dodawanie i odejmowanie

Scenariusz zajęć („+” i „-„)

Temat: „Patyczki matematyczne”

Grupa: 5 latki

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

Metody: słowna (objaśnienia),oglądowe ( pokaz),czynna (zadań stawianych do wykonania)

Formy pracy: z całą grupą, indywidualna.

Przebieg zajęcia:

  1. Przygotowanie zajęć:

Nauczyciel rozkłada dywaniki na podłodze w półkolu. Obok każdego dywanika kładzie pudełeczko z patyczkami . Dzieci siadają przy dywanikach – patyczki mają dwa kolory.

  1. Ile jest razem patyczków?

Nauczyciel zwraca się do dzieci, dzieci wykonują polecenia nauczycielki:

- Proszę ułożyć na dywaniku pięć patyczków… Dołóżcie jeszcze dwa Policzcie je razem… Kto wie, ile patyczków ma na dywaniku, podejdzie do mnie i cichutko powie mi tę liczbę. Pokażcie tę liczbę na palcach.

- Na dywanikach macie siedem patyczków. Proszę dołożyć do nich jeszcze trzy. Policzcie, ile macie razem patyczków na dywaniku. Kto wie, ile ma patyczków na dywaniku, podejdzie do mnie i cichutko powie mi te liczbę. Można pokazać tę liczbę na palcach.

- Proszę ułożyć na dywaniku dwa patyczki… Dołóżcie jeszcze dwa… Policzcie je razem… Kto wie, ile ma na dywaniku, podejdzie do mnie i szeptem, powie mi tę liczbę. Można pokazać na palcach.

- Na dywanikach macie cztery patyczki… Proszę dołożyć jeszcze jedna. Policzcie, ile macie razem patyczków na dywaniku. Kto wie, ile ma patyczków na dywaniku, podejdzie do mnie i cichutko powie mi te liczbę. Można pokazać tę liczbę na palcach.

3. Ile patyczków zostało?

Nauczyciel mówi do dzieci:

- Na dywanikach każdy z was ma dziesięć patyczków, zabierz cztery i połóż je w pudełeczku. Policz ile zostało… Kto wie, ile patyczków zostało na dywaniku, podejdzie do mnie i cichutko powie mi te liczbę. Można pokazać tę liczbę na palcach…

- Każdy z was ma na dywaniku sześć patyczków. Teraz macie zabrać cztery patyczki . Proszę policzyć ile patyczków zostało na dywaniku… Można pokazać tę liczbę na palcach.

- Na dywanikach każdy z was ma pięć patyczków, zabierz dwa. Policz ile zostało… Kto wie, ile patyczków zostało na dywaniku, podejdzie do mnie i cichutko powie mi te liczbę. Można pokazać tę liczbę na palcach…

- Na dywanikach każdy z was ma trzy patyczki, zabierz jeden. Policz ile zostało. Można pokazać tę liczbę na palcach…

- Na dywanikach każdy z was ma dwa patyczki. Proszę je zabrać. Ile patyczków zostało na dywaniku.

4. ,,Liczymy ptaki” – sytuacje zadaniowe.

Nauczyciel rozdaje dzieciom tace z obrazkami.

Dzieci siadają przy dywanikach ( odwracają dywaniki na drugą stronę , na której narysowana jest trawa, drzewo i niebo). Nauczyciel opowiada treść zadania i prosi, aby dzieci układały sylwety ptaków na dywaniku:

Dzieci układają, liczą, odkładają i podają wynik.

( Za każdym razem dzieci układają poszczególne elementy, dokładają lub odkładają je, liczą i pokazują wynik na palcach ).

  1. Zabawa ruchowa przy muzyce,, Ptaki”.

Dzieci reagują ruchem na słyszaną muzykę:

- muzyka szybka – Lecą jaskółki

- muzyka marszowa - Po łące chodzą bociany

- muzyka skoczna– skowronki wesoło skaczą

  1. Praca przy stolikach.

Zadaniem dzieci jest narysować tyle kresek w okienkach, ile jest ptaków ( bociany, jaskółki, skowronki) na obrazku.

