TEMAT : „WIOSENNA PRZYGODA” – TEATRZYK KUKIEŁKOWY
- SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 5 – LETNICH
CELE OGÓLNE :
poznanie oznak wiosny
zachęcanie do obserwowania przyrody
rozwijanie mowy, wyobraźni, percepcji słuchowej
rozwijanie umiejętności poruszania się przy muzyce oraz uważnego słuchania
CELE OPERACYJNE :
dziecko zna oznaki wiosny
potrafi obserwować, wyciągać wnioski
wypowiada się całymi zdaniami
określa pierwszą głoskę w wyrazie (bałwan, wiosna, chłopiec, dziewczynka)
potrafi uważnie słuchać oraz poruszać się zgodnie ze słyszaną melodią
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
Odtwarzacz CD, płyta CD – „Piosenki pięciolatka”(„Marzec czarodziej” – nr 34), opaska wiatru, wianek wiosny, scenka – parawan, kukiełki, dzwoneczek, duże arkusze papieru z napisami, mazaki, kredki, pisaki- stemple.
METODY PRACY:
Czynne, słowne, percepcyjne.
FORMY PRACY:
Praca zbiorowa, indywidualna, zespołowa.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Zabawa ze śpiewem „ Marzec czarodziej”.
Dzieci idą po obwodzie koła, trzymając się za ręce i śpiewają kolejne zwrotki. Ilustrują ruchem wybrane fragmenty piosenki.
2.Zabawa – rymowanka „Wiosenna wyliczanka”.
Przyszła do nas pani Wiosna,
kolorowa i radosna.
Farby z kosza już wyjęła
i kwiaty malować zaczęła:
Przebiśniegi białe,
krokusy fioletowe,
tulipany różowe
i gotowe!
3.Rozdanie biletów wstępu na przedstawienie – pani Wiosna stempluje na ręce każdego dziecka słoneczko( przy pomocy nauczycielki ).
4.Teatrzyk „Wiosenna przygoda”.
5.Zabawa – rymowanka „Zabawa z wiatrem”.
Stoją dzieci uśmiechnięte,
duże koło jest zamknięte,
wokół biega psotny wiatr,
chętnie by do koła wpadł.
Z mgły chusteczkę dzisiaj nosi,
do biegania ciebie prosi.
6.Rozmowa na temat teatrzyku.
* Dlaczego bałwanek płakał?
* Kto pierwszy usłyszał płacz bałwanka?
* Jaką radę dał bałwankowi wiatr?
* Kto szukał bałwanka?
* Czy dzieci odnalazły bałwanka?
* Jak pocieszyło dzieci słoneczko?
* Jak wyglądała pani Wiosna i kto jej towarzyszył?
* Do czego zachęcał dzieci Marzec Czarodziej?
7.Zabawa inscenizacyjna do piosenki „Wiosna w błękitnej sukience” – kaseta magnetofonowa.
8.Praca przy stolikach – rysowanie w zespołach bohaterów teatrzyku, poprzedzone wyodrębnieniem pierwszej głoski w wyrazach : bałwan, wiosna, chłopiec, dziewczynka.
9.Zabawa ruchowa „Wiosenny wiatr”.
Dzieci stoją w rozsypce nieruchomo, są zaczarowane przez Wiosnę. Wiatr – szeleści i budzi je do zabawy. Gdy słyszą dzwoneczek pani Wiosny – stają i „ rosną”- wspinają się na palce i ruszają palcami.
„WIOSENNA PRZYGODA” – TEATRZYK KUKIEŁKOWY
WYSTĘPUJĄ: BAŁWANEK JASKÓŁKA SŁOŃCE WIATR MARZEC CZARODZIEJ DZIEWCZYNKA - KASIA CHŁOPIEC - PIOTRUŚ PIESEK WIOSNA
MARZEC CZARODZIEJ:
Jestem Marzec – Wielki Czarodziej,
Marcową różdżką czaruję co dzień.
