"Die Tiere - unsere Freunde und Lieblinge" - scenariusz lekcji języka niemieckiego dla klasy IV
2008-12-12 |
---|
Lekcja: Gry i zabawy językiem niemieckim Temat: Die Tiere – unsere Freunde und Lieblinge |
---|
autorka: Jolanta Bujar, Szkoła Podstawowa nr 2 w Świętochłowicach
Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:
Uczniowie znają niektóre nazwy zwierząt z lekcji w klasach młodszych
Cele lekcji:
uczeń potrafi nazwać poznane zwierzęta
umie zastosować ich nazwę w różnych sytuacjach
porządkuje nazwy zwierząt
potrafi dobrać cechy poznanych zwierząt
Cele sformułowane w języku ucznia:
Poznamy naszych przyjaciół – zwierzęta, ich nazwy i cechy
Na Co Be Zu (co uczniowie będą potrafili po lekcji):
potrafisz nazwać zwierzęta
umiesz zastosować ich nazwy
uporządkujesz nazwy
potrafisz dobrać cechy zwierząt
Przebieg lekcji (metody i aktywności):
* układanka ( puzzle ) – praca grup kilkuosobowych
uczniowie w grupach układają puzzle obrazek – zwierzęta
* odgadywanka : obrazek – nazwa; praca całej grupy
cała grupa bierze udział w dopasowywaniu nazw zwierząt do ich obrazków ( wszyscy
uczniowie mają kartoniki z nazwami zwierząt, N pokazuje obrazek, U dobiera nazwę
* podpisywanie obrazków – karta pracy; praca indywidualna
uczniowie otrzymują kartę pracy i podpisują obrazki dobierając nazwy z podanego
słownictwa wyrazów tematycznych
* pantomima – praca grup kilkuosobowych
każda grupa losuje kartonik z nazwą zwierzęcia i prezentuje ruchem, gestem to
zwierze, pozostałe grupy odgadują jego nazwę
* magiczny worek – praca grup
uczniowie poznają po kształtach zwierzę i podają jego nazwę
* kto to – rozpoznawanie dźwięków; praca całej grupy
uczniowie po dźwiękach rozpoznają i podają nazwy zwierząt pisząc na kartkach
* koszyk cech – praca całej grupy
uczniowie otrzymują kartoniki z cechami i dobierają do właściwych zwierząt
* literówka – karty pracy; praca par
pary otrzymują karty pracy i wśród liter szukają i zaznaczają nazwy zwierząt
* Schnappi – piosenka tematyczna; praca całej grupy
* znasz takie zwierze? Zabawa końcowa; praca indywidualna
uczniowie mówią nazwę zwierząt na podstawie otrzymanej kartki z literką
Kluczowe pytania dla uczniów:
Jak wygląda zwierzątko Twoich marzeń? Wykonaj pracę z wykorzystaniem różnych technik
Notatki i dodatkowe ćwiczenia:
Praca domowa:
Wykonanie pracy – jak wygląda zwierzątko Twoich marzeń
Materiały i pomoce dydaktyczne:
Plansze, obrazki, plakaty, kartoniki – obrazki, napisy, karty pracy, maskotki i figurki zwierząt, przybory do pisania, tekst piosenki, magnetofon, płyta CD
WYKORZYSTANE MATERIAŁY
* Zabawa z niemieckim – zbiór ćwiczeń dla dzieci
Małgorzata Grześkowiak-Wasele Wydawnictwo MEMO
* Lernen und spielen mit deutsch / nauka i zabawa z niemieckim
Anna Kienzler
* Deutsch fur Anfanger – Wortschatzubungen
Janina Schabowska Andreas Willmuth WIR – Wydawnictwo i reklama