Elżbieta Tchorowska
Scenariusz lekcji
Temat: Przemiany cieplne. Ciepło właściwe.
Cele lekcji:
poznanie przemian cieplnych
poznanie definicji ciepła właściwego
umiejętność obliczenia ciepła właściwego jakiegokolwiek ciała
Po lekcji uczeń potrafi:
zna zależność między ciśnieniem a temperaturą wrzenia wody
wykonać doświadczenie pomiarowe ciepła właściwego ciała
obliczyć ciepło właściwe ciała
wymienić przemiany cieplne gazów: izotermiczną, izobaryczną i izochoryczną
wskazać cechy charakterystyczne dla każdej z przemian
wskazać różnice w przemianach cieplnych gazów
Czas pracy: 45min.
Materiały:
karta pracy, rura z tworzywa sztucznego, słoiczek śrutu, zlewka, pompa próżniowa, termometr, dźwignia, ciężarek, strzykawka, szklana bańka, podstawka, korek, bardzo cienka rurka
Wiadomości niezbędne do przystąpienia do lekcji:
znajomość pojęcia ciśnienia, objętości i temperatury
znajomość pojęcia energii
Metody dydaktyczne:
praca samodzielna
pogadanka
dyskusja
Przebieg lekcji:
Czas | Faza lekcji | Działania nauczyciela | Działania ucznia | Kształcone umiejętności |
---|---|---|---|---|
3’ | Zaangażowanie | Wykonuje czynności organizacyjne przed rozpoczęciem lekcji | ||
3’ | Zaangażowanie | Nawiązanie do tematu lekcji poprzez zadanie pytań dotyczących temperatury, ciśnienia i objętości. Jak definiujemy temperaturę? Jak definiujemy objętość? Jak definiujemy ciśnienie? Jakie są konsekwencje przekazywania ciału energii? |
Odpowiadają na pytania dotyczące temperatury, objętości i ciśnienia zadawane przez nauczyciela Miara stanu cieplnego ciała. Miara przestrzeni zajmowanej przez ciało. Siła działająca na daną powierzchnię. Zwiększenie temperatury ciała |
|
3’ | Zaangażowanie | Rozdaje karty pracy oraz potrzebne materiały. | ||
3’ | Badanie | Nauczyciel pomaga w wykonaniu doświadczenia 1. | Obserwują doświadczenie 1. | Znajomość zależności ciśnienia od temperatury wrzenia wody. |
5’ | Badanie | Wykonują doświadczenie 2 | Wykonanie doświadczenia pomiarowego ciepła właściwego ciała. Obliczenie ciepła właściwego ciała. | |
5’ | Badanie | Wykonują doświadczenie 3 | Wskazanie cech charakterystycznych dla przemiany izotermicznej. | |
5’ | Badanie | Wybiera z klasy ochotnika do przeprowadzenia doświadczenia 4 na forum klasy. Pomaga w wykonaniu doświadczenia. | Obserwują doświadczenie 4. | Wskazanie cech charakterystycznych dla przemiany izobarycznej. |
5’ | Badanie | Wybiera z klasy ochotnika do przeprowadzenia doświadczenia 5 na forum klasy. Pomaga w wykonaniu doświadczenia. | Obserwują doświadczenie 5. | Wskazanie cech charakterystycznych dla przemiany izochorycznej. |
7’ | Prezentacja | Sprawdza poprawność prezentacji uczniów. Prowadzi dyskusję na temat rozbieżności wyników. Dlaczego wyniki każdej z grup są inne? Dlaczego żadna grupa nie uzyskała tablicowej wartości ciepła właściwego? |
Prezentują otrzymane wyniki w doświadczeniu 2 na tablicy. Porównują otrzymane wartości z wartościami tablicowymi. Zastanawiają się, od czego mogą zależeć różnice. Niepewności pomiarowe termometru, różna „energia” obracania rury, niedokładny pomiar długości rury. |
Obliczenie ciepła właściwego ciała. |
5’ | Refleksja | Podsumowuje zjawiska zaobserwowane przez uczniów. Prowadzi dyskusję. Czym różnią się od siebie te przemiany? W jaki sposób nadano nazwy tym przemianom? |
Opisują zjawiska, jakie zaobserwowali. Starają się zgromadzić różnice między przemianami cieplnymi. Dla trzech parametrów opisu gazu, jeden z nich zawsze jest stały. Nazwę biorą od stałego parametru. |
Wskazanie różnic między przemianami cieplnymi. |
3’ | Refleksja | Zadaje zadanie domowe. Znajdź w codziennym życiu zastosowanie dla zjawisk przemian cieplnych zaprezentowanych na lekcji. Zaprojektować doświadczenie do zbadania ciepła właściwego wody, wykonać i obliczyć ciepło właściwe wody. Porównać z wartością tablicową. |
Sposób sprawdzenia, czy założone cele operacyjne lekcji zostały osiągnięte:
zebranie i sprawdzenie zadania domowego
pytania kontrolne na następnej lekcji
praca z zadaniami na następnej lekcji