Konspekt zajęcia
TEMAT KOMPLEKSOWY: Choinka piękna jak las.
TEMAT DZIENNY: Stroimy choinkę.
CELE OGÓLNE:
- prowokowanie pytań umożliwiających poznanie tradycji narodowych,
- wspieranie samodzielnych działań dziecka,
- tworzenie warunków do doświadczeń językowych.
CELE SZCZEGÓŁOWE (dziecko…):
- potrafi uważnie wysłuchać czytanego przez nauczycielkę wiersza,
- zna zwyczaje świąteczne i potrafi o nich opowiedzieć,
- potrafi wykonywać polecenia z różnych zakresów edukacyjnych,
- potrafi ostrożnie wieszać ozdoby choinkowe i zna zasady bezpieczeństwa przy choince,
- potrafi śpiewać kolędę.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Karteczki z zadaniami dla dzieci, karty pracy, kredki i ołówki, słomki i
czekoladowe kuleczki, pocztówki.
FORMA PRACY:
Grupowa i indywidualna.
RODZAJ AKTYWNOŚCI:
Słowna, praktycznych działań, ruchowa.
PRZEBIEG:
Powitanie dzieci piosenką „Wszyscy są…”.
Wprowadzenie do tematu wierszem pt.: „Choinka”.
"Choinka"
Wiszą bombki na choince
całe kolorowe.
Małe pieski, małe kotki,
gwiazdki purpurowe.
Wiszą szyszki i orzeszki,
malutkie jabłuszka.
Duże jeże, muchomorki,
czerwone serduszka.
W blasku lampek teraz stoi.
Pięknem nas urzeka.
Przypomina wróżkę z bajki
i Wigilii czeka.
Wstawienie zza drzwi sali choinki i przeczytanie przyczepionego do niej listu od aniołków, z zapowiedzią, iż w sali ukryte są ozdoby choinkowe wraz z zadaniami.
Poszukiwanie ozdób choinkowych i wykonywanie poleceń:
aby zabrać ukryte tutaj bombki podskoczcie do góry 4 razy, a następnie wykonajcie 5 przysiadów, (edukacja ruchowa)
anioły wiedzą, że przedszkolaki pięknie śpiewają, aby ozdoby tutaj schowane były wasze, zaśpiewajcie chórem piosenkę „Choinko piękna jak las”, (edukacja muzyczna)
ukryte tu pajączki możecie zabrać, gdy wykonacie starannie karty pracy (zad. 1 połącz kropki, a następnie pokoloruj bombkę, zad. 2 znajdź 5 różnic), (edukacja matematyczna, plastyczna i ćwiczenie oczu),
przed świętami wysyłamy kartki do najbliższych, Aniołkowi pomieszały się pocztówki: świąteczne, wakacyjne i urodzinowe. Pomóżcie mu posegregować kartki, a będziecie mogli zabrać ukryte tutaj bombki, (edukacja społeczno – kulturowa),
odgadnijcie zagadki: choinka, kolęda, bombka, pajac, święta, (edukacja językowa),
to trudne zadanie, musicie przenieść po 2 czekoladowe kuleczki z miski do kubka, za pomocą słomek, a bombki tu ukryte będą wasze (ćwiczenia ust i układu oddechowego).
Wspólne strojenie choinki.
Odśpiewanie kolędy „Przybieżeli do Betlejem…”.
Konspekt zajęcia
TEMAT KOMPLEKSOWY: Kolęda na niebie, kolęda na ziemi.
TEMAT DZIENNY: Świąteczne pierniki.
PROWADZĄCA: mgr Aleksandra Felis
CELE OGÓLNE:
- prowokowanie pytań umożliwiających poznanie tradycji narodowych,
- tworzenie sytuacji umożliwiających samodzielne działanie dziecka,
- tworzenie warunków do doświadczeń językowych,
- tworzenie warunków sprzyjającej zorganizowanej aktywności twórczej dziecka,
- rozwój manualny dziecka,
- prowokowanie możliwości poznania świata wieloma zmysłami.
CELE SZCZEGÓŁOWE (dziecko…):
- potrafi skupić uwagę na słowie mówionym i odgadnąć zagadkę,
