Karolina Gaca EEiJA II r.
Konspekt zajęć z edukacji polonistycznej w grupie 6-latków
Blok tematyczny: Moja rodzina
Temat dnia: Jesteśmy rodziną
Temat zajęć: Dłuższe wypowiedzi dzieci n.t. członków rodziny
Blok programowy: Ćwiczenia w mówieniu
Cel ogólny:
swobodne kilkuzdaniowe wypowiedzi dzieci n.t. członków rodziny
układanie zdań pojedynczych
poznanie i utrwalenie swobody czytania słów związanych z członkami rodziny
Cele operacyjne:
uczeń rozumie treść wiersza „Weźcie mnie za ręce”
wie jak prawidłowo przeczytać słowa dotyczące rodziny
uczeń potrafi odpowiedzieć na pytania związane z treścią wiersza
uczeń umie samodzielnie wypowiadać się całymi zdaniami n.t. własnych przeżyć
Cele wychowawcze:
wyrabianie szacunku dla rodziny
Metody:
słowna: rozmowa kierowana
praktycznego działania: układanie zdań oznajmujących
kreatywne metody pracy: burza mózgów
Formy pracy:
indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne:
rozsypanka wyrazowa
wiersz „ Weźcie mnie za ręce”
papierowe serca i wyrazy dla każdego ucznia
kartki z boku technicznego
sylwetki członków rodziny
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do tematu - układanie rozsypanki wyrazowej, wklejanie jej na kartkę lub do zeszytu
Rozmowa:
Kiedy jest święto mam? - 26 V A kiedy święto taty? -23 VI
Jak się te święta nazywają? - Dzień Matki i Dzień Ojca
2. Członkowie rodziny
Kto stanowi naszą rodzinę?
Słowo „jedynak” i „bliźniaki”.
Praca na tablicy-nauczyciel rysuje serce, w którym wpisuje wyraz „Rodzina”, wokół niego wypisuje członków rodziny (mama, tata, babcia, dziadek, siostra, brat). Można poszerzyć jeszcze o słowa ciocia i wujek.
3. Praca w zeszycie - dzieci wklejają serca i wyrazy do zeszytu
4. Przerwa śród lekcyjna - dzieci śpiewają poznaną wcześniej piosenkę „Maszeruje wiosna”
5. Odczytanie przez nauczyciela wiersza „Weźcie mnie za ręce”
6. Analiza wiersza:
Na co czeka bohater wiersza?
Czy jest on smutny czy wesoły?
7. Burza mózgów - Jakie są obowiązki mamy, a jakie taty w domu? A jakie nasze?
8. Rozmowa z dziećmi-chętni uczniowie wypowiadają się na temat swoich obowiązków w domu
9. Wklejenie na kartki A4 z boku technicznego sylwetek członków rodziny, pokolorowanie ich, dorysowywanie szczegółów i podpisanie.
10. Podsumowanie zajęć i ocena pracy dzieci.
Załączniki
-wiersz „Weźcie mnie za ręce”
-rozsypanka wyrazowa
-serce i wyrazy określające członków rodziny