Klaudia Haczkowska gr. IIIa
Scenariusz zajęć indywidualnych z języka polskiego z uczennicą klasy V z niesprawnością intelektualną w stopniu lekkim, realizującą program nauczania dla klasy IV w dniu 17.09.2013r
Temat zajęć: Jak się wypowiadać stosownie do sytuacji?
Czas zajęć: 45 min.
I. Cele lekcji
Cel ogólny:
uświadomienie, że różne sytuacje komunikacyjne wymagają innych sposobów wypowiadania się.
Cele szczegółowe:
uczeń powinien:
rozumieć znaczenie terminów nadawca i odbiorca;
rozróżnić nadawcę i odbiorcę w przykładowych wypowiedziach;
rozróżnić sytuację rozmowy prywatnej, nieoficjalnej i oficjalnej;
dobrać zwroty stosowne do zaistniałej sytuacji komunikacyjnej;
mieć świadomość, że w każdej sytuacji obowiązują zasady dobrego wychowania.
II. Formy pracy
Jednostkowa
III. Metody pracy
Podające,
Praktyczne.
IV. Środki dydaktyczne
A. Łuczak, A. Murdzek, Między nami, język polski 4, zeszyt ćwiczeń, GWO, Gdańsk 2012, s. 22-25.
V. Przebieg zajęć
Czas | Czynności nauczyciela | Czynności uczniów | Cele i uwagi |
---|---|---|---|
Część wstępna ok. 2 min. | Przywitanie się z uczennicą. Czynności organizacyjne. | Czynności organizacyjne, rozpakowanie się, przygotowanie do lekcji. | |
Ok. 3 min. | Informuję dziewczynkę o temacie zajęć . Mówię o tym, że są różne sytuacje komunikacyjne – oficjalne i nieoficjalne i każda z tych sytuacji wymaga innego sposoby wypowiadania się. | Słucha, odpowiada na ewentualne pytania. | Uświadomienie, że istnieją różne formy komunikacji, które wymagają innych sposobów wyrażania się. |
Ok. 5 min. | Proszę o otwarcie zeszytu ćwiczeń na stronie 22. Czytam polecenie do zadania nr 1 (Wskaż, kto do kogo kieruje wypowiedź), proszę o wykonanie go. Czytam notatkę dotyczącą znaczenia określeń nadawca i odbiorca. Wyjaśniam tekst, podając przykłady. | Wykonuje ćw. nr 1. Śledzi czytany przez nauczyciela tekst. Słucha uważnie. | Uczeń aktywnie słucha i czyta. |
Ok. 3 min. | Czytam polecenie nr 2 (Zapisz, kto i do kogo mógłby się tak zwrócić), proszę o podanie odpowiedzi. | Słucha, podaje odpowiedzi i zapisuje je w zeszycie ćwiczeń. | Dostosowanie właściwej wypowiedzi do sytuacji nadawcy i odbiorcy. |
Ok. 7 min. | Czytam notatkę ze strony 23, wyjaśniam ją, podaję przykłady, proszę o podanie własnych. Następnie czytam polecenie do zadania nr 3 (Przeczytaj wypowiedzi i dostosuj je do sytuacji nadawcy i odbiorcy) i proszę o przypisanie wypowiedzi do właściwego obrazka. | Śledzi czytany przez nauczyciela tekst. Podaje przykłady sytuacji oficjalnej, nieoficjalnej i prywatnej. Wykonuje zad. nr3. | Rozróżnienie sytuacji oficjalnej, nieoficjalnej i prywatnej. Uświadomienie, że w każdej sytuacji obowiązują zasady dobrego wychowania. |
Ok. 5 min. | Czytam polecenie zadania nr 4 (Zdania są wypowiedziami jednej osoby, ustal do kogo się zwraca), a następnie przykłady wypowiedzi, proszę o wykonanie zadania. | Wykonuje zadanie. | Rozróżnienie odbiorcy wypowiedzi. |
Ok. 5 min | Czytam polecenie do zadania nr 5 (Napisz dlaczego poniższa wypowiedź jest niestosowna), proszę o opowiedzenie co zostało przedstawione na obrazku i odpowiedź na zawarte w poleceniu pytanie. | Opowiada co przedstawia obrazek, zapisuje odpowiedź na pytanie. | Uzasadnienie swojego zdania. Zwrócenie uwagi na niestosowność wypowiedzi. |
Ok. 13 min | Czytam polecenie zadania nr 6 (Przyjrzyj się ilustracjom i napisz krótki wypowiedzi. Dostosuje je do sytuacji i odbiorcy), proszę o wykonanie go. W razie trudności tłumaczę każdy przykład i pomagam ułożyć do niego wypowiedź. | Opowiada co widzi na obrazku, układa wypowiedź do każdej zilustrowanej sytuacji. | Dostosowanie wypowiedzi do sytuacji i odbiorcy. |
Ok. 2 min | Pytam o definicję nadawcy i odbiorcy. Proszę o wymienienie jakie rodzaje sytuacji komunikacyjnych wyróżniamy (oficjalna, nieoficjalna, prywatna) i podanie przykładów. | Przytacza definicję nadawcy i odbiorcy, wymienia rodzaje sytuacji komunikacyjnych i podaje przykłady. | Podsumowanie wiadomości. Przekazanie swojej wiedzy. |
Ok. 1 min. | Dziękuję za lekcję i żegnam się z uczennicą. | Pakuje się i żegna z nauczycielem. |
BIBLIOGRAFIA
A. Łuczak, A. Murdzek, Między nami, język polski 4, zeszyt ćwiczeń, GWO, Gdańsk 2012, s. 22-25.