KONSPEKT LEKCJI INFORMATYKI W KLASIE II „f”
przeprowadzonej w dniu 06.03.2012 r.
przez Patrycję Karczewską
TEMAT: Tworzenie baz danych projekt.
CEL LEKCJI:
Cel ogólny: Umiejętność tworzenia projektu baz danych.
Cel operacyjny: Uczeń tworzy nową bazę danych oraz odpowiednio formatuje jej pola, zna podstawowe pojęcia tj. baza, kwerenda, formularz, tabela, wie co to jest projekt bazy danych co się na niego składa.
Typ lekcji: Wprowadzająco - ćwiczeniowa
Metody pracy:
przedstawienie tematu lekcji;
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
programu Microsoft Access.
Przebieg lekcji:
I Czynności wstępne:
powitanie klasy
sprawdzenie listy obecności
II Właściwa część lekcji:
przypomnienie wiadomości z dotyczących baz danych.
Baza danych jest uporządkowanym zbiorem informacji związanych tematycznie lub ze względu powiązania wspólnym wykorzystywaniem.
W obrębie pliku bazy danych możemy:
Dane podzielić na osobne kontenery nazywane tabelami;
przeglądać dane,
dodawać dane i aktualizować dane przy użyciu formularzy;
Wyszukiwać dane i selekcjonować żądane dane przy użyciu kwerend,
analizować lub drukować dane w określonym układzie przy użyciu raportów.
Tabela jest zbiorem danych dotyczących określonej grupy informacji. Tabele organizują dane w kolumnach (zwanych polami) i w wierszach (zwanych rekordami).
Właściwości (cechy) pól:
Rozmiar pola - maksymalna liczba znaków. które można wpisać w polu (co najwyżej 256 znaków).
Format - sposób wyświetlania danych w polu po zakończeniu wprowadzania
Maska wprowadzania - wzorzec wprowadzania wszystkich danych w polu (sposób, w jaki są wyświetlane dane w czasie wprowadzania; tylko dla typu TEXT lub DATA);
Tytuł nazwa pola w tabeli.
Wartość domyślna wartość wpisywana automatycznie w nowym rekordzie;
Reguła poprawności warunek, który musi być spełniony - aby element danych wprowadzony do pola został przyjęty;
Komunikat o błędzie tekst wyświetlany w wypadku próby wprowadzenia w polu nieprawidłowego elementu.
Wymagany - określa. czy pole musi być wypełnione w każdym niepustym rekordzie;
Zerowa długość dozwolona - określa, czy w polu można umieścić ciąg znaków o zerowej długości ( ”” );
Indeksowany - Odpowiedź na pytanie czy dane z pola maja być indeksowane.
Kwerendy – służą do efektywnego wyszukiwania informacji.
Formularz – służy do sprawnego wprowadzania lub przeglądania danych, ich aktualizowania oraz przeglądania (prezentowania) zawartości tabel.
Raport jest wygodnym sposobem prezentacji danych, zawartych w bazie, w potrzebnym zakresie i wybranej formie. Służy do analizowania bądź drukowania danych.
sformułowanie i zapisanie tematu lekcji;
dyskusja wprowadzająca – jak utworzyć projekt bazy danych;
Projekt bazy danych składa się z następujących elementów:
Przygotowanie prostej bazy danych;
Planowanie zawartości tabel – określenie nazw pól i ich typów;
Tworzenie tabeli
Tworzenie formularzy;
Wprowadzenie danych do tabeli;
Tworzenie kwerend;
Tworzenie projektu pod nazwą „Najciekawsze zwierzęta świata” (uczniowie tworzą bazę danych o najciekawszych zwierzętach świata).
Tabela powinna zawierać pola o nazwach:
Liczba porządkowa
Nazwa
Zdjęcie
Gatunek
Miejsce występowania
Typ środowiska
Długość ciała
Waga
Prędkość jaką osiąga
Długość życia
Cechy szczególne
Utworzyć kwerendy:
Wszystkie ssaki;
Zwierzęta powyżej 20 kg;
Występujące w Azji.
Przygotować raport, w którym znajdować się będą nazwy, gatunek, miejsce występowa oraz cechy szczególne wszystkich wypisanych zwierząt.
III. Czynności podsumowujące:
Krótkie podsumowanie najważniejszych treści z lekcji;
Pożegnanie klasy.
Podpis prowadzącego Podpis opiekuna