koagulacja

Wymiarowanie komór szybkiego mieszania.

2.1 Dane wyjściowe.

Qd= 25500 [m3/d]

Qh= Qd/24=25500/24=1062,5 [m3/h]

Q = Qh/3600=1062,5 /3600= 0,295 [m3/s]

gdzie: Qd- przepływ na dobę

Qh- przepływ na godzinę

Q- przepływ na sekundę

Przyjmujemy następujący układ.

(celowo zmniejszona ilość armatury oraz rurociągów poprzez połączenie obu komór szybkiego mieszania w celu zmniejszenia kosztów instalacji.)

2.2 Obliczenie sumarycznej objętości komór.

VKSM=tKSM[s]*Q[m3/s]=60*0,295=17,7[m3]

gdzie:VKSM- objętość komór

tKSM[s]-czas zatrzymania, przyjmujemy 60s

2.3 Obliczenie objętości pojedynczej komory.

VKSM1=VKSM/nKSM=17,7/2=8,85 m3

gdzie:VKSM1 -objętość pojedynczej komory

nKSM -ilość komór, przyjmujemy 2

Zakładamy, że komory szybkiego mieszania mają kształt walca w którym centralnie umieszczone jest mieszadło na pionowym wale. Zakładamy również, że komora ma głębokość czynną zbliżoną do średnicy, czyli:

HKSM = DKSM

VKSM1=( Π *D2*H)/4= (Π*D3)/4

D=3√(4* VKSM1 )/Π=2,25m

Przyjęto:

HKSM =2,25m

DKSM =2,25m

2.4 Obliczenia rzeczywistej objętości komór.

VKSM1= (Π *D3)/4=( Π *2,253)/4=8,94 m3

VKSM1 obliczeniowa =8,85 m3

VKSM1 rzeczywista =8,94 m3

Na przyjętym stopniu uproszczenia różnica mieści się w dpouszczalnej

2.5 Elementy składowe komory szybkiego mieszania:

I. Koryto obwodowe

-założenie: bk=hk

Vk=0,6m/s

-obliczenie powierzchni przekroju poprzecznego koryta;

Fk=Q/(2*Vk)= 0,295/(2*0,6)=0,246m2

gdzie:Fk- powierzchnia przekroju poprzecznego koryta

Vk- prędkość wody w korycie

bk=hk=√ Fk =0,50m

hk=Fk/0,5=0,246/0,5=0,492m

Przyjęto: bk=0,50 m

hk=0,50 m

II. Otwory przelewowe

-założenie: średnica otworów przelewowych φ=0,1 m

prędkość wody w otworach V0=1,0 m/s

Obliczenie sumarycznej powierzchni otworów w jednej komorze.

Σfo=(0,5*Q)/ V0=(0,5*0,295)/1=0,148 m2

2.6 Obliczenie ilości otworów.

n0=(4*Σfo)/ (Π*φ2)=(4*0,148)/( Π*0,12)=18,80 sztuk

Przyjmujemy n0=19 otworów.

2.7 Obliczenie odległości pomiędzy osiami otworów.

e= (Π*DKSM )/n0= (Π*2,25)/19=0,37 m

III. Przewody doprowadzające.

  1. Przewód doprowadzający główny.

D=√(4*Q)/(Π*V)

Dn600

gdzie: V-prędkość wody w [m/s], przyjęto 1 m/s

Q- wydajność w [m3/s]

Przyjęto średnice 600mm

b) Przewód doprowadzający do pojedynczej komory.

Dn400

Przyjęto średnice 400mm

2.8 Mieszadło.

Na podstawie wyliczonych danych, szerokości komory DKSM=2,25m, wysokości komory HKSM=2,25m oraz objętości komory VKSM1=8,94m3 dobieramy mieszadło VRE 3030-A190,

o następujących parametrach:

H=1900 mm,

HT=2090 mm,

D=1000 mm

Moc silnika=1,1kW

Moc mieszania=0,34kW

Wymiarowanie komór wolnego mieszania (flokulacji).

Przyjęto następujący układ

Parametry projektowania komór flokulacji.

tKF=30min

t awarii= 25min

głębokość = 4m

Kształt pojedynczej komory jest w rzucie kwadratem.

BKF=LKF

2.9 Obliczenie sumarycznej objętości komór.

VKF=tKF*Q[m3/s]=25*60*0,295[m3/s]=442,71[m3]

Przyjęto ilość komór nKF=6

Objętość pojedyńczej komory VKF1 = VKF/nKF=442,71/6=73,8m3

2.10 Obliczamy powierzchnię komory z zależności pomiędzy obj. komory a powierzchnią rzutu.

FKF1=VKF1/HKF1=74/4=18,5 m2

Zakładamy, że BKF1=√FKF1=√18,5=4,30 m

Przyjęto BKF1=LKF1=4,30 m

Sprawdzamy objętość rzeczywistą.

V rzeczywistą=BKF1*LKF1*HKF1=4,3*4,3*4=74 m3

Praca w warunkach awarii.

Sprawdzenie pracy w warunkach awarii (jedna z komór flokulacji jest wyłączona pozostałe przejmują jej funkcje)

tawari=[((nKF-2)*VKFrzeczywista)/Q]*60= =16,72 min

Przyjęty układ zapewnia prawidłową pracę także w warunkach awarii.

2.11 Obliczenie średnic przewodów doprowadzających i odprowadzających:

Przyjęte prędkości:

*dla przewodów doprowadzających 1,2 [m/s]

*dla przewodów odprowadzających 0,8 [m/s]

D=√(4*Q)/(Π*V)

V rzeczywiste= (4*Q)/(II*D2)

Przewody doprowadzające:

D1=600mm Dn600

D2=500mm Dn500

D3=350 mm Dn350

Przewody odprowadzające:

D4=60 0mm Dn600

D5=900mm Dn900

D6=1200mm Dn 1200

2.12 Mieszadło.

Na podstawie wyliczonych danych, szerokości komory BKF1 =4,30 m i wysokości komory HKF1=4 m dobieramy mieszadło FRE 3000, o następujących parametrach:

H=3300 mm,

HT=3750 mm,

D=3000 mm.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
koagulologia (3)
spr1-koagulacja, sprawozdania
Koagulacja
sprawozdanie laborki Koagulacja
KOAGULANTY PIX i PAX modyfikowa Nieznany
4 Koagulacja domieszek wod zmienna dawka
Aminokwasy i białka Koagulacja i?naturacja białek
Utlenialność po koagulacji
KOAGULACJA1sd, technologia wody i sciekow Jachimko
sciagamj - reagenty w koagulacji
1 koagulacja
Koagulacja(1), Inżynieria Ekologiczna, Sprawozdania
koagulacja, sprawozdania
2.koagulacja, Nauka, twsy
4 Fizykochemiczne oczyszczanie ścieków – koagulacja
koagulacja
1 Koagulacja
Sprawozdanie z ochrony środowiska lab koagulacja
1 Usuwanie fosforanow przez koagulacje wapnem
TECHNOLOGI WODY I ŚCIEKÓW, KOAGULACJA - M˙tno˙˙ lub barw˙ wody powoduj˙ cz˙stki sta˙e - zawiesiny or

więcej podobnych podstron