Jak uniknąć wypadków

Scenariusz zajęć zintegrowanych

ZAJĘCIA OTWARTE

 

OPRACOWANIE I REALIZACJA         : Kinga Jóźwiak, Aneta Popławska,

                                                                        Karolina Machowska

MIEJSCE                                                     : Szkoła Podstawowa nr 17 w Płocku

KLASA                                                         : 1C

CZAS TRWANIA                                       : 135 min

KRĄG TEMATYCZNY                            :

TEMAT DNIA W BLOKU                         : Jak uniknąć wypadków?

 

 

TEMATYKA OBSERWOWANYCH ZAJĘĆ:

Proponowani przez dzieci różnych rozwiązań do sytuacji prezentowanych na ilustracjach. Podawanie przykładów z własnych obserwacji i doświadczeń. Wyklejanie znaku „przejście dla pieszych” wycinankami. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej i zapisywanie ich

w zeszycie. Nauka przechodzenia przez jezdnię. Wiadomości praktyczne- jednostka objętości- litr.

ZAKRESY EDUKACJI:

·         edukacja środowiskowa

·         edukacja matematyczna

·         edukacja polonistyczna

·         edukacja plastyczna

 

CELE OPERACYJNE:

DYDAKTYCZNE

 

EDUKACJA ŚRODOWISKOWA:

·         Uczeń wie jak należy się bawić, aby uniknąć wypadków drogowych.

 

EDUKACJA POLONISTYCZNA:

·         Uczeń słucha ze zrozumieniem treści opowiadania czytanego przez nauczyciela.

·         Uczeń układa i pisze zdania ostrzegające przed wypadkami.

·         Uczeń wie do czego służą znaczki odblaskowe.

EDUKACJA MATEMATYCZNA:

·         Uczeń potrafi wykonać działanie dodawania i odejmowania w zakresie 20.

·         Uczeń  rozumie pojęcie 1 litra.

·         Uczeń rozwiązuje zadania dotyczące sum pojemności różnych naczyń.

·         Uczeń bada i porównuje pojemność różnych butelek.

·         Uczeń dostrzega, że może ulec złudzeniu: to, co wygląda na większe może mieć

mniejszą pojemność.

 

EDUKACJA PLASTYCZNA:

·         Uczeń potrafi wyrazić swoje uczucia i emocje w sposób plastyczny.

 

EDUKACJA MUZYCZNA:

·         Uczeń rozumie znaczenie muzyki jako środka relaksacyjnego.

 

WYCHOWAWCZE

·         Uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć, w tym podczas pracy

grupowej.

 

METODY AKTYWNOŚCI:

(wg R. Więckowskiego)

 

INFORMACYJNE:

·         wyjaśnienie werbalne

·         wyjaśnienie ilustrowane

·         opis z wykorzystaniem pomocy graficznych

·         opis z wykorzystaniem okazów naturalnych

HEURYSTYCZNE:

·         problemowa

·         elementy dyskusji

·         elementy dialogu

FORMY AKTYWNOŚCI:

(wg R. Więckowskiego)

·         aktywność indywidualna jednolita

·         aktywność indywidualna zróżnicowana

·         aktywność grupowa jednolita

·         aktywność z całą klasą

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

(wg R. Więckowskiego)

 

KONWENCJONALNE:

·         ilustracje przedstawiające sytuacje na drodze

·         odblaski

·         kamizelka

·         makieta przejścia dla pieszych

·         rekwizyty: znak „przejście dla pieszych”, sygnalizacja świetlna

·         koszyk

·         kartony, butelki, słoiki

·         szklane naczynia

·         kartki z imionami uczniów

·         karty pracy

·         karty z treścią wiersza

·         karteczki do losowania

TECHNICZNE:

·         magnetofon

·         płyta CD z nagraniem odgłosów ruchu drogowego

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Część  wstępna

  1. Czynności organizacyjno- porządkowe (powitanie, sprawdzenie listy obecności oraz przygotowania do zajęć), rozdanie uczniom kartek z ich imionami.

  1. Część główna

1.       Wprowadzenie do tematu zajęć: rozdanie dzieciom rozsypanki sylabowej, rozwiązanie jej, zapisanie hasła: „Bądź  bezpieczny na drogach ” i  wklejenie karty pracy do zeszytu (KARTA PRACY 1)

2.       Przeczytanie przez nauczyciela opowiadania o Agatce, która źle przechodziła przez jezdnię . (ZAŁĄCZNIK 1) .Zadawanie dzieciom pytań :

·         O kim jest to opowiadanie ?

