BILANS ENERGETYCZNY POWIERZCHNI CHŁODZONYCH
Bartosz Tyrała
Gr.1
Wymiary wewnętrzne chłodni | A= 15,5m | B= 8,75m | C= 6,3m |
A2=A + 2* (0,25+0,12) m = 15,5m + 0,74m = 16,24m
B2=B+2*(0,25+0,12) m = 8,75m + 0,74m = 9,49m
C2=C+0,25+0,12 m = 6,3m + 0,37m = 6,67m
Wymiary zewnętrzne chłodni | A2 = 16,24m | B2 = 9,49m | C2= 6,67m |
Powierzchnia wewnętrzna dla 5 ścian :
Fw= 2*A*C+2*B*C+A*B=2*15,5*6,3+2*8,75*6,3+15,5*8,75 = 441,175m2 ~441,18m2
Powierzchnia zewnętrzna dla 5 ścian :
Fz = 2*A2*C2+2*B2*C2+A2*B2= 2*16,24*6,67+2*9,49*6,67+16,24*9,49= 497,3558m2 ~497,36m2
Fx= $\sqrt{F_{w}*F_{Z}}$ = $\sqrt{441,18*497,36} = 468,43$ m2
Temperatura jabłek | |
---|---|
Początkowa | tz = 16o C |
Końcowa | tw = 3o C |
Wilgotność względna | |
---|---|
Zewnętrzna | ϕz = 50 % |
Wewnętrzna | ϕw = 0,0 |
τ =24 $\frac{h}{d}$
Sumaryczny współczynnik przenikania ciepła :
k= 0,25 $\frac{W}{\ m^{2}*K}$ = 0,25$\frac{J}{s*m^{2}*K}$ = $\frac{0,85*0,001}{\frac{1}{3600}}\text{\ \ \ }\frac{\text{kJ}}{h*m^{2}*K}$ = 0,9$\text{\ \ }\frac{\text{kJ}}{h*m^{2}*K}$
Ciepło przenikające z otoczenia Q1 :
Q1 = k * Fx* (tz-tw)*τ
(tz-tw)= ( 16-3) = 13oC
Q1 =0,9 $\frac{\text{kJ}}{h*m^{2}*K}$*468,43 m2* 13K* 24$\frac{h}{d}$ = 131534 $\frac{\text{KJ}}{d}$
Q1 | 131534 $\frac{\text{KJ}}{d}$ |
---|
Objętość jednostkowa palety Vp= 1*1,2*0,65 = 0,78 $\frac{m^{3}}{\text{paleta}}$
Całkowita objętość chłodni Vc= 15,5*8,75*6,3 = 854,44 m3
Robocza objętość chłodni Vr= 0,64*854,44 = 546,84 m3
Liczba palet $n = \frac{\text{Vr}}{\text{Vp}}$ =$\frac{546,84}{0,78} =$ 702 palety
Masa jabłek : 320 kg/paletę
M = n*320 = 702*320 = 224640 kg
Ciepło odprowadzone z produktu Q2 :
Ciepło właściwe jabłek przed zamrożeniem Cw = 3,79 $\frac{\text{KJ}}{kg*K}\text{\ \ \ }$
Temperatura produktu | |
---|---|
Początkowa | t1= 16oC = 289 K |
Zamrażania | t2= -2oC =271 K |
Q2= M* Cw*(t1-t2)= 224640*3,79*[289-271]K = 15324940,80 $\frac{\text{kJ}}{d}$
Q2 | 15324940,80 $\frac{\text{KJ}}{d}$ |
---|
Ciepło zużyte do odprowadzenia wody z produktu Q3 :
Ilość odprowadzonej wody G=0,001*M = 0,001*224640,00 kg = 224,64 kgH2O/24h
Ciepło parowania wody w temperaturze produktu r= 595 kcal/kg * 4,19kJ/kcal = 2493,0 kJ/ kgH2O
Q3= G*r = 224,64 kgH2O/d * 2493,0 kJ/ kgH2O = 568 005,12$\ \frac{\text{kJ}}{d}$
Q3 | 560027,52 $\frac{\text{KJ}}{d}$ |
---|
Ciepło wprowadzone do chłodni z opakowaniami i urządzeniami do składowania produktu Q4 :
Masa palet m = 702 palet * 50kg = 35100,00 kg
Ciepło właściwe drewna zużytego do opakowania c= 2,74 kJ/kgK
Temperatura początkowa t1= 16OC= 289K
Temperatura końcowa t2= 3OC=276K
Q4= m*c*(t1-t2) = 35100,00 kJ/d*2,74kJ/kgK*[289-276]K = 1250262,00 kJ/d
Q4 | 1250262,00 $\frac{\text{KJ}}{d}$ |
---|
Ciepło wentylacji Q5 :
Q5 = M * (i1-i2) = n*V*p* (i1-i2) kJ/d
Pojemność komory : V=Vc= 854,44 m3
Krotność wymiany powietrza w ciągu doby :
$n = \frac{70}{\sqrt{V}}$ = $\frac{70}{\sqrt{554,44}}$ = 2,39 $\frac{1}{d}$
Gęstość powietrza w komorze : ρ= 1,29 kg/m3
Dla 3OC = [(0,0054-0,0038)/5]*3 = 0,00096 0,00096+0,0038= 0,00476
Dla 16OC = [(0,0146-0,0106)/5]*1 = 0,0008 0,0106+0,0008= 0,0114
Dla 3OC | Dla 16OC | |
---|---|---|
xn [kg pary/kg p.s. ] | 0,00476 | 0,0114 |
Dla 16oC x=ϕ1*xn = 0,5*0,0114= 0,0057
I1= [0,24*t+x(595+0,47*t)]*4,19 = [0,24*16OC+0,0057*(595+0,47*16)]*4,19 = 30,48 kJ/ kg p.