Wiosnę wszystkim zapowiadam
i wiosenne bajki dzieciom opowiadam.
Pewnego ranka – w marcu to było,
niespodziewanie coś się zdarzyło.
Na resztce śniegu smutny Bałwanek
płakał i płakał przez cały ranek.
BAŁWANEK:
Smutna, oj, smutna bałwania dola:
słońce przygrzewa, brak parasola, ajajaj…!
Jeśli tak ciepło pobędzie dłużej,
wkrótce się zmienię w wielką kałużę aaa…!
JASKÓŁKA:
Fiu, fiu, fiu…Kto to tak płacze?
Podfrunę bliżej – może zobaczę?
O?! Dlaczego płaczesz, Bałwanku drogi?
Czy ktoś cię skrzywdził albo uszkodził?
BAŁWANEK:
Nie, Jaskółeczko, lecz spójrz na słońce
- ono jest coraz bardziej gorące.
Jeżeli świecić tak będzie dalej,
to mnie tu wkrótce nie będzie wcale, aaa…..
WIATR:
Szszsz…Bałwanku miły, dość już lamentów,
nie ma co robić wiosną zamętu.
Wskakuj na krę, która po rzece płynie,
z nią wnet się znajdziesz w Mroźnej Krainie.
BAŁWANEK:
Bardzo dziękuję, pędzę szybciutko,
kra teraz będzie bałwanią łódką.
Pozdrówcie tylko ode mnie dzieci,
niech się nie smucą, rok szybko zleci.
KASIA:
Spójrz, Piotrusiu, nie ma bałwanka,
czyżby sam z górki zjechał na sankach?
A może ktoś go w coś zaczarował?
E… Pewnie gdzieś się przed nami schował!
Bałwanku, hejże! Gdzie się schowałeś?!
Ojej, Piotrusiu, nie ma go wcale!
PIOTRUŚ:
Azorku, piesku, zeskakuj z sanek,
szukaj, gdzie podział się nasz bałwanek?
Lecz zaraz…, Kasiu.., spójrz na te ślady!
KASIA:
Ja chcę bałwanka, już nie dam rady.!
SŁOŃCE:
Hejże, dzieciaki, bałwan odpłynął,
bo gdyby został, by się rozpłynął.
Niechaj więc wasze smuteczki zginą,
bałwan powróci ze śnieżną zimą.
Cieszcie się lepiej nadejściem wiosny,
bo to dla wszystkich jest czas radosny.
WIATR:
Wołajcie głośno: przybywaj prędko,
spiesz się tu do nas, miła wiosenko!
Ogrzej nas słońcem, otul zielenią,
wnet wszystkie smutki w radość się zmienią!
DZIECI:
Hej, hej, Wiosenko! -głośno wołamy.
Hej, hej, przybywaj, my tu czekamy!
WIOSNA:
Czy ktoś mnie wzywa, czy ktoś mnie woła?!
Z wiosennym wiatrem pędzę wesoła.
Niosę ze sobą soczystą zieleń,
która na trawie miękko się ściele,
przeróżne kwiaty na niej rozkładam,
ze mną przybywa ptaków gromada,
różne owady, żabki zielone,
które nad stawem mają swój domek.
Od dzisiaj słonko już mocniej świeci
- to ja – Wiosenka – przyszłam do dzieci.
DZIECI:
Zróbmy kółeczko, dalej, wesoło,
razem z Wiosenką kręćmy się wkoło.
Od dziś niech cieszą się wszystkie dzieci:
Hurra! Nareszcie! Wiosna na świecie!
MARZEC CZARODZIEJ:
Oto opowieść nasza skończona,
wreszcie przybyła wiosna zielona.
A kto ją znaleźć chce, niech spojrzy wokół
-wiosnę już widać na każdym kroku.
Od dziś uważnie się rozglądajcie
i oznak wiosny pilnie szukajcie.
Pa, pa, dzieciaki, do zobaczenia,
idę popatrzeć, co wiosna zmienia!