PRZEKROCZNIE PROGU DZIESIĄTKOWEGO
Scenariusz zajęć dla klasy II Szkoły Specjalnej
Małgorzata Cepak
Rewalidacja II rok gr I
KRĄG TEMATYCZNY: Zima
CEL GŁÓWNY:
-uczeń zna datę kalendarzową zimy
-uczeń potrafi odróżnić zimę od innych pór roku
-uczeń potrafi dodawać i odejmować z przekroczeniem progu dziesiątkowego.
Temat pracy dnia I : Odzież zimowa
Cel główny: Uczeń wie jaką odzież zakłada się w czasie zimy
Temat pracy dnia II: Wycieczka na polanę
Cel główny: Uczeń wie jak wygląda krajobraz zimą
Temat pracy dnia III: Zabawy ze śniegiem
Cel główny: Uczeń zna zabawę w śnieżki i lepienie bałwana
Temat pracy dnia IV: Dokarmianie zwierząt w zimie
Cel główny: Uczeń wie jakie zwierzęta dokarmiamy w zimie i jakimi pokarmami
Temat pracy dnia III: Zabawy ze śniegiem.
Cel ogólny: Uczeń zna zabawy zimowe i potrafi lepić bałwana.
Cele szczegółowe:
Uczeń zna:
-nazwy i kolejność dni tygodnia oraz miesięcy, pór roku
-charakterystyczne cechy zimy
-datę kalendarzową zimy
-zasady bezpiecznej zabawy zimą w śnieżki
-charakterystyczne zabawy zimowe
Uczeń umie:
-obserwować stan pogody
-określić datę
-rozwiązać krzyżówkę tematyczną
-wymienić elementy budowy bałwana
-dodawać i odejmować w zakresie pierwszej dziesiątki
-rozłożyć liczby pierwszej dziesiątki na składniki
-dopełnić do pełnej dziesiątki
-wykonać dodawanie i odejmowanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego
Uczeń rozumie:
-procedurę stosowana przy przekraczaniu progu dziesiątkowego
-zależności występujące w przyrodzie w związku ze zmiana pór roku
Cel dydaktyczny z zakresu matematyki:
-uczeń potrafi dodawać i odejmować w zakresie 10
-uczeń potrafi dokonać rozkładu liczb pierwszej dziesiątki
-uczeń potrafi dodawać i odejmować liczby do pełnej dziesiątki
-uczeń potrafi dopełniać do pełniej dziesiątki (przez dodawanie i odejmowanie)
-uczeń poprawnie operuje liczbami i opisuje słownie te operacje
-uczeń potrafi zastosować procedurę dodawania i odejmowania z przekroczeniem progu dziesiątkowego,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I ZAJĘCIA WSTĘPNE.
1. Przywitanie – śpiewanie klasowej piosenki.
,, Witaj ..., witaj...
Jak się masz?, jak się masz?.
Wszyscy cię witamy.
Bądź wśród nas, bądź wśród nas.”
2. Ćwiczenia kalendarzowe i omówienie stanu pogody:
a) Ćwiczenia kalendarzowe:
ustalenie dnia tygodnia
wymawianie całym zdaniem dnia tygodnia: ,,dzisiaj jest...”
przypięcie nazwy dnia tygodnia do planszy
utrwalenie pojęć: wczoraj – wczoraj był...?, jutro – jutro będzie...?
ustalenie pory roku, przypomnienie pozostałych pór roku
ustalenie nazwy miesiąca
b)Omówienie stanu pogody:
uczniowie obserwują pogodę przez okno. Obserwują niebo, słońce, chmury, wygląd drzew, czy pada śnieg? ubiór ludzi.
uczniowie opowiadają co zaobserwowali
wybranie odpowiedniego obrazka i przypięcie go do ,,kalendarza pogody”
3. Ćwiczenia porządkowe:
a) sprawdzenie obecności:
uczniowie wybierają dyżurnego
dyżurny zaznacza obecnych na liście klasowej poprzez przypięcie obrazka przy nazwisku osób obecnych
proste obliczenia matematyczne: przeliczenie ilu uczniów jest obecnych?, ilu brakuje?, ile dziewczynek ma długie włosy? Ilu chłopców ma czarne włosy?, porównanie za pomocą znaku ,,=”
II. UKAZANIE CELU PRACY DNIA.
Nauczyciel rozdaje karty pracy i uczniowie wspólnie rozwiązują krzyżówkę tematyczną: hasło zima (załącznik nr)
III. PRACA POZNAWCZA
Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat zimy. Pyta kiedy przychodzi zima. Czym charakteryzuje się ta pora roku? Jakie ptaki odlatują na zimę a jakie zostają ?