·         Co zrobiła Agatka ?

·         Dlaczego Agatka źle się zachowała ?

·         Co mogło się stać Agatce ?

·         Jak powinna się zachować Agatka ?

3.       Umieszczenie na tablicy ilustracji dotyczących złego oraz poprawnego zachowania w pobliżu jezdni. Uszeregowanie ich przez dzieci w odpowiedni sposób (po lewej zachowanie poprawne, po prawej- niepoprawne). (ZAŁĄCZNIK 2) Rozdanie uczniom kart pracy z ilustracjami błędnych zachowań, wspólne ich podpisanie. Wklejenie kart pracy do zeszytu. (KARTA PRACY 2)

4.       Zaprezentowanie dzieciom znaku „przejście dla pieszych”, przykładowych odblasków oraz kamizelek. (ZAŁĄCZNIK 3) Zadawanie dzieciom pytań:

·         Czy widzieliście taki znak?

·         Gdzie go widzieliście?

·         W jaki inny sposób oznaczone są „zebry”, czyli przejścia dla pieszych?

·         Na jaki świetle przechodzimy przez jezdnię?

·         Czy wiecie do czego służą odblaski?

·         Czy macie odblaski przy swoich plecakach?

5.       Nauczyciel czyta wiersz „Gdy zamierzasz przejść ulicę” Wandy Chotomskiej:

Gdy zamierzasz przejść ulicę

Musisz poznać tajemnicę.

Na chodniku przystań bokiem.

Popatrz w lewo bystrym okiem.

Skieruj w prawo wzrok sokoli.

Znów na lewo  spójrz powoli.

Jezdnia wolna więc swobodnie

Mogą po niej przejść przechodnie.

 

Rozdanie dzieciom tekstu wiersza. (ZAŁĄCZNIK 4)Kilkukrotne powtórzenie treści wiersza z uczniami.

 

PRZERWA ŚRÓDLEKCYJNA:

Nauka prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Na podłodze zostanie ułożona makieta przejścia dla pieszych. Uczniowie ustawiają się w pary i przechodzą przez jezdnie zgodnie z zasadami przytoczonymi w wierszu. Stosowanie różnych możliwości- przejście z sygnalizacją lub bez.

6.        Nauczyciel pokazuje dzieciom koszyk z zakupami (opakowaniami po płynach- kartony, butelki ,słoiki).  Wyjaśnienie, że takie pojemniki służą do przechowywania płynów- nawiązanie do litra jako miary pojemności.

7.       Rozdanie dzieciom kart do wklejenia do zeszytu ilustrujących miarę pojemności – litr.(ZAŁĄCZNIK 5)

8.       Nauczyciel prezentuje dzieciom różne pojemności naczyń przelewając wodę.  Sprawdza czy taka sama ilość wody może zmieścić się w różnych naczyniach-  to co wygląda na większe lub mniejsze może mieć taką samą pojemność.

9.       Rozwiązywanie zadań matematycznych dotyczących sum pojemności różnych naczyń. (ćw. 1. s. 78, KARTA PRACY 3)

10.   Rachunek pamięciowy: Losowanie przez dzieci karteczek z „zaszyfrowanym kodem”. Uczniowie siadają w kole. Nauczyciel wypowiada kod oraz działania (dodawanie lub odejmowanie w zakresie 20), uczeń z wytypowanym kodem podaje wynik.  (ZAŁĄCZNIK6)

11.   Praca plastyczna- wyklejanie przez dzieci znaku „przejście dla pieszych” wycinankami. (ZAŁĄCZNIK7)

III.          Część końcowa

  1. Podsumowanie najważniejszych wiadomości. Zadawanie uczniom pytań:

·         Czy możesz przejść na drugą stronę ulicy gdy światło jest czerwone?

·         Czy należy znaki drogowe znać żeby wiedzieć jak bezpiecznie przejść przez ulicę?

·         Czy chłopiec na rowerze dobrze się sprawuje gdy czepia się traktora i za nim pedałuje?

·         Przez jezdnię sobie przebiegnę, bo mnie się bardzo śpieszy, niech inni sobie szukają

przejścia dla pieszych.

  1. Rozdanie dzieciom kart z pracą domową , wyjaśnienie poleceń.

·         Zakres podstawowy ćw. 2 strona 77, ćw. 2 strona 78

·         Zakres dla chętnych Karta pracy 4 i/lub karta pracy 5 (rebus i /lub krzyżówka)

  1. Podsumowanie zajęć

·         Ze względu na aktywność dzieci

·         Ze względu na zachowanie dzieci

  1. Pożegnanie.

