Gimnazjum nr 58 im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego w Poznaniu
Pieczęć szkoły podpis opiekuna praktyk
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Konspekt lekcji chemii |
---|
Imię i nazwisko |
Klasa |
Data |
Temat |
Cele lekcji:
Cel główny:
Uczeń opisuje właściwości substancji i wyjaśnia przebieg prostych procesów chemicznych.
Cele operacyjne lekcji
Uczeń zna:
definicję zjawiska fizycznego i reakcji chemicznej
znaczenie przemian fizycznych i chemicznych zachodzących w otaczającym nas świecie
definicję sublimacji oraz resublimacji
pojęcie przemiany fizycznej i reakcji chemicznej
różnice między przemianą chemiczną a zjawiskiem fizycznym
Uczeń umie:
opisać różnice w przebiegu zjawiska fizycznego i reakcji chemicznej
podać przykłady zjawisk fizycznych i reakcji chemicznych zachodzących w otaczającym nas świecie
planować i wykonywać doświadczenia ilustrujące zjawisko fizyczne i reakcję chemiczną
Metody nauczania:
Metoda wiodąca:
Słowna – dyskusja, wykład
Praktyczna – pokaz
Metoda wspomagająca
Praktyczna – ćwiczenia przedmiotowe
Formy pracy
Praca samodzielna ucznia
Pomoce dydaktyczne:
karty pracy dla uczniów ze schematami doświadczeń i ćwiczeniami,
podręcznik: OPERON 2, zbiór zadań OPERON 2
sprzęt laboratoryjny: moździerz, probówki, szczypce
odczynniki chemiczne: Magnez, cukier, parafina, kreda.
Ogólny plan lekcji z uwzględnieniem czasu
Wstęp: 5 min.
Część nawiązująca 5 min.
Część właściwa 30 min.
Rekapitulacja, zadanie zadania domowego: 5 min.
Przebieg lekcji:
Wstęp: Sprawdzenie obecności, wprowadzenie.
N: W otaczającym nas świecie przemiany zachodzą wszędzie. Są one bardziej lub mniej zauważalne. Przemiany substancji są dla nas oczywiste i nie zastanawiamy się nad nimi. Po dzisiejszej lekcji będziecie posiadać większą wiedzę dotyczącą przemian fizycznych i reakcji chemicznych, będziecie również potrafili je sklasyfikować.
Część nawiązująca
N: Substancje otaczające nas ulegają przemianą. Na co dzień spotykamy się z wieloma takimi procesami np. korozja metali, psucie się żywności, wypalanie traw oraz spalanie paliw.
Wymieńcie kilka pierwiastków chemicznych i ich właściwości.
U: Żelaza które jest ciałem stałym, o srebrzystej barwie i ma metaliczny połysk.
Siarka, która jest ciałem stałym o żółtej barwie, brak połysku, jest krucha.
Węgiel, który jest ciałem stałym o czarnej barwie, brak połysku, kruchy.
Część właściwa
N: Na pewno spotkaliście się już z takimi pojęciami jak zjawisko fizyczne i przemiana chemiczna. Na podstawie doświadczeń, które wykonamy na dzisiejszej lekcji dokładnie zdefiniujemy te pojęcia.
Nauczyciel rozdaje karty pracy ze schematami do wykonywanych doświadczeń.
DOŚWIADCZENIE 1
Obserwacja zmian zachodzących na przedmiotach
Opis: Określ, jakim zmianom uległy substancje, z których wykonano przedmioty przedstawione na zdjęciach.
Nauczyciel prosi o napisanie obserwacji i wniosków na kartach pracy i kieruje pytania do całej klasy:
N: Co zaobserwowaliście?
U: Zmieniła się barwa. Powstała nowa substancja, która jest krucha.
N: Czy właściwości substancji uległy zmianie.
U:Tak
N:Czy potraficie nazwać proces, któremu uległy obserwowane substancje?
U:Tak jest to korozja.
N: Jak sądzicie, czy podczas tego procesu powstała nowa substancja?
U:Tak powstała rdza.
DOŚWIADCZENIE 2
Badanie przemian substancji – proszę podpisać rysunki
Opis wykonywanego doświadczenia:
Kawałki kredy rozetrzyj w moździerzu.
W probówce umieść kawałek parafiny i ogrzej ją w płomieniu palnika.
Kartkę papieru podrzyj.
Nauczyciel prosi o napisanie obserwacji i wniosków na kartach pracy i kieruje pytania do całej klasy:
N: Co zaobserwowaliście?
U: Kreda i papier zmieniły kształt. Parafina się stopiła.
N: Jakie możemy wyciągnąć wnioski na podstawie tych obserwacji?
U: Zmienił się kształt lub stan skupienia obserwowanych substancji, ale są to te same substancje : kreda parafina i papier.
N: Jak sądzicie, jaki typ przemiany zaszedł w obserwowanych doświadczeniach
U: Przemiana fizyczna
N: Jak myślicie dlaczego?
U: Zmieniły się tylko właściwości fizyczne, nie powstała nowa substancja.
DOŚWIADCZENIE 3
Ogrzewanie cukru.
Opis wykonywanego doświadczenia:
Na dno żaroodpornej probówki wsyp cukier i ogrzewaj go w płomieniu palnika.
Nauczyciel prosi o napisanie obserwacji i wniosków na kartach pracy i kieruje pytania do całej klasy:
N: Co zaobserwowaliście?
U: Barwa cukru uległa zmianie. Stawał się on coraz ciemniejszy, aż pozostała czarna substancja.
