Scenariusz zajęć zintegrowanych
Data: 16.09.08r.
Prowadząca: Agnieszka Wyrwa
Klasa: I c
Krąg tematyczny: Jakie są obowiązki i prawa ucznia?
Temat dnia: Co to jest regulamin klasowy? Poznanie praw i obowiązków ucznia
Cele zajęć:
|
Ogólne: |
|
|
Szczegółowe: |
Uczeń:
|
|
|
|
Metody pracy: ćwiczeniowa, podająca, problemowa, aktywizująca, burza mózgów
Formy pracy uczniów: Zbiorowa, indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: Podręcznik z ćwiczeniami „Ja i moja szkoła” klasa I cz.1, Domowniczek „Ja i moja szkoła” klasa I cz. 1, Regulamin ucznia Szkoły Podstawowej nr 3 w Chodzieży, arkusz szarego papieru, kolorowe markery, skakanka
Przestrzeń edukacyjna: sala lekcyjna
Literatura:
Przewodnik metodyczny Ja i moja szkoła klasa I część 1,
M. Gawryłkiewicz Nutka milutka o literach opowiada cz I, Bydgoszcz 1998
J. Stasica 160 pomysłów na zajęcia zintegrowane w klasach I-III Język Polski, Kraków 2004
Zakładane cele |
Zadania dla uczniów |
Czynności uczniów |
Obszar aktywności |
Uwagi |
Czynności organizacyjno - porządkowe |
Sprawdzenie obecności i zadania domowego |
Zgłasza swoją obecność, pokazuje odrobione zadanie domowe |
|
Nauczyciel przed zajęciami ustawia stoły do różnych zadań |
Wprowadzenie do tematu zajęcia |
Nauczyciel zadaje pytanie: czego najbardziej się boisz myśląc o szkole? Zapewnia uczniów, że każdy problem jest ważny i należy go rozwiązać. Aby pozbyć się obaw związanych ze szkołą, należy poznać nie tylko obowiązki, ale i prawa ucznia |
Chętni uczniowie odpowiadają na pytanie i opisują swoje obawy |
|
|
Doskonalenie uważnego słuchania |
Czytanie przez nauczyciela wiersza W naszej klasie Praca z wierszem. Rozmowa kierowana na temat wiersza
Omówienie ilustracji w podręczniku na stronie 56-57 Wskażcie na ilustracji dziecko, które według was zachowuje się poprawnie oraz takie które zachowuje się niepoprawnie - opiszcie ich zachowanie |
Słucha uważnie i wypowiada się na temat |
Edukacja polonistyczna |
|
Poznanie praw i obowiązków ucznia |
Zapoznanie uczniów z fragmentami regulaminu ucznia Szkoły Podstawowej nr 3 w Chodzieży |
Uważnie słuchają |
|
|
|
Wspólne ustalenie regulaminu zachowania się uczniów w szkole (w sali, na przerwie, w toalecie) |
Burza mózgów - podają kolejne punkty regulaminu, następnie wyodrębnienie tych najważniejszych |
Edukacja społeczno - środowiskowa |
|
Analiza i synteza słuchowa wyrazów związanych ze szkołą |
Podział wyrazów na sylaby, łączenie sylab w wyrazy związane ze szkołą |
Uważnie bierze udział w ćwiczeniu |
Edukacja polonistyczna |
|
Wyróżnianie poznanych liter |
Odszukanie poznanych liter - wykonanie ćwiczenia 2 - 4 na stronie 58 |
Wykonuje ćwiczenie |
Edukacja polonistyczna |
|
Ćwiczenie śródlekcyjne |
Wieszanie prania
Łapanie much |
Uczniowie naśladują wieszanie prania
Najpierw prawą, następnie lewą ręką łapiemy muchy, jak złapane, to klaszczemy |
|
|
Doskonalenie umiejętności pisania |
Wykonanie ćwiczeń ze strony 59
Pisanie po dwie linijki w zeszycie liter o, a, e Nauczyciel sprawdza poprawność zapisu |
Wykonuje ćwiczenie |
Edukacja polonistyczna |
|
Kształtowanie pojęcia mnogościowego |
Ćwiczenia z pojęciem mnogościowym z udziałem dzieci - kiedy przyszliście pierwszy raz do szkoły zauważyliście, że było dużo dzieci. Później powiedziano wam, ze zostaliście uczniami Ic i razem z panią Dorotą i ze mną poszliście do Sali. Od tego momentu maci wspólną cechę, która was łączy. Jaką?
- tworzycie zbiór klasy Ic. Wystarczy powiedzieć Ic i wiadomo o kogo chodzi. Jak inaczej określić kto tworzy zbiór klasy Ic?
- jak można pogrupować uczniów klasy I c
Nauczyciel poleca, by po lewej stronie stanęły dziewczynki, a po prawej chłopcy. Jaką wspólną cechę mają osoby znajdujące się po lewej stronie? Jaką po prawej?
W zbiorze klasy Ic wyróżniliśmy dwa podzbiory: dziewczynek i chłopców. Jak inaczej można pogrupować dzieci w naszej klasie?
