KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE VI
TEMAT: Co wydarzyło się w Kruszwicy? Cechy gatunkowe podania.
Czas: 45 min
Cele lekcji:
Zapoznanie się z tekstem „Podanie o Popielu”
Doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem
Rozpoznawanie rzeczywistych i fantastycznych elementów świata przedstawionego
Przypomnienie cech gatunkowych podania
Redagowanie ramowego planu wydarzeń
Metody pracy:
Praca z tekstem
Heureza
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do klasy szóstej „Między nami”
Przebieg lekcji:
Zapoznanie z treścią utworu
Pytania
Plan wydarzeń
Fantastyka i rzeczywistość
Zadanie domowe
Szczegóły:
I. Zapoznanie z treścią utworu
„Między nami. Podręcznik do szkoły podstawowej”, s.24
1. Uczniowie czytają utwór Cecylii Niewiadomskiej „Podanie o Popielu”
Czyta głośno, wyraźnie, właściwie akcentuje wyrazy, wprowadza pauzę, stosuje odpowiednią intonację. |
---|
2. Omówienie treści utworu
-gdzie rozgrywała się akcja podania?
W grodzie Kruszwica, niedaleko Gniezna, nad jeziorem Gopło
- kim był Popiel?
Księciem Polski
- co zrobił?
Otruł kmieciów i ich żony
- dlaczego?
Chciał większej władzy
- jak został ukarany?
Został zjedzony przez myszy
- jacy bohaterowie występują w utworze?
Popiel, właściciele ziemscy, myszy
II. Pytania
1. Uczniowie do każdego akapitu układają pytania, np.:
1. Gdzie mieszkał Popiel?
2.Jak nazywała się rada złożona z kmieciów?
3. Dlaczego kmiecie chcieli odebrać władzę Popielowi?
4. Czego obawiał się Popiel?
5. Jakim podstępem Popiel zabił stryjów?
6.Jak została ukarana zbrodnia Popiela?
7.Co stało się z Popielem?
Formułuje pytanie do tekstu |
---|
III. Plan wydarzeń
1. Uczniowie sporządzają plan wydarzeń
Selekcjonuje materiał, wybiera treści najważniejsze |
---|
IV. Fantastyka i rzeczywistość
1. Uczniowie wymieniają elementy fantastyczny i rzeczywiste zawarte w utworze.
Odróżnia realizm od fantastyki |
---|
2. Omówienie gatunku
- jaki jest to gatunek literacki?
3. Na podstawie tekstu uczniowie definiują podanie oraz jego cechy.
Poznaje utwór Cecylii Niewiadomskiej „Podanie o Popielu” | Przedstawia miejsce akcji podanie, treść, bohaterów | Poznaje termin podanie; wymienia jego cechy |
---|
V. Zadanie domowe
1. Uczniowie zapisują zadanie domowe
W kilku/kilkunastu zdaniach napisz, jaki twoim zdaniem powinien być idealny władca. Czy będzie miał cechy Popiela. Dlaczego?