Na ściankach probówki zaczęły zbierać się kropelki bezbarwnej cieczy.
N: Jakie możemy wyciągnąć wnioski na podstawie tych obserwacji?
U: Powstała nowa substancja – węgiel, na ściankach probówki powstała woda
Cukier → węgiel woda
C12H22O11 12C + 11 H2O
DOŚWIADCZENIE 4
Spalanie magnezu.
Opis wykonywanego doświadczenia:
Uchwyć szczypcami kawałek wstążki magnezowej i umieść ją w płomieniu palnika.
Nauczyciel prosi o napisanie obserwacji i wniosków na kartach pracy i kieruje pytania do całej klasy:
N: Co zaobserwowaliście?
U: Magnez pali się jasnym płomieniem. Powstaje biała substancja, która ma inne właściwości niż magnez. Paleniu towarzyszyło wydzielanie się ciepła i światła.
N: Jakie możemy wyciągnąć wnioski na podstawie tych obserwacji?
U: Powstała nowa substancja o nowych właściwościach. Jest to tlenek magnezu, który różni się od magnezu między innymi barwą, połyskiem, zdolnością przewodzenia prądu.
N: Czy w obserwowanym doświadczeniu zaszła przemiana chemiczna, czy zjawisko fizyczne?
U:Rzemiana chemiczna, ponieważ powstała nowa substancja.
N: Taką reakcje chemiczną możemy zapisać następująco:
Magnez + tlen tlenek magnezu
2 Mg + O2 → 2 MgO
N:Na podstawie wykonanych doświadczeń możemy zdefiniować zjawisko fizyczne, jak również reakcję chemiczną.
Reakcja chemiczna to proces, w wyniku którego powstaje nowa substancja.
W wyniku reakcji chemicznej dochodzi do zrywania lub tworzenia wiązań chemicznych.
Zjawisko fizyczne polega na przemianie, w wyniku której zmieniają się właściwości fizyczne substancji takie jak stan skupienia , stan rozdrobnienia. Nie powstaje nowa substancja.
N: Dla utrwalenia zdobytych informacji przejdźmy do zadań.
Zadania – karta pracy ucznia
Zadanie 1
Uzupełnij tabelę wpisując odpowiednie podane poniżej przykłady do odpowiednich miejsc w tabeli.
Jełczenie masła, mielenie kawy, smażenie mięsa jajecznicy, topnienie śniegu, słodzenie herbaty, rozpalanie ogniska, oddychanie, kwaśnienie mleka, rozcieńczenie spirytusu, wrzenie wody.
Przemiany chemiczne – reakcje chemiczne | Przemiany fizyczne – zjawiska fizyczne |
---|---|
Odpowiedzi
Przemiany chemiczne – reakcje chemiczne | Przemiany fizyczne – zjawiska fizyczne |
---|---|
Smażenie mięsa, jajecznicy | Słodzenie herbaty |
Rozpalanie ogniska | Topnienie śniegu |
Kwaśnienie mleka | Rozcieńczenie spirytusu |
Jełczenie masła | Mielenie kawy |
Oddychanie | Wrzenie wody |
Zadanie 2 Podane procesy(spalanie węgla, powstawanie mgły, parowanie wody, mielenie kawy, rdzewienie żelaza, kwaśnienie mleka ) zakwalifikuj do
A zjawisk fizycznych
B przemian chemicznych
Odpowiedzi
A zjawiska fizyczne - powstawanie mgły, parowanie wody, mielenie kawy
B przemiany chemiczne - spalanie węgla, rdzewienie żelaza, kwaśnienie mleka
Rekapitulacja:
Nauczyciel podsumowuje lekcje:
N: Przemiany, którym ulegają substancje chemiczne dzielimy na zjawiska i przemiany chemiczne.
N:Proszę podać, co towarzysz zjawiskom fizycznym.
U:Zmiana stanu skupienia, zmiana kształtu, rozdrobnienia.
N:Proszę podać przykładowe zmiany, dzięki którym rozpoznamy, że zaszła reakcja chemiczna.
U:Powstaje nowa substancja o innych właściwościach.
N:Jakie zjawiska fizyczne możemy obserwować na co dzień?
U:Słodzenie herbaty, topnienie śniegu, ubijanie białka, wrzenie wody, mielenie kawy.
N: Dobrze, proszę więc podać przykłady przemian chemicznych?
U:Smażenie mięsa, oddychanie, rdzewienie żelaza, kwaśnienie mleka, kiszenie kapusty.
Treść zadania domowego:
Zadanie 1
Proszę podać 5 przykładów przemian chemicznych, z którymi spotykamy się w życiu codziennym.
Odpowiedzi – przypalone ciasto, rdza, pozostawienie mleka, tłuszczu lub mąki na rozgrzanej płycie kuchennej, używanie wody utlenionej, kiszenie ogórków i kapusty.
Zadanie 2 Podporządkuj podanym zjawiskom odpowiednie nazwy procesów:
A ogrzewanie parafiny
B rozchodzenie się zapachu perfum w pomieszczeniu
C powstawanie szronu
D słodzenie herbaty
a rozpuszczanie
b resublimacja
dyfuzja
topnienie
Odpowiedzi
A ogrzewanie parafiny - topnienie
B rozchodzenie się zapachu perfum w pomieszczeniu - dyfuzja
C powstawanie szronu - resublimacja
D słodzenie herbaty- rozpuszczanie
Załączniki:
Karta pracy ucznia.