Po podaniu przykładów nauczyciel każe usiąść w danych zbiorach i zawsze wymienić kto należy do danego zbioru.
Następnie pyta się: Nawet jeśli teraz siedzicie osobno, jaką macie wspólną cechę?
Nauczyciel poleca usiąść po prawej stronie dzieciom, które mają brata, a po lewej stronie te, które mają siostrę Te które nie mają ani brata ani siostry siadają z boku. Te które mają i brata i siostrę na środku. Nauczyciel otacza skakanką grupę dzieci, które mają braci. Czy otoczyć też dzieci, które mają i brata i siostrę?
Nauczyciel otacza skakanka dzieci, które mają siostrę i pyta czy otoczyć też te dzieci, które mają i brata i siostrę?
Kogo nie otoczyliśmy skakanką? Jaką cechę mają dzieci, które znalazły się po środku? |
Odpowiadają, ze są uczniami klasy Ic
Uczniowie podają różne przykłady m.in. wymieniają imiona,
- dzieci podają różne przykłady, m.in. grupę dziewczynek i grupę chłopców
Odpowiadają na pytania
Dzieci podają przykłady m.in. na osoby w spodniach i w spódniczkach, na osoby w okularach i bez okularów
Dzieci odpowiadają, że są uczniami klasy I c
Uczniowie dochodzą do wniosku, że tak, ponieważ oni też mają brata
Uczniowie dochodzą do wniosku, że tak, ponieważ oni też mają siostrę
Mają brata i siostrę |
Edukacja matematyczna |
|
Ćwiczenia związane z pojęciami mnogościowymi |
Ćwiczenia 9-12 strona 60 |
Wykonanie ćwiczeń |
|
|
Ćwiczenie śródlekcyjne |
Zabawa naprzemienna |
Bierze czynny udział w zabawie |
|
|
Kształtowanie pojęcia zbiorów i podzbiorów |
Wyodrębnianie zbiorów i podzbiorów - praca na konkretach - klocki logiczne - jaką wspólną cechę nadamy tym przedmiotom?
- czym różnią się klocki?
Nauczyciel każe wyszukać klocek wg konkretnej cechy, np. czerwony, okrągły, mały
Poleca rozłożyć klocki na dwa podzbiory. |
Dzieci dostają jeden komplet klocków na parę
- klocki
Uczniowie obserwują i dochodzą do wniosku, że różnią się kolorem i wielkością
Wyszukują odpowiednie klocki
Uczniowie sami wymyślają podzbiory, np. małe klocki i klocki czerwone |
Edukacja matematyczna |
|
Złączenie zbiorów |
Nauczyciel poleca uczniom włożyć do jednej pętli czerwone klocki, a do drugiej żółte, a następnie otoczyć te dwie pętle jedną dużą
Następnie poleca uczniom zamknąć oczy i wybrać jeden klocek. Jaki ten klocek może mieć kolor?
Jakiego kształtu klocek mógłbyś wybrać ze złączenia klocków prostokątnych i okrągłych? |
Uczniowie zauważają, że zbiory można łączyć
Może był czerwony LUB żółty
Prostokątny LUB okrągły |
Edukacja matematyczna |
|
Część wspólna zbiorów |
Włóżcie do jednej pętelki wszystkie klocki żółte, a do drugiej wszystkie trójkątne.
Gdzie włożyliście klocki żółte trójkątne?
Jakie klocki położylibyście w części wspólnej klocków czerwonych i klocków kwadratowych? |
Działają na konkretach
Uczniowie dochodzą do wniosku, że klocki żółte trójkątne należą do klocków trójkątnych I do klocków żółtych, dlatego układają je po środku w części wspólnej.
Czerwone, kwadratowe
|
Edukacja matematyczna |
|
|
Ułóżcie pętlę: Nauczyciel rysuje na tablicy
Do części wspólnej włóżcie dwa klocki, które są jednocześnie niebieskie i duże. Jakie klocki włożyliście do pętli 1 i 2 |
Uczniowie dochodzą do wniosku, że należy włożyć klocki duże do 1, a niebieskie do 2.s |
Edukacja matematyczna |
|
|
Ćwiczenia w wyodrębnianiu zbiorów - ćwiczenia ze str 61 - dlaczego tak pogrupowano przedmioty na rysunkach? - jak nazwiesz przedmioty wewnątrz niebieskiej pętli? - jak nazwiesz przedmioty wewnątrz czerwonej pętli? - jak nazwiesz przedmioty wewnątrz zielonej pętli? - co znajduje się w części wspólnej? Dlaczego?
Mówimy że część wspólna jest pusta |
Wykonują ćwiczenia
Odpowiada na pytania |
Edukacja matematyczna |
|
|
Wykonanie ćwiczenia 14/61 Nauczyciel poleca pogrupować dzieci tak jak w poprzednim ćwiczeniu. Dlaczego tak wykonaliście ćwiczenie? |
Wykonuje ćwiczenie |
Edukacja matematyczna |
|
|
Zadanie zadania domowego |
Domowniczek 12 |
|
|
|
Podziękowanie za praktyki i pożegnanie się |
|
|
|