KONSPEKT ZAJĘĆ
Jak radzić sobie ze stresem?
Kamila Rudzka
Aneta Zdrojkowska
Marta Sienkowska
Nikoleta Sadowska
Tomasz Wojsz
Damian Waszkuć
Temat: Jak radzić sobie ze stresem.
Grupa: klasa III Gimnazjum
Czas: 45min
Cel główny: Kształtowanie umiejętności panowania nad własnym stresem
Cele operacyjne:
- uczeń zna pojęcie „stres” i potrafi rozpoznawać jego objawy,
- uczeń wie w jaki sposób zmniejszyć własny stres
- uczeń potrafi zastosować proste metody relaksacyjne.
Metody: mini-wykład, dyskusja, burza mózgów, praca indywidualna, praca w grupach, wolne skojarzenia.
Forma: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki: czyste kartki, długopisy, szablon sylwetki człowieka,
Przebieg zajęć:
Moduł 1: Zapoznajemy się z definicją stresu oraz z jego objawami.
Ćwiczenie 1: „Zapoznanie uczniów z tematem zajęć” (4min)
Prowadzący wita się z grupą i zapoznaje uczniów z tematem zajęć. Krótko mówi o tym, czego będą one dotyczyły i pyta uczniów, czy w ostatnim czasie, spotkała ich jakaś stresująca sytuacja.
Ćwiczenie 2: „Pytania sprawdzajace” (5min)
Prowadzący poprzez zadawanie pytań, sprawdza ogólną wiedzę uczniów na temat stresu – „wolne skojarzenia” (Załącznik 1)
Ćwiczenie 3: „Mini-wykład” (3min)
Zapoznanie uczniów z definicjami wyżej wymienionych pojęć.
Twórcą pojęcia „stres” jest Hans Selye. Według niego: „stres jest nieswoistą reakcją organizmu na wszelkie stawiane mu żądanie”.
Według P.G. Zimbardo: „stres jest to zespół specyficznych i niespecyficznych reakcji organizmu na zdarzenia bodźcowe, które zakłócają jego równowagę i wystawiają na poważną lub przekraczają jego zdolność radzenia sobie”.
Według PWN stres to stan obciążenia systemu regulacji psychicznej powstający w sytuacji zagrożenia, utrudnienia lub niemożności realizacji ważnych dla jednostki celów, zadań, wartości.
- Objawy stresu w sferze biologicznej: pocenie się, napięcie mięśni, zmiany ciśnienia krwi, szybkie bicie serca, suchość w ustach, bóle głowy, bezsenność, niestrawność itp.
- Objawy stresu w sferze emocji: lęk, zamykanie się w sobie, nerwowość, rozdrażnienie, złość czasem depresja.
- Objawy stresu w sferze sprawności myślenia : zapominanie, brak koncentracji, brak zainteresowania, luki w pamięci.
OBJAW (PWN) - oznaka jakiegoś zjawiska.
Na dzisiejszych zajęciach pomogę Wam zrozumieć wpływ stresu na własny organizm oraz zapoznam was z tajnikami radzenia sobie ze stresem.
Moduł 2: Ćwiczenia pomagające redukować stres.
Ćwiczenie 1: Wiesz, jak reaguje Twoje ciało? (10min)
Wychowawca rozdaje uczniom kartki z narysowaną postacią człowieka – MOJA SYLWETKA. Zadaniem ucznia jest zaznaczyć kółkiem na tej postaci, w jaki sposób ich organizm reaguje na stres- objawy.
• Uczniowie spacerują po klasie, pokazując swój obraz pozostałym uczestnikom i szukają osób ,które podobnie odczuwają stres.
