KONSPEKT LEKCJI INFORMATYKI W KLASIE I „c”
przeprowadzonej w dniu 05.03.2012 r.
przez Patrycję Karczewską
TEMAT: Projekt planu lekcji.
CEL LEKCJI:
Cel ogólny: Uczeń samodzielnie tworzy tabele oraz poprawnie je formatuje.
Cel operacyjny: Uczeń samodzielnie wstawia tabele oraz odpowiednio ją formatuje, korzysta z podstawowych funkcji formatowania tabel programu Microsoft Word.
Typ lekcji: Ćwiczeniowa
Metody pracy:
dyskusja wprowadzająca;
przedstawienie tematu lekcji;
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
programu Microsoft Word.
Przebieg lekcji:
I Czynności wstępne:
powitanie klasy
sprawdzenie listy obecności
II Właściwa część lekcji:
sformułowanie i zapisanie tematu lekcji;
dyskusja wprowadzająca – szybkie przypomnienie wiadomości z ostatnich zajęć – formatowanie tabel;
Wstawianie i formatowanie tabel (Wstawianie\ Tabela)
omówienie poszczególnych funkcji edycji tabel (wybór wielkości tabeli, funkcje Projektowania tabeli w tym styl tabeli, cieniowanie, obramowanie oraz Układ tabeli w tym wstawianie i usuwanie wierszy i kolumn, dzielenie i scalanie wierszy i kolumn, funkcja autodopasowania tekstu, kierunek tekstu, wyrównanie tekstu )
ćwiczenie 1 (na przypomnienie wiadomości)
uczniowie tworzą tabelę o wymiarach 5x4;
zmieniają jej obramowanie na grubą linię podwójną koloru granatowego;
następnie scalają pierwszy wiersz, cieniują na kolor niebieski i oddzielają ten wiersz od reszty tabeli linią falowaną;
następnie kolumnę pierwszą oddzielają od reszty tabeli linią przerywaną.
uczniowie samodzielnie wykonują ćwiczenie 2 (tworzą tabelkę według własnego uznania z listą przedmiotów jakich się uczą oraz odpowiednio nauczycieli prowadzących dany przedmiot i rozkład dzwonków oraz formatują tabelę);
|
---|
ocenienie pracy uczniów:
wstawienie tabeli - 1pkt
uwzględnienie treści merytorycznych - 2 pkt
czytelność pracy - 2 pkt
wstawienie obrazków - 2 pkt
formatowanie tabeli (obramowania, czcionka, tło) -4 pkt
formatowanie tekstu – 3 pkt
Skala ocen: 1-2 pkt - 1
3-5 pkt – 2
6-9 pkt – 3
10 – 12 pkt – 4
13 – 14 pkt – 5
III. Czynności podsumowujące:
Krótkie podsumowanie najważniejszych treści z lekcji;
Pożegnanie klasy.
Podpis prowadzącego Podpis opiekuna