konspekt na zajęcia z świetlicy

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE 14.09.2012

1.Temat: Bezpieczeństwo na drogach.

2.Cele lekcji:
a. Kształtowanie odpowiedniej postawy dotyczącej bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym , 
b. Poznanie zasad przechodzenia przez jezdnię , 
c. Poznanie kolorów sygnalizacji świetlnej i ich znaczenie , 
d. Poznanie zasad zachowania się na drodze jako jej użytkownik .

3.Metody:
• Słowna: rozmowa, swobodne wypowiedzi dzieci,
• Praktyczna: rozwiązywanie zagadek, wykonanie pracy plastycznej.

4.Środki dydaktyczne:
a. Tablica ze znakami,
b. Zagadki.

5.Tok zajęć:

1) Wprowadzenie do tematu: rozmowa nauczyciela z dziećmi o ich drodze do szkoły i ze szkoły:
• Jak wygląda Twoja droga do szkoły i ze szkoły?
• Czy do szkoły chodzisz samodzielnie czy z opiekunem?
• Jak daleko masz do szkoły?
• Jakie pojazdy spotykasz na drodze?
• W jakim miejscu można przejść na drugą stronę jezdni?

2) Rozwiązywanie zagadek:
• Stoi przy drodze ku przestrodze: Uwaga- przejście dla pieszych, kierowco nie wolno się śpieszyć! (znak drogowy).
• Stoi przy ulicy i światłami krzyczy: Czerwone! Stój Koniecznie! Zielone! Przechodź grzecznie! (sygnalizator świetlny).
• Kierowca, dzwonek, koła z oponami, jedzie na nim człowiek gdy rusza nogami. (rower).
• Jest przy każdej jezdni po to, aby chodzić po nim piechotą (chodnik).
• Dobrym okiem, bystrym uchem kieruje ulicznym ruchem (policjant).
• Ma cztery koła i głośno woła: Z drogi, trzymać się z dala. Wiozę chorego do szpitala! (karetka). 

3) Rozmowa kierowana- ustalenie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze.

4) Sygnalizacja świetlna – omówienie.

5) Zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.

PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH BEZ SYGNALIZACJI
1.ZATRZYMUJĘ SIĘ PRZED PRZEJŚCIEM DLA PIESZYCH.
2.PATRZĘ W LEWO
3.PATRZĘ W PRAWO
4.DROGA WOLNA – IDĘ
5.JESTEM NA ŚRODKU JEZDNI
6.PATRZĘ W PRAWO
7.DROGA WOLNA – IDĘ

PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH Z SYGNALIZACJĄ
1.ZATRZYMUJĘ SIĘ PRZED PRZEJŚCIEM DLA PIESZYCH
2.PATRZĘ NA SYGNALIZATOR – SPRAWDZAM JAKIEGO KOLORU ŚWIATŁO JEST WIDOCZNE:
3.CZERWONE ŚWIATŁO – POZOSTAJE W MIEJSCU GZIE STOJĘ I OBSERWUJE CO SIĘ DZIEJE NA JEZDNI ORAZ SYGNALIZATOR ŚWIETLNY
4.ŚWIATŁO ZIELONE
5.PATRZĘ W LEWO
6.PATRZĘ W PRAWO
7.DROGA WOLNA – IDĘ
8.JESTEM NA ŚRODKU JEZDNI
9.PATRZĘ W PRAWO
10.DROGA WOLNA - IDĘ

6)Zajęcia manualne – narysuj znak informacyjny przejście dla pieszych.

7)Powtórzenie i utrwalenie zasad bezpieczeństwa

