Scenariusz zajęć dla grupy dzieci 5 – 6 letnich
Temat: „Jesień – ćwiczenia przygotowujące do nauki pisania”
Cele główne:
- uważne słuchanie wiersza i formułowanie dłuższych wypowiedzi na temat jesieni
- utrwalanie wiadomości o porze roku – jesień
- wzbogacanie słownictwa
- kształtowanie przynależności do grupy poprzez zajęcia w grupach
- rozwijanie sprawności manualnej
- przygotowanie do nauki pisania
- rozwijanie sprawności rąk oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej potrzebnej do rysowania i nauki pisania
- określanie kierunku oraz miejsca na kartce papieru, dziecko rozumie polecenia typu: narysuj kółko w lewym górnym rogu kartki, narysuj kółko zaczynając od lewej strony kartki
- rozróżnianie strony lewej i prawej
- dzielenie wyrazów na sylaby
- wyrabianie umiejętności prawidłowego posługiwania się narzędziem piszącym
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi wypowiedzieć się na temat jesieni
- potrafi rozpoznać zwiastuny jesieni
- bierze udział w zabawach grupowych
- dzieli na sylaby wyrazy związane z jesienią
- ugniata plastelinę, angażując mięśnie palców i dłoni
- określa kierunek oraz miejsca na kartce papieru
- aktywnie uczestniczy w zajęciach
Metody:
- czynna
- słowna
- oglądowa
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa jednolita
Środki dydaktyczne:
- wiersz „ ”
- zagadki o jesieni
- papierowe talerzyki
- kosze
- żołędzie
- obrazki (drzewo, liście, grzyb, żołędzie, orzechy, wiewiórka, kasztany)
- plastelina
- karty pracy
- farby
- arkusze białego papieru
- wiersz „Jesień”
Przebieg zajęć:
1) Wysłuchanie wiersza pt. „ ”. Rozmowa z dziećmi na temat jesieni.
Dzieci odpowiadają na pytania zadane przez nauczyciela:
- Jakie są objawy/zwiastuny jesieni, z czym kojarzy nam się jesień?
- Jak pogoda jest jesienią?
- Co dzieje się jesienią w lesie, na łące?
2) Jesienne zagadki
Nauczyciel zadaje dzieciom zagadki związane z jesienią. Dzieci próbują je odgadnąć.
I Spadłem nagle z drzewa, leżę na trawniku w brązowej koszulce, w zielonym płaszczyku (kasztan)
II Mieszka wśród lasu, orzeszki zajada, w dziupli na zimę zapasy składa (wiewiórka)
III Mały, słaby, w lesie stoi, nigdy się nie rusza i przed nikim nie zdejmuje swego kapelusza (grzyb)
3) Zabawa ruchowa „Dostarcz żołędzie dla wiewiórki”
Nauczyciel dzieli dzieci na 3 drużyny. Każda drużyna otrzymuje papierowy talerzyk, kosz (dziupla wiewiórki) oraz żołędzie. Dzieci w swoich grupach ustawiają się jedno za drugim. Dzieci stojące jako pierwsze w rzędzie trzymają w uniesionych rączkach talerzyki i na nich żołędzie. Po usłyszeniu „start” dzieci biegną do kosza (dziupli), zostawiają tam żołędzie i wracają z talerzem. Kolejne dziecko układa na talerzyk swojego żołędzia i również dostarcza je do dziupli. Upuszczenie żołędzia na podłogę powoduje konieczność powrotu na linię startu i ponowne rozpoczęcie biegu do dziupli. Wygrywa drużyna, której wszyscy zawodnicy zaliczą bieg z żołędziami, jako pierwsi.
4) Jesienne sylabizowanie
Dzieci siadają na dywanie w kole. Nauczyciel rozkłada na dywanie obrazki związane z jesienią: drzewa, liście, grzyby, żołędzie, kasztany, orzechy, wiewiórki). Każde dziecko losuje obrazek, mówi co na nim widzi i dokonuje podziału wyrazu na sylaby.
5) Stonoga z plasteliny
Każde dziecko dostaje plastelinę oraz drucik z założoną kulką z plasteliny, ozdobioną oczami i włosami – stanowiącą głowę stonogi. Dzieci ugniatają plastelinę i formułują dowolnefigury geometryczne i kolejno przekładają je przez drucik tworząc stonogę.
6) Ćwiczenia grafomotoryczne – karty pracy
I Kropeczki
Każde dziecko otrzymuje wykropkowaną kartkę (załącznik 1) oraz kredkę. Nauczyciel wydaje polecenia według których dzieci łączą kropki np. zaczynamy od kropki w lewym górnym rogu, następnie 2 kropki w prawo, 2 kropki w dół, 1 kropkę w lewo,1 kropkę w górę …
II Dopełnianie rysunku
Nauczyciel rozdaje dzieciom niedokończone rysunki listka, drzewa oraz jabłka (załącznik 2). Zadaniem dzieci jest dorysowanie brakujących części.
III Jesienny grzybek
Dzieci dostają rysunek grzybka (załącznik 3) oraz plastelinę. Zadaniem dzieci jest wypełnienie powierzchni grzybka plasteliną, tak by powstał muchomor.
IV Domek
Dzieci dostają kartki z rysunkiem domku (załącznik 4). Nauczyciel mówi po kolei co i w jakim miejscu mają dorysować np. dorysujcie drzewo z prawej strony domu, dorysujcie płot z obydwu stron domu, dorysujcie słońce z lewej strony domu nad dachem, …
7) Jesienne drzewa – praca plastyczna
Dzieci losują kolorowe kartki, które stanowią o grupie, do której będą należeć. W każdej grupie jest 5 osób. Każda grupa otrzymuje duży arkusz białego papieru z narysowanym pniem i konarami drzewa. Zadaniem dzieci jest „domalowanie” liści techniką odrysowywania lub odbijania rąk ( wcześniej umoczonych w farbie). Dzieci używają kolorów, które najbardziej kojarzą im się z jesienią.
Czynności porządkowe. Prezentacja prac i omówienie ich przez dzieci. Umieszczenie prac na gazetce grupowej.
8) Jesienny masaż z wykorzystaniem wiersza „Jesień”
Dzieci dobierają się w pary, wykonują ruchy zgodne z treścią wiersza. Nauczycielka powoli recytuje wiersz, a dzieci wykonując przy tym odpowiednie ruchy:
Drzewom we włosy dmucha wiatr-dmuchanie we włosy
A deszczyk kropi kap, kap, kap-delikatne stukanie w plecy sąsiada
Krople kapią równiuteńko
Szepczą cicho mój maleńki-głaskanie po włosach i całym ciele
Leci listek, leci przez świat-przesuwanie opuszkami palców po plecach
Gdzieś tam na ziemię cicho spadł-lekkie naciskanie w jednym miejscu
Leci drugi i leci trzeci-przesuwanie opuszkami palców po plecach dwa razy
Biegną zbierać listki dzieci-szybkie stukanie po plecach wszystkimi palcami
I z uśmiechem wszystkie liście układają w piękne kiście-głaskanie po plecach