Z pamiętnika plastelinowego ludzika, swobodne teksty

Scenariusz zajęć zintegrowanych
Dzień aktywności – klasa III

Blok tematyczny: Książka moim przyjacielem.

Temat dnia aktywności:
Z pamiętnika plastelinowego ludzika.

Data: 12.11.2013r.

Cele główne:

- Kształtowanie sprawności słuchania, wypowiadania się, pisania i sprawności manualnych.

- Doskonalenie wyobraźni.

Cele operacyjne:

Uczeń:
- bierze czynny udział w zajęciach

- tworzy z plasteliny małego ludzika

- redaguje wypowiedź w formie pamiętnika

- współpracuje z grupą

- ocenia pracę kolegów

Metody nauczania:
- oglądowe
- słowne,
- praktyczne

Formy organizacji:
- indywidualna
- zbiorowa
- grupowa
- praca domowa

Środki i materiały dydaktyczne:
- plastelina, podstawka
- postać plastelinowego Plastusia

Literatura merytoryczna i metodyczna:
- Kownacka M.; Plastusiowy pamiętnik; Siedmioróg; Warszawa 2007.





Przebieg zajęć:

Zadania dla ucznia Opis realizacji. Uczeń:
Ulepienie plastelinowego ludzika. Tworzy z plasteliny wymyśloną przez siebie postać.
Przedstawianie swojego wytworu z plasteliny. Wychodzi na środek, przedstawia swoje dzieło wcielając się w rolę stworzonej przez siebie postaci, wypowiada się w pierwszej osobie liczby pojedynczej, np. „Witajcie! Mam na imię …” i opowiada jakieś króciutkie wydarzenie z życia, wymyślonego przez siebie ludzika.
Słuchanie fragmentu lektury pt. „Plastusiowy pamiętnik”; „O tym, jak mnie szkaradnie łobuz z choinki kradnie”. Zamknąwszy oczy słucha czytanego przez nauczyciela tekstu.
Przypomnienie wiadomości na temat formy wypowiedzi, jaką jest pamiętnik. Odpowiada na pytania:
- Czym jest pamiętnik?
- Czemu służy?
- Co się w nim zapisuje?
- W jaki sposób?
Pisanie tekstu w dowolnej formie. Stosowanie się do zasad. Samodzielnie opisuje jedną przygodę z życia swojego ludzika w postaci swobodnego tekstu (kartki z pamiętnika, opowiadania, wiersza, sprawozdania). Stosuje zasady dotyczące wybranej przez siebie formy wypowiedzi.
Oddanie prac. Oddaje napisaną przez siebie pracę nauczycielowi.
Łączenie się w czteroosobowe grupy. Sprawnie dostosowuje się do konkretnej sytuacji organizacyjnej.
Ponowne otrzymanie i czytanie napisanych prac. Otrzymuje nie swoją pracę i odczytują ją wspólnie w grupie.
Grupowy wybór najlepszych tekstów. Wspólnie z grupą wybiera najlepszy tekst.
Klasowy wybór najlepszych prac. Wspólnie z klasą na zasadzie głosowania, wybiera najlepiej napisaną formę wypowiedzi.
Wspólna poprawa i udoskonalenie tekstu. Zgłasza zauważone błędy, proponuje nowe rozwiązania, dyskutuje w grupie na temat tekstu.
Przepisanie poprawionej pracy do zeszytu. Przepisuje wspólnie poprawioną pracę do zeszytu.
Zapisanie zadania domowego. Zapisuje zadanie domowe do zeszytu, dotyczące ułożenia planu wydarzeń wysłuchanego na lekcji fragmentu książki pt. „Plastusiowy pamiętnik”; „O tym, jak mnie szkaradnie łobuz z choinki kradnie”.

Justyna Skiba

Justyna Chomik