• Na zasadzie podobieństwa uczniowie dobierają się w 4 grupy. (Załącznik 2)
Ćwiczenie 2: Jak sobie pomóc? (8min)
Prowadzący zleca, aby w uprzednio dobranych grupach, uczniowie stworzyli listę metod i sposobów radzenia sobie ze stresem. (Załącznik 3)
Ćwiczenie 3: Jak się zrelaksować? (10min)
Wychowawca, przekazuje uczniom podstawowe metody radzenia sobie ze stresem. (Załącznik 4)
Moduł 3: Zakończenie zajęć
Czas – 7min
Prowadzący pyta uczniów, jakie są ich wrażenia po zajęciach, co najbardziej zapamiętali z zajęć, czy będą stosować podane techniki, w życiu codziennym oraz w jaki sposób zajęcia na nicch wpłynęły. Dziękuje za udział w zajęciach
Aneksy:
Załącznik 1:
- Czym według Ciebie jest stres?
- Czy stres jest dla Ciebie motywujący czy demotywujący?
- W jakich sytuacjach odczuwasz największy stres?
- Czy stres wzbudza w Tobie agresję?
Załącznik 2:
Załącznik 3:
Metody radzenia sobie ze stresem
• pozytywne myślenie,
• obrócenie trudnej sytuacji w żart,
• rozmowa z bliską osobą,
• ćwiczenia fizyczne,
• ćwiczenia relaksacyjne,
Sposoby unikania stresu
• realistyczne wymagania,
• planowanie czasu pracy i nauki,
• zdrowy styl życia,
• dbanie o przyjaźnie.
Załącznik 4
Technika Jacobsona
To jedna z technik relaksacyjnych opierających się na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni.
Usiądź wygodnie na kanapie lub w fotelu. Każdą z poniższych czynności wykonuj przez około pięć sekund. Następnie rozluźniaj się.
1. Zaciśnij obie dłonie w pięści.
2. Rozciągnij wyprostowane palce dłoni.
3. Przyciśnij dłonie do siedzenia fotela.
4. Unieś ramiona do góry.
5. Obróć głowę w prawo.
6. Obróć głowę w lewo.
7. Zaciśnij powieki.
8. Rozciągnij kąciki ust.
9. Wyciągnij wargi do przodu (zrób „dzióbek”).
10. Zaciśnij zęby.
11. Przyciśnij język do podniebienia.
12. Przyciśnij potylicę do oparcia fotela (lub kanapy).
13. Przyciśnij do oparcia łopatki.
14. Przyciśnij pośladki do fotela.
15. Przyciśnij kolana do siebie.
16. Przyciśnij pięty do podłogi.
17. Obciągnij w dół palce stóp.
18. Odchyl palce stóp do góry.
19. Przyciśnij kostki stóp do siebie.
20. Przyciśnij kolana do siebie.
21. Napnij mięśnie pośladków.
22. Wypnij brzuch do przodu.
23. Wciągnij brzuch.
24. Poprzeciągaj się, rozciągnij całe ciało, ziewaj.
Techniki świadomego oddychania
Jeden z najprostszych sposobów to głęboki wdech nosem i wydech ustami.
Warto stosować oddychanie przeponą, co dla mężczyzn jest naturalne, ale kobiety muszą się tego nauczyć.
Połóż dłoń na brzuchu i staraj się oddychać tak, by wypełnić powietrzem brzuch, a nie klatkę piersiową. Ćwiczenie to możesz bez trudu wykonywać w pracy czy nawet w autobusie.
Serdecznym palcem prawej dłoni uciśnij lewe nozdrze, a prawym wykonaj głęboki wdech, licząc przy tym do czterech. Potem kciukiem prawej dłoni uciśnij prawe nozdrze i wstrzymaj oddech na cztery sekundy.
Następnie udrożnij lewe nozdrze i wykonaj wydech, trwający co najmniej cztery sekundy (im dłużej, tym lepiej).
Teraz przez to samo - lewe - nozdrze zrób wdech i wstrzymaj oddech, a wydech wykonaj prawym nozdrzem. Powtórz taki cykl kilka razy. - Oddychaj głęboko, nie robiąc przerwy pomiędzy wdechem a wydechem. Postaraj się, by powietrze przepływało przez płuca bez zatrzymania.
Słuchanie muzyki relaksacyjnej
Przyjmij wygodną pozycję
Zamknij oczy
Wyobraź sobie miejsce, w którym chciałbyś się znaleźć
Wsłuchaj się w muzykę
Głęboko oddychaj