Bohater na przestrzeni epok

Konspekt lekcji języka polskiego – klasa III gimnazjum

Temat: Wybory bohaterów na przestrzeni epok.

Cel główny: Utrwalenie wiadomości dotyczących autorów i ich dzieł na przestrzeni epok.

Cele lekcji:

Wykorzystane elementy metody: analizy dokumentacyjnej-praca pod kierunkiem, analizy wykonawczej, przekładu intersemiotycznego

Środki dydaktyczne: oś czasu, lista autorów i ich dzieł

Przebieg zajęć:

  1. Czynności organizacyjno porządkowe.

  2. Prowadząca rozdaje uczniom kartki z osią czasu przedstawiającą wszystkie epoki literackie ułożone w porządku chronologicznym (antyk, średniowiecze, renesans, barok, oświecenie, romantyzm, pozytywizm, młoda polska, XX-lecie międzywojenne, literatura wojny i okupacji, literatura współczesna).

  3. Uczniowie pod kierunkiem prowadzącej uzupełniają oś czasu o graniczne daty poszczególnych epok.

  4. Prowadząca rozdaje uczniom listę autorów i ich dzieł ułożoną w porządku alfabetycznym. Następnie wspólnie z prowadzącą uczniowie starają się dopasować nazwiska i tytuły do odpowiedniej epoki i umieszczają dane na osi czasu.

  1. Białoszewski M. „Pamiętnik
    z powstania Warszawskiego”

  2. Biblia „Przypowieść o synu marnotrawnym”

  3. Christie A. i Chmielewska J.

  4. de Saint-Exupéry A. „Mały Książę”

  5. Fredro A. „Zemsta”

  6. Hemingway E. „Stary człowiek i morze”

  7. Herbert Z. – cykl „Pan Cogito”

  8. Kafka F. „Proces”

  9. Kamiński A. „Kamienie na szaniec”

  10. Kochanowski J. „Treny”

  11. Konopnicka M. „Mendel Gdański”

  12. Krasicki I. „Bajki”

  13. Legenda o Świętym Aleksym

  14. Mickiewicz A. „Pan Tadeusz” i „Dziady”

  15. Mitologia „Mit o Syzyfie”

  16. Molier „Świętoszek” i „Skąpiec”

  17. Morsztyn J.A. – sonet „Do trupa”

  18. Naborowski D. – wiersz „Marność”

  19. Niemcewicz J.U. „Powrót posła”

  20. Pieść o Rolandzie

  21. Prus B. „Kamizelka”

  22. Przerwa-Tetmajer K. „Poezje”

  23. Reymont W. „Chłopi”

  24. Sienkiewicz H. „Krzyżacy”

  25. Słowacki J. „Balladyna

  26. Sofokles „Antygona”

  27. Szekspir W.„Romeo i Julia”

  28. Szymborska W. – wiersz „Nic dwa razy..”

  29. Żeromski S. „Syzyfowe prace”

  1. Uczniowie wspólnie analizują uzupełnioną oś. Zadaniem każdego z uczniów jest wybranie dwóch pozycji i przygotowanie krótkiej notatki zawierającej najważniejsze informacje dotyczące utworu.

  2. Uczniowie na forum klasy przedstawiają wyniki swojej pracy tworząc galerię bohaterów na przestrzeni epok.