Czyta dzieciom przysłowia o zimie i wszyscy uczniowie wspólnie zapisują je do zeszytów.
Nauczyciel czyta wiersz pt: ”Lepimy bałwana” (załącznik nr)
Zawiesza na tablicy obrazki przedstawiające lepienie bałwana
Po przeczytaniu wiersza następuje rozmowa na jego temat
Nauczyciel pyta: z czego lepimy bałwana? Kto lepił bałwana?
DODAWANIE I ODEJMOWANIE W ZAKRESIE 10 Z PRZEKROCZENIEM PROGU DZIESIATKOWEGO.
Nauczyciel wprowadza pełną tabelę dodawania i odejmowania obejmująca 36 zadań ( załącznik nr)
Ćwiczenia utrwalające rozkładanie liczby pierwszej dziesiątki na składniki. Zadanie uczniów polega na samodzielnym rozłożeniu płatków śniegu do dwóch kwadratów. Następnie nauczyciel zwraca uwagę dzieci na to ze płatki można rozłożyć na kilka sposobów.
Ćwiczenia w dopełnieniu przez dodawanie do pełnej dziesiątki.
Uczniowie muszą dorysować bałwankowi brakujące guziki tak alby było ich 10.Zadanie wykonują wspólnie na tablicy.
Uczniowie musza uzupełnić domino muszą dorysować tyle kulek aby było 10.
Zadanie wykonują samodzielnie.
Nienumeracyjne dodawanie w zakresie drugiej dziesiątki
Uczniowie wykonują dodawanie śnieżnych kul wspólnie na tablicy.
Dodawanie typu 9+2.
Nauczyciel stwarza w klasie sytuację zadaniową. Prosi dzieci o wyjście na środek Sali. Ustawia w jednym szeregu 9 uczniów i prosi o dojście do grupy jeszcze dwóch uczniów , po czym pyta ilu teraz jest uczniów w grupie.? Jednak do pierwszego szeregu dochodzi jedno dziecko (nauczyciel zwraca uwagę na dopełnienie liczby 9 do 10) a drugie staje w nowym szeregu. Nauczyciel zwraca uwagę aby dzieci licząc zauważyły pełną dziesiątkę a nie przeliczały wszystkich dzieci od początku tylko liczyły 10 i dalej 11…Uczniowie układają rozwiązanie:
9+2= 9+1+…=10+1=
Uczniowie liczą choinki przedstawione na ilustracji (załącznik nr) i przez doliczanie odliczają 9+2
9+2=9+1+1=10+1=11
W kolejnym ćwiczeniu nauczyciel posługuje się patyczkami- liczmany(załącznik nr). W jednym rzędzie ustawiają uczniowie 9 patyczków żółtych. Nauczyciel wydaje polecenie uczniom żeby dopełnili liczbę patyczków do dziesiątki i związali patyczki w paczkę. Następnie obok paczki uczniowie kładą pozostały jeden patyczek i przeliczają wszystkie patyczki.
Odejmowanie typu 11-2 z przekroczeniem progu dziesiątkowego
Uczniowie wykonują wspólnie zadanie:
Na koło szkoły rosło 11 choinek. Wiatr złamałam 2 choinki. Ile teraz jest choinek?
Na choince było 11 bombek. Jasio stukł dwie bombki. Ile teraz zostało bombek na choince?
Uczniowie opisują słowami wykonane czynności, mówią ile miały odjąć, jak to zrobiły, ile otrzymały.
Nauczyciel poleca dzieciom „ubrać” choinkę (załącznik nr)- czyli wpisać wyniki dodawania. Kiedy dziecko ubierze choinkę dostaje złota gwiazdkę na czubek. Każdy uczeń powinien wyjaśnić rozwiązane zadanie na przykład tak :
Marysia miała 9 bombek, mama dała jej jeszcze dwie. Ile bombek ma teraz Marysia?
IV. ESKPRESJA
Każde dziecko wykonuję pracę pt. „Mój bałwanek”
-ustalamy wspólnie z dziećmi sposób wykonania pracy
-każde dziecko dostaje materiały potrzebne do wykonania pracy
-wspólne omówienie prac uczniów i konkurs na najładniejsza pracę
V. ZAJĘCIA KOŃCOWE
-podsumowanie prac uczniów
-ocena aktywności uczniów w czasie zajęć
-sprzątanie sali