6 co robic aby uniknac wypadku drogowego, scenariusze zajęć kl. I-III


Scenariusz zajęć zintegrowanych

Data: 12.09.08r.

Prowadząca: Agnieszka Wyrwa

Klasa: I c

Krąg tematyczny: Bądź rozważny na drodze

Temat dnia: Co robić aby uniknąć wypadku? Wprowadzenie litery A, a na podstawie wyrazu aparat, wprowadzenie pojęcia prostokąta i kwadratu, rozróżnianie figur geometrycznych, wykonanie scrapu z własnym zdjęciem, wykonanie albumu klasowego.

Cele zajęć:

Ogólne:

  • kształtowanie umiejętności wypowiadania się

  • kształtowanie umiejętności uważnego słuchania

  • doskonalenie umiejętności rozpoznawania figur geometrycznych

  • kształtowanie umiejętności rozpoznawania litery i głoski „a” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie

  • kształtowanie pisania litery a” w powietrzu, na kartce i w liniaturze

  • doskonalenie umiejętności manualnych

  • Kształtowanie pojęcia prostokąta i kwadratu

Szczegółowe:

Uczeń:

  • wypowiada się na dany temat

  • dokonuje analizy i syntezy słuchowej z głoską „a”

  • dokonuje analizy wzrokowej litery „a”

  • potrafi określić miejsce głoski w wyrazie

  • potrafi koncentrować uwagę na czytanym tekście i zapamiętać zdarzenia

  • potrafi pisać literę „a” w powietrzu, na kartce i w liniaturze

  • umie rozpoznać figury geometryczne i podzielić je na grupy według wielkości

  • dokonuje starannego wykonania scrapu do albumu klasowego

  • potrafi dokładnie wycinać i przyklejać poszczególne elementy w celu ozdobienia strony albumu

  • wie jak wygląda prostokąt i kwadrat i potrafi go opisać

Metody pracy: ćwiczeniowa, podająca, problemowa, aktywizująca

Formy pracy uczniów: Zbiorowa, indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: Podręcznik z ćwiczeniami „Ja i moja szkoła” klasa I cz.1, Domowniczek „Ja i moja szkoła” klasa I cz. 1, punchery, karteczki dla dzieci z wyrazem podstawowym i jego schematem głoskowym oraz sylabowym, czerwone i niebieskie prostokąty, zdjęcia różnego rodzaju, „A” znajduje się na początku , w środku lub na końcu, schematy głoskowe do tych obrazków, aparat fotograficzny, „Karty pracy” J. Białobrzeska, guziki, tasiemki, kleje, różnokolorowe kartki, klocki logiczne

Przestrzeń edukacyjna: sala lekcyjna

Literatura:

Zakładane cele

Zadania dla uczniów

Czynności uczniów

Obszar aktywności

Uwagi

Czynności organizacyjno - porządkowe

Sprawdzenie obecności i zadania domowego

Zgłasza swoją obecność, pokazuje odrobione zadanie domowe

Wprowadzenie do tematu zajęcia

Rozmowa na temat przyczyn wypadku drogowego

- czy kiedyś ktoś z Was miał wypadek?

- skąd dowiadujecie się o wypadkach?

- jakie znacie najczęstsze przyczyny wypadków drogowych?

-jak można ich uniknąć?

Biorą udział w pogadance

Edukacja społeczno - środowiskowa

Kształtowanie bezpiecznych zachowań na drodze

Przyjrzyjcie się ilustracjom na stronie 44. Które z tych osób zachowują się właściwie?

Pokolorujcie na czerwono kółka znajdujące się obok dzieci zachowujących się niewłaściwie

Opowiedzcie o ich zachowaniu

Formułowanie dłuższych wypowiedzi zawierających ostrzeżenia dla kolegów, którzy zachowują się niewłaściwie

Edukacja społeczno środowiskowa

Doskonalenie uważnego słuchania

Przeczytanie przez nauczyciela tekstu Ale afera

Pytania dotyczące tekstu:

- dlaczego policjant zagwizdał na Antka?

- jak myślisz co mu powie?

- Podkreśl w tekście wyrazy z A,a Przeczytaj je.

- Odszukaj wyraz, w którym litera a jest na początku i na końcu

- jakie znaki znajdą się na końcu zdań

Uważnie słucha czytany przez nauczyciela tekst, bierze udział w pogadance

Edukacja polonistyczna

Wprowadzenie litery „a” na podstawie wyrazu podstawowego „aparat”

Nauczyciel przypina kartkę z napisem „aparat”, prosi uczniów o podanie liczby głosek i wymienienie ich, podanie liczby sylab i wyklaskanie ich. Zadaje uczniom pytanie ile i jakie mamy w tym wyrazie samogłoski oraz jakie i ile jest spółgłosek.

Uczniowie dokonują analizy i syntezy głoskowo-sylabowej wyrazu podstawowego „aparat”

Uczniowie wspólnie wykonują zadanie na tablicy a następnie na kartkach otrzymanych od nauczyciela

Edukacja polonistyczna

Doskonalenie wypowiadania wyrazów z głoską a w nagłosie, śródgłosie i wygłosie

Wykonanie ćwiczenia 3 ze strony 44

Wykonuje ćwiczenie

Edukacja polonistyczna

Nauka pisania litery „a”

Nauczyciel pokazuje dzieciom w powietrzu pisanie litery „a” , następnie w liniaturze

Uczniowie powtarzają pisanie w powietrzu, następnie na ławce a następnie w liniaturze

Edukacja polonistyczna

Duża liniatura na kartkach

Kształtowanie pisania litery a, A

Wykonanie ćwiczenia 4 ze strony 46

Pisze w liniaturze literę A,a

Edukacja polonistyczna

Kształtowanie uważnego słuchania

Nawiązanie do przyniesionych zdjęć. Co przedstawiają

Po co przechowujemy zdjęcia? jak przechowujemy zdjęcia? kiedy robimy zdjęcia? czym robimy zdjęcia? po co tworzymy albumy itp., nauczyciel pokazuje scrapa zrobionego z pierwszym zdjęciem klasowym.

Omawia co to jest technika scrapbookingu

Uważnie słucha nauczyciela

Praca twórcza

Wykonanie scrapów z przyniesionymi zdjęciami

Po wykonaniu pracy, nauczyciel łączy prace w jeden album klasowy

Omówienie albumu, wspólne ogladanie

Praca twórcza dzieci

Edukacja plastyczno - techniczna

Zabawa śródlekcyjna

Zabawa w Pingwinka

Dzieci tańczą: o jak wesoło i jak przyjemnie w pingwinka bawić się, się, się

Raz nóżka lewa, raz nóżka prawa

Do przodu, do tyłu

I raz dwa trzy

Zadanie zadania domowego

Domowniczek 10

Zaznacza odpowiednie zadanie domowe

Rozróżnianie i nazywanie figur geometrycznych

Kształtowanie pojęcia prostokąta i kwadratu

Nauczyciel pokazuje dwa klocki - prostokąt i kwadrat i poleca wybranie dzieciom ze swojego zestawu takich samych i opisać czym się różnią

Jakie mają cechy wspólne?

Wybierają ze swojego zestawu dane klocki i opisują je

Edukacja matematyczna

Wykonanie ćwiczenia 8 i 9 ze strony 48 oraz 10 - 12 ze str 48 - 49

Wykonują ćwiczenia

Edukacja matematyczna

Powtórka

Co się dziś dowiedzieliście?

Co Wam się najbardziej podobało z dzisiejszych zajęć?

Odpowiadają na pytania