Dla 3oC x=ϕ2*xn = 0,9*0,00476= 0,004284
I2= [0,24*t+x(595+0,47*t)]*4,19 =[0,24*3OC+0,004284*(595+0,47*3)]*4,19 = 13,72 kJ/ kg p.s.
Q5 = 2,39*854,44*1,29*(30,48-13,72) = 44151,27 $\frac{\text{KJ}}{d}$
Q5 | 44151,27 $\frac{\text{KJ}}{d}$ |
---|
Ciepło pracy silnika Q6 :
Q6= 3600*P*($\frac{1}{\eta_{s}} - 1)$*η1*η2*η3*τ kJ/24h
Równoważnik pracy 3600kJ/kW*h
Współczynnik wyzyskania mocy zainstalowanego silnika η1= 0,85
Współczynnik obciążenia η2= 0,6
Moc zainstalowanego silnika P= 2 kW
Sprawność silnika elektrycznego η5= 0,8
Współczynnik przyswajania energii cieplnej η3= 0,9
Czas pracy silnika τ= 2h/d
Q6= 3600*2*($\frac{1}{0,8} - 1)$*0,85*0,6*0,9*2 = 1652 kJ/d
Q6 | 1652 $\frac{\text{KJ}}{d}$ |
---|
Ciepło oświetlenia Q7 :
Q7 = 3600*P*τ kJ/d
Moc włączonych żarówek P=0,5 kW
Czas włączenia żarówek τ= 3 h /d
Q7 = 3600*0,5*3= 5400 kJ/d
Q7 | 5400 $\frac{\text{KJ}}{d}$ |
---|
Ciepło pracy ludzi Q8 :
Q8 : n*q1*τ kJ/d
Liczba osób znajdujących się w pomieszczeniu n= 3
Czas przebywania w ciągu doby τ=3 h/d
Całkowite ciepło wydzielane prze 1 osobę w ciągu 1 godziny q1=1100 kJ/os*h
Q8 = 3*1100*3 = 9900 kJ/d
Q8 | 9900 $\frac{\text{KJ}}{d}$ |
---|
Ciepło oddychania tkanki roślinnej Q9 :
Q9 =M*q kJ/d
Ilość towaru składowanego w pomieszczeniu M= 224,640 Mg/d
Jednostkowe ciepło oddychania dla okresu q=1507 kJ/Mg
Q9 == 224,640 *1507= 338532,48 kJ/d
Q9 | 338532,48 $\frac{\text{KJ}}{d}$ |
---|
Straty dodatkowe Q10 :
Q10 = 0,05*$\sum_{n = 1}^{n = 9}Q_{n}$ = 0,05*(131533,98+15324940,80+560027,52+1250262,00+44151,27+1652+5400,00+9900+338532,48)= 883320,00 $\frac{\text{KJ}}{d}$
Q10 | 883320,00 $\frac{\text{KJ}}{d}$ |
---|
Lp. | Pozycja bilansu | Q kJ/d | Udział procentowy |
---|---|---|---|
Q1 | Ciepło przenikające z otoczenia | 131 534,0 | 0,71 % |
Q2 | Ciepło odprowadzone z produktu | 15324940,80 | 82,62 % |
Q3 | Ciepło zużyte do odprowadzenia wody z produktu | 560027,52 | 3,02 % |
Q4 | Ciepło wprowadzone do chłodni z opakowaniami i urządzeniami do składowania produktu | 1250262,00 | 6,74 % |
Q5 | Ciepło wentylacji | 44151,27 | 0,24 % |
Q6 | Ciepło pracy silnika | 1652,0 | 0,01 % |
Q7 | Ciepło oświetlenia | 5400,0 | 0,03 % |
Q8 | Ciepło pracy ludzi | 9900,0 | 0,05 % |
Q9 | Ciepło oddychania tkanki roślinnej | 338532,48 | 1,83 % |
Q10 | Straty dodatkowe | 883320 | 4,76 % |
Łącznie | 18549720,07 | 100% |
Dobór sprężarki
Łączna wartość ciepła odprowadzanego z chłodni w ciągu doby.
Q = 18549720,07 kJ/d
Zamiana ciepła Q kJ/d na moc J/s = W
Q = 18549720,07 kJ/d =18549720,07 * (1000/86400) J/s = 214695,83 W
W celu uzyskania łącznej mocy sprężarek, wyliczoną moc /2.
Qs = Q/2 =214695,83W / 2 = 107347,92 W
Minimalna moc dla mniejszej sprężarki, która będzie stanowiła 1/3 uzyskanej wyżej mocy (Qs =108 860,42 ).
Qs1/3 = 107347,92 W * 1/3 = 35782,64 W = 35,78 kW
Minimalną moc dla większej sprężarki, która będzie stanowiła 2/3 uzyskanej wyżej mocy (Qs = 108 860,42).
Qs2/3 = 107347,92 W * 2/3 = 71565,28 W = 71,6 kW
Dwie sprężarki :
Firma Danfoss- Maneurop : model MT160 moc 38 270 W
Danfoss-Maneurop : model SH300 moc 77 300 W
Wnioski:
Sprężarki zostały dobrane zgodnie z zapotrzebowaniem na moc. Dobrałem mniejszą i większą sprężarkę po to by podczas eksploatacji nie było konieczności wykorzystywania całej mocy sprężarki, gdy nie wymagają tego warunki przechowywania produktów. Wraz ze wzrostem załadowania magazynu zwiększa się zapotrzebowanie na moc sprężarek.