Scenariusz zabaw i zajęć organizowanych w przedszkolu
Data: 23 listopada 2010
Grupa wiekowa: pięciolatki
Prowadzący: Karolina Laskowska, Leokadia Sroka
Temat kompleksowy: Wiem, z czego otrzymujemy niektóre produkty.
Temat zajęcia: Produkty mleczne i mączne.
Cele ogólne:
Wprowadzanie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne.
Rozwijanie umiejętności społecznych u dzieci , które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi.
Kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do racjonalnego radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach, w tym także do łagodnego znoszenia stresów i porażek.
Cele szczegółowe:
Poznawcze
Zapoznanie z produktami wyrobu mlecznego i mącznego.
Zapoznanie z etapami powstawania chleba
Kształcące
Doskonalenia umiejętności słuchania ze zrozumieniem.
Doskonalenie motoryki małej.
Doskonalenie poczucia rytmu.
Utrwalanie nazewnictwa związanego z tematem zajęć.
Wychowawcze
Nabywanie nawyków zdrowego stylu życia.
Zachęcanie do nawiązywania poprawnych stosunków z innymi dziećmi.
Pomoce dydaktyczne: masa solna, produkty żywnościowe, obrazki, kartki z zagadkami, opowiadanie ”Chleb i żyto”, szarfy, płyty CD, gazety, opowiadanie „Pan Języczek”, instrumenty, plakietki z imionami, strój piekarza.
Literatura
M. Bogdanowicz „W co się bawić z dziećmi”
Elżbieta Tokarska, Jolanta Kopała „Zanim będę uczniem”
http://chomikuj.pl/epipodiusz/BAJKI+I+OPOWIADANIA+DO+WYDRUKU/*c5*bbyto+i+chleb+-+Czes*c5*82aw+Janczarski,57298704.doc (opowiadanie)
Etap | Przebieg | Zamierzone osiągnięcia dziecka/Kryteria sukcesu dziecka (cele operacyjne) | Uwagi (po przeprowadzeniu) |
---|---|---|---|
Zajęcia poranne: 1. Zabawa ortofoniczna „Jesienne porządki Pana Języczka” 2. Zabawa muzyczno- ruchowa „Kaczuszki” 3. Zabawa ruchowa „Uważaj na hasło” 4. Zabawa ruchowa „Ludzie do ludzi” |
Dzieci słuchają historyjki „Jesienne porządki Pana Języczka” i w jej trakcie wykonują odpowiednie ćwiczenia ortofoniczne. Dzieci stoją w kole i w rytm muzyki, wraz z nauczycielem wykonują odpowiednie ruchy. Dzieci wykonują polecenia nauczyciela, reagują na 4 hasła: hop,-wyskok w górę, stop- zatrzymanie bez ruchu, wskok- wskok do szarf, pary- utworzenie par. W tle słychać muzykę, w rytmie której poruszają się dzieci. Dzieci poruszają się po sali w rytm słuchanej muzyki. Gdy muzyka ucichnie nauczycielka poleca, aby w parach dotykały się wymienionymi częściami ciała: |
Dziecko: -poprawnie wykonuje ćwiczenia ortofoniczne, -ćwiczy aparat mowy, -porusza się w rytm muzyki, -naśladuje ruchy nauczyciela, -pamięta jaki ruch odpowiada podawanemu przez nauczyciela poleceniu, -rozpoznaje, nazywa i wskazuje części swojego ciała i ciała i kolegi, - dba o bezpieczeństwo swoje i innych w czasie zabawy, |
Etap | Przebieg | Zamierzone osiągnięcia dziecka/Kryteria sukcesu dziecka (cele operacyjne) | Uwagi (po przeprowadzeniu) |
---|---|---|---|
