Ilona Wołoszynek zewie z terapią IV rok
Konspekt zajęć zintegrowanych dla dzieci sześcioletnich.
Temat dnia: Wysłuchanie opowiadania H. Zdzitowieckiej pt „ Leśne odgłosy”-zwrócenie uwagi na właściwe zachowanie się w lesie.
Hasła programowe:
Obcowanie z przyrodą przez bezpośredni kontakt bez zakłócania jej spokoju.
Poznanie warstwowej budowy lasu oraz warunków życia w lesie.
Cele ogólne: Kształtowanie emocjonalnego stosunku do lasu i jego mieszkańców. Wzbogacanie wiadomości dzieci o mieszkańcach lasu, Rozumienie konieczności przestrzegania zasad zachowania się w lesie. Doskonalenie umiejętności wyodrębniania głosek w nagłosie, śródgłosie, wygłosie , podział na samogłoski i spółgłoski Rozwijanie sprawności manualnej i wyobraźni przestrzennej
Cele operacyjne: Rozwiązuje zagadki . Zna zasady prawidłowego zachowania się w lesie. Dzieli wyrazy na głoski i sylaby. Poprawnie nazywa zwierzęta i rośliny leśne. Wykonuje pracę plastyczna pt „ Jeż”
Metody pracy wg. Kupisiewicza
Oparta na słowie- pogadanka, na działalności praktycznej, oglądowa, pokaz.
Formy pracy: Indywidualna, grupowa.
Rodzaj aktywności: Ruchowa, słowna, plastyczna
Środki dydaktyczne: Tekst opowiadania H. Zdzitowieckiej pt „ Leśne odgłosy” wyrazy do globalnego czytania Las, sowa, wiewiórka, lis, zając, jeż , poziomki, drzewo, plastelina ziele angielskie wykałaczki.
Indywidualne układanie próśb lasu.
Uczniowie podają różne propozycje haseł np.
-Nie hałasuj w lesie!
-Nie płosz zwierząt!
-Nie łam gałęzi!
-Chroń mrówki!
-Nie pal ognia!
-Nie rzucaj butelek w lesie!
-Nie zrywaj roślin w lesie!
-Nie wyrzucaj śmieci!
-Nie kalecz kory ostrymi narzędziami!
Zbieranie grzybów.
Na tablicy sylweta koszyka, obok nazwy grzybów. Uczniowie przenoszą
nazwy grzybów jadalnych do koszyka, a trujących pozostawiają.
Przebieg zajęć |
Czynności nauczyciela |
Czynności dziecka |
Przewidywane efekty |
Środki dydaktyczne
|
Zagadki
Wysłuchanie opowiadania H. Zdzitowieckiej pt „ Leśne odgłosy”
Wyrazy do globalnego czytania.
Zasady zachowania się w lesie.
Zabawa ruchowa pt. „Jeż”
Praca plastyczna pt” Jeż”
|
Nauczyciel zadaje zagadki
Nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie, następnie zadaje pytania dotyczące treści opowiadania.
Nauczyciel przypina wyrazy
Nauczyciel przedstawia dzieciom zasady.
Nauczyciel tłumaczy zasady zabawy, wystukuje rytm na tamburynie.
Nauczyciel rozdaje dzieciom plastelinę, i wykałaczki, ziele angielskie. |
Dzieci odgaduja zagadki: Bywa sosnowy , bywa dębowy , jest stary albo młody, na wakacjach zbierasz w nim poziomki i jagody.”
( las) Ma okrągłe oczy, świetnie widzi w nocy. Widzi oraz słyszy, poluje na myszy. (sowa) Ma rude futerko, w małej dziupli mieszka ,lubi łuskać szyszki i schrupać orzeszka. ( wiewiórka) Rudy mieszka w norze, poluje w lesie. Mistrz wybiegów i zasadzki, strzeż w kurniku kury, kaczki. (lis)
Mam długie uszy i zwinnie skaczę , zmykam przez pola gdy psa zobaczę. (zając)
Dzieci słuchają opowiadania i odpowiadają na następujące pytania: -O czym jest opowiadanie? - Jakie zwierzątka występowały w opowiadaniu?
Dzieci wraz z nauczycielem odczytują wyrazy i samodzielnie powtarzają. Wybrane dziecko dzieli wyraz na głoski, sylaby. Razem z nauczycielem przelicza ilość głosek w danym wyrazie
Dzieci wspólnie z nauczycielem omawiają zasady: -nie rozpalaj ognisk w lesie! -nie hałasuj by nie płoszyć zwierząt w lesie! -nie niszcz przyrody, nie zrywaj roślin, zwłaszcza tych będących pod ochroną, - nie niszcz grzybów oraz grzybni -nie śmieć
Dzieci naśladują sposób poruszania się jeża: czworaku ja, unoszą głowę aby patrzeć przed siebie. Na dźwięk tamburyna - zwijają się w kłębki (klękają na obu kolanach, kulą głowę i ręce).
Dzieci wg. własnej inwencji twórczej wykonują jeżą. |
Rozwiązuje zagadki .
Dzieli wyrazy na głoski i sylaby.
Poprawnie nazywa zwierzęta i rośliny leśne.
Zna zasady prawidłowego zachowania się w lesie.
|
Tekst opowiadania H. Zdzitowieckiej pt „ Leśne odgłosy”
Wyrazy do globalnego czytania: las, sowa, wiewiórka, lis, zając, jeż , poziomki,
Plastelina , wykałaczki, ziele angielskie. |
3