Konspekt lekcji języka polskiego – klasa II gimnazjum
Temat: Trudna sztuka reportażu.
Cel główny: Kształcenie umiejętności redagowania reportażu.
Cele lekcji:
Doskonalenie umiejętności rozpoznawania reportażu spośród innych gatunków literackich;
Zdobycie wiedzy dotyczącej typów i rodzajów reportażu oraz jego podstawowych elementów i głównych zasad tworzenia;
Kształcenie umiejętności samodzielnego redagowania reportażu.
Wykorzystane elementy metody: praktyki pisarskiej, analizy i twórczego naśladowania wzoru.
Środki dydaktyczne: wskazówki dotyczące zasad tworzenia dobrego reportażu, przykładowe reportaże, wskazówki dla uczniów.
Przebieg zajęć:
Czynności organizacyjno – porządkowe.
Prowadząca rozdaje uczniom fragment tekstu wycięty z gazety. Uczniowie zastanawiają się jaki to typ publicystyczny. Pod kierunkiem prowadzącej odkrywają, że jest to reportaż wskazują na jego cechy charakterystyczne. Wyszukują wyznaczniki, które odróżniają reportaż od innych form prasowych.
Oryginalny tytuł przykuwający uwagę;
Lead - kilkuzdaniowa informacja pod tytułem, zapowiadająca o czym będzie tekst;
Śródtytuły;
Zaskakująca pointa podsumowująca cały tekst;
Wydarzenie główne i sieć ujęć wokół niego;
Opis bohaterów i ich wypowiedzi przytaczane w mowie zależnej i niezależnej;
Narracja prowadzona w czasie teraźniejszym;
Autor jest świadkiem zdarzenia lub zna jego dokładny przebieg z opisu osób trzecich.
Uczniowie próbują na forum klasy zdefiniować pojęcie reportażu np. :
Reportaż to gatunek publicystyczny, przedstawiający rzeczywiste zdarzenie
i towarzyszące temu okoliczności, znaczącą postać lub godne uwagi miejsce. Wyróżniamy reportaż polityczny, sądowy, kulturalny, społeczny, sportowy, naukowy. Ze względu na formę wyróżniamy reportaż prasowy, radiowy i telewizyjny.
Następnie prowadząca rozdaje uczniom różne reportaże. Zadaniem uczniów jest zaznaczenie w nich elementów charakterystycznych dla tego typu formy (tytuł, lead, śródtytuły, pointa, typ narracji, główne wydarzenie, typy mowy bohaterów, najważniejsze fakty-sieć ujęć).
Prowadząca rozdaje uczniom „przepis na dobry reportaż”, który będzie wskazówką do dalszej, samodzielnej już pracy.
Krok po kroku… - dobre rady:
Zbierz materiały i dokonaj selekcji zgromadzonych informacji według zasady sześciu dziennikarskich pytań zamieszczonych poniżej;
Nadaj oryginalny tytuł;
Zredaguj krótki lead;
We wstępie opisz zdarzenie lub miejsce;
W rozwinięciu przytaczaj wypowiedzi bohaterów (w mowie zależnej oraz w mowie niezależnej), a rozwój wydarzeń ujmij w chronologicznym porządku;
W zakończeniu umieść czyjąś podsumowującą wypowiedź lub swoją ciekawą obserwację. Nie formułuj wniosków, zostaw to czytelnikowi. Pracę można zakończyć również pytaniem;
Narrację prowadź w czasie teraźniejszym.
Pisząc reportaż, należy zawsze kierować się zasadą 6 pytań „dziennikarskich” :
Kto?
Kto jest bohaterem reportażu?
Co?
Co się wydarzyło?
Gdzie?
Gdzie to się wydarzyło?
Kiedy?
Kiedy to się wydarzyło?
Jak?
W jaki sposób się to wydarzyło? Jak przebiegały wydarzenia?
Dlaczego?
Co było powodem wydarzenia?
Z jakim skutkiem?
Czy wydarzenie coś zmieniło? Czy wpłynęło na czyjeś postępowanie?
Uczniowie losują karteczki z tematem, którego będzie dotyczył ich własny reportaż (każdy
z uczniów otrzymuje inny temat). Następnie na lekcji samodzielnie tworzą swój tekst wzorując się na zdobytej podczas lekcji wiedzy i stosując się do zasad tworzenia reportażu. Przykładowe tematy:
Siła plotki
Na ulicy
Męski sport
W tramwaju
Wśród kibiców
W drodze
Podczas meczu
Smartfony, tablety, komputery
Na wsi