Zajęcia główne: 1.Wiersz Bogusława Szuta 2.Zabawa ruchowa „Dowożenie chleba” 3.Zabawa muzyczno-ruchowa „Głowa, ramiona, kolana pięty” 4. Zabawa dydaktyczna – Zagadki słowne 5. Zabawa dydaktyczna „O czym mówię 6.Zabawa dydaktyczna – układanie historyjki obrazkowej „Cykl produkcyjny mleka” 7. Zabawa konstrukcyjna – lepienie z masy solnej |
Dzieci słuchają wiersza Bogusława Szuta. Podczas czytania wiersza będą pokazywane obrazki. Pytania do dzieci: Z czego został zrobiony chleb? Czym zajmuje się młynarz? Czy ktoś wie, kim jest nasz gość i czym się zajmuje? Jedna z prowadzących będzie przebrana za piekarza, dzieci będą miały szanse zapytać o różne interesujące je rzeczy związane z tematem np. z jakich produktów wytwarza się chleb Tekst wiersza: Skąd, na stole, smaczny chlebek? Rolnik sieje ziarno w glebę . (Gleba to jest ziemia czarna, w której rośnie zboże z ziarna). Kiedy zboże jest dojrzałe, rolnik kosi je z zapałem, potem młóci, w swych maszynach i wywozi plon do młyna. Młynarz, w młynie, ziarno miele, białej mąki robi wiele. Mąka trafia do piekarza, który ciasto, z niej wytwarza. Z ciasta robi: chleb, rogale... W piecu piecze je wytrwale. Jest pieczywo! „ślinka leci” Więc, smacznego , drogie dzieci ! Dzieci mają za zadanie dowieść na czas chleb do sklepów. Gdy gra szybka muzyka, dzieci jadą w różnych kierunkach, uważając, aby nie najechać na przeszkodę lub innego kierowcę i zachować bezpieczeństwo. Przy wolnych taktach muzyki, zatrzymują się i rozładowują towar. Dzieci stoją w kole i powtarzają po nauczycielu ruchy w rytm muzyki: Tekst: Głowa, ramiona, kolana, pięty, Zadaniem dzieci jest odgadnięcie zagadek. Dzieci losują zagadki z worka. Ma biały czepek, białe ubranie. A co wyrobi, upiecze smacznie, i odda ludziom, nim dzień się zacznie. (piekarz) Ciągle mąką pobielony nie żałuje swoich dłoni, ciężkie worki musi nosić, ale pracy nie ma dosyć. (młynarz) Wszyscy znamy biały pył który wcześniej ziarnem był . (mąka) W sklepie ją kupujesz, masłem ją smarujesz. Rumiana, choć mała będzie smakowała . (bułka) Ten biały napój daje ci zdrowie, nie możesz zgadnąć kotek ci podpowie . (mleko) Chętne dzieci omawiają wygląd jednego z produktów, znajdujących się w koszu. Zadaniem reszty grupy jest odgadnąć, o którym produkcie mówi wybrane dziecko. Każde dziecko otrzymuje obrazki i układa je od lewej strony według kolejności. Po sprawdzeniu poprawności ułożenia historyjki, z pomocą nauczycielki dzieci wspólnie opowiadają przedstawioną na obrazkach historyjkę. Każde dziecko wybiera dowolny produkt i lepi go z masy solnej. |
Dziecko: -uważnie słucha wiersza, - odpowiada na pytania zadawane przez nauczyciela, -wyjaśnia na czym polega praca piekarza, -wie, że chleb wytwarza się z: mąki pszennej lub żytniej, wody, soli, drożdży, -porusza się w rytm muzyki, -podczas zabawy zachowuje zasady bezpieczeństwa, -naśladuje ruchy nauczyciela, poruszając się w rytm muzyki, -podaje poprawne rozwiązanie zagadki, -opisuje wygląd wybranego produktu, -układa historyjkę obrazkową, - opowiada przedstawioną na obrazkach historyjkę, -rozróżnia prawą i lewą stronę, - samodzielnie wykonuje dowolny produkt z masy solnej. |