Konspekt dla III „LB”
Temat: Agresja na ZSRR i walki na Pacyfiku
Cel ogólny: Zapoznanie z przebiegiem wojny w ZSRR
Cele:
I. Wiadomości
A. Zapamiętanie wiadomości
Uczeń pamięta:
Daty: 22 czerwca 1941,grudzień 1941, 7 grudnia 1941, 4 czerwca 1942
Pojęcia: koalicja antyhitlerowska, wojna totalna, Plan Barbarossa, strategia wojenna, wojna ojczyźniana
B. Rozumienie wiadomości
Uczeń rozumie:
Pojęcia: koalicja antyhitlerowska, wojna totalna, Plan Barbarossa, strategia wojenna, wojna ojczyźniana
istotę systemów totalitarnych
konsekwencje polityki ustępstw Anglii i Francji
znaczenie paktu Ribbentrop – Mołotow
II. Umiejętności
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji
przedstawić najważniejsze wydarzenia wojny w ZSRR
przedstawić najważniejsze wydarzenia wojny na Pacyfiku
D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń potrafi:
Zlokalizować kontynenty, na których trwały działania zbrojne
Zlokalizować państwa będące głównymi uczestnikami wojny w ZSRR i na Pacyfiku
III. Postawy i Przekonania
E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości
Przekonanie o bohaterstwie żołnierzy walczących w bitwie
Ukazanie złych skutków wojny
Pokazanie innej możliwości rozwiązywania konfliktów
F. Potrzeby i aspiracje
Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.
Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.
Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.
Zainteresować militarystyką
Metody Pracy: rozmowa nauczająca, praca z mapą, praca z podręcznikiem
Środki dydaktyczne: Mapa ścienna Europa podczas II wojny światowej, podręcznik Historia. Poznajemy przeszłość od 1939 roku do współczesności. Z. rozszerzony Z. Kozłowska, I. Unger, P.Unger.
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela | Czynności ucznia |
---|---|
I. Czynności organizacyjno – porządkowe: sprawdzenie listy obecności |
I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych |
II. Rekapitulacja wtórna: zadanie uczniom pytań, sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu lekcyjnego: 1.Podaj przyczynę bitwy o Anglię 2.Jaki był wynik bitwy o Anglię |
II. Uczniowie odpowiadają na pytania: Odp. roszczenia terytorialne Niemiec Odp. Zwycięstwo Wielkiej Brytanii |
III. Wprowadzenie do tematu Agresja na ZSRR i walki na Pacyfiku Pytanie dla uczniów do dyskusji czy ZSRR mógł uniknąć wojny z Niemcami? Omówienie przygotowań do napaści Najważniejsze rzeczy do zanotowania: Atak Niemiec na ZSRR (kryptonim Plan Barbarossa niem. Unternehmen Barbarossa) – agresja III Rzeszy na ZSRR w trakcie II wojny światowej. Pierwotny plan przewidywał atak 15 maja 1941, ale z powodu obalenia proniemieckiego rządu księcia Pawła Hitler musiał interweniować na Bałkanach, w Jugosławii, a także w Grecji. Przełożono więc atak na 22 czerwca 1941 r. Plan ataku był przygotowany i podpisany przez Adolfa Hitlera już 18 grudnia 1940 (dyrektywa nr 21). Była to największa i najważniejsza operacja niemiecka w czasie wojny, której porażka zdecydowała ostatecznie o niemieckiej przegranej w całej wojnie. Bitwy na froncie wschodnim, gdzie realizowano plan Barbarossa, okazały się być jednymi z najbrutalniejszych i najbardziej wyniszczających potyczek dla obu stron. Nazwa „Barbarossa” wywodzi się od przydomku cesarza rzymsko-niemieckiego Fryderyka I Barbarossy. Zadanie pytań uczniom co Hitler chciał zyskać atakując ZSRR? Omówienie przebiegu działań w ZSRR Omówienie wojny na Pacyfiku z użyciem mapy Najważniejsze rzeczy do zanotowania: Wojna na Pacyfiku toczyła się w kilku etapach. Od 1937 r. trwała wojna chińsko-japońska, w której po początkowych sukcesach armii cesarskiej sytuacja ustabilizowała się aż do sierpnia 1945 r. Od 7 grudnia 1941 r. (atak na Pearl Harbor) do 4 czerwca 1942 r. (bitwy o Midway) trwał "japoński blitzkrieg", w czasie którego Japonia osiągnęła prawie wszystkie z wcześniej zakładanych celów. Po utracie przez Japonię w bitwie o Midway dużej liczby lotniskowców, odgrywających główną rolę w działaniach na Pacyfiku, nastąpił okres względnej równowagi w zmaganiach wojennych, który znaczyły walki o wyspę Guadalcanal i o Nową Gwineę. Poproszenie jednego z uczniów aby z pomocą nauczyciela omówił działania na Pacyfiku |
III. Uczniowie zapisują temat lekcji Uczniowie podają swoje propozycje odpowiedzi Uczniowie słuchają Uczniowie zapisują notatkę Uczniowie podają swoje propozycje Uczniowie słuchają Uczniowie zapisują notatkę Uczeń pracuje z mapą pod kierunkiem nauczyciela |
IV. Rekapitulacja pierwotna:
|
IV. Uczniowie odpowiadają na pytania Odp. 22 czerwca 1941 Odp. Uczniowie dają swoje propozycje odpowiedzi na pytanie |
V. Podanie pracy domowej:
|
V. Uczniowie zapisują prace domową do zeszytu |