycielka zachęca do

malowania: „Jesień jest piękną porą roku. Zorganizujemy sobie plener,

czyli malowanie na dworze. Możecie dowolnie skorzystać z tych przedmiotów,

jak prawdziwi artyści.Spróbujemy?”

Zabawy percepcyjne

„Zapach przyrody”  P: rośliny przyniesione przez dzieci ze spaceru Podczas

spaceru nauczycielka prosi dzieci aby wąchały dokładnie wszystko co je otacza.

Prosi także, aby wzięły do przedszkola dowolną roślinkę. W przedszkolu dzieci

siadają w kole, zamykają oczy i intensywnie wąchają przyniesione przez siebie

z lasu rośliny. Następnie podają swoją roślinę sąsiadowi z prawej strony,

a same biorą roślinę od sąsiada z lewej strony i powąchało jego roślinkę.

Kiedy minie cała runda i do każdego dziecka dotrze jego roślina, wówczas

wszyscy otwierają oczy i podziwiają przyniesione przez siebie znaleziska.

(W zabawie można wykorzystać także inne przedmioty i wówczas dzieci

mogą z zamkniętymi oczami odgadywać czy ich przedmiot pochodzi z lasu czy nie.

„Od zapachu do smaku” Dzieci siedzą w kole, na środku stoi przykryty serwetką

koszyk z owocami. Owoce muszą być tak rozłożone aby po zdjęciu serwetki każdy

był dobrze widoczny. Nauczycielka powoli zdejmuje serwetkę,   dzieci po kolei

podchodzą do koszyka i biorą po jednym owocu. Następnie dzieci wąchają owoce,

po czym nauczycielka kroi każdy owoc na dwie części by dzieci powąchały go

z zamkniętymi  oczami. Teraz z kolei dzieci podają rozkrojony owoc sąsiadowi

z prawej strony i przyjmują owoc od sąsiada z lewej strony. Zabawa toczy się

do  czasu, kiedy każdy owoc wróci do dziecka, który go wyjął z koszyka.

Teraz można obrać owoce i pozwolić dzieciom spróbować smaków  wszystkich

owoców.

Zabawy - pedagogika zabawy:

„Falujące łóżko” - 4-5 dzieci tworzy łóżko, opierając się na rękach i nogach. 

Na jego środku kładzie się z rękami założonymi pod  głowę jedno dziecko.

Łóżko zaczyna się poruszać z góry  na dół, do przodu i do tyłu. Po około

1-2 minutach łóżko  zatrzymuje się, a poszczególne jego części chwytają  

osobę leżącą i zsuwają ją delikatnie po pośladkach   i stopach na ziemię.

Zabawie może towarzyszyć muzyka.

„Siedzimy na kolanach” - dzieci ustawiają się w kole jeden za drugim, 

rzymając ręce na ramionach partnera stojącego  z przodu. Dzieci stoją

w kole i próbują usiąść  na kolanach partnera stojącego z tyłu.

Zabawy integrujące:

„Mało nas, mało nas” - Tradycyjna zabawa ruchowo - taneczna, w której

kolejno wywołujemy do środka koła imieniem poszczególne dzieci.

„Zgadnij - czyje słyszysz imię” - Jedno dziecko opuszcza krąg z poleceniem,

aby po powrocie odgadło jakie imię słyszy. Pod jego nieobecność wybieramy

imię dziecka z sali np. Bartek. Dzielimy je na sylaby BAR - TEK. Na dany znak,

dzieci w dwóch grupach skandują jednocześnie sylaby wybranego imienia.

Jeżeli zgadujący trzykrotnie poniesie porażkę w odgadywaniu daje fant.

Zabawy i ćwiczenia oddechowe i ortofoniczne , ćwiczenia mowy.

„Naśladowanie głosów”Ręce ułożone na talii po bokach tak, by kciuk

dotykał dolnej partii żeber, a pozostałe palce spoczywały na przedniej

partii żeber, uciskając przeponę. Wykonanie kilkunastu wdechów i wydechów,

raz przez usta, raz przez nos. Wdech: wciąganie powoli powietrza

(ramiona nie poruszają się) i wypuszczanie go powoli, nie wprowadzając

w ruch mięśni pasa barkowego ani mięśni brzucha. Na wydechu naśladowanie

dźwięków wydawanych przez zwierzęta (kot, żaba, pies, krowa, wąż, ptaki),

maszyny, instrumenty.

„Wypowiadanie głosek”Na wydechu wolne wypuszczanie powietrza

i wypowiadanie głoski: a, następnie głosek: a, e, i, o, u, y. Na wydechu

wypowiadanie całego ciągu samogłosek: a, e, i, o, u, y (początkowo

prowadzący pokazuje kolejne głoski wypisane na kartonie, jednocześnie

ustalając długość artykulacji).

FONOWANIE SAMOGŁOSEK Na wydechu fonowanie zestawu samogłosek

(wzór wypisany na kartonie) prowadzący początkowo ukazuje kolejność

i czas trwania artykulacji każdej z grup, następnie ćwiczenie wykonywane

jest samodzielnie:  ae, ao, ai, au, ay,  oa, oe, oi, ou, oy, itd.

Zabawy dydaktyczne (nauczające)

„Powiedz, co schowałam?”  Dzieci siedzą w kole. Nauczycielka rozkłada

kilka przedmiotów i prosi  dzieci, aby głośno nazwały leżące przed nią

przedmioty. Następnie prosi jedno dziecko o opuszczenie sali by zmienić

położenie  przedmiotów i schować jeden z nich. Zadanie dziecka: odgadnięcie

czego brakuje. (Przedmioty mogą łączyć się tematycznie, mogą to także być

napisy)

„W jakiej kolejności dzieci układały składniki hamburgera?” P: ilustracje

do książeczki ze Słonecznej Biblioteki  „Wielki wspaniały hamburger”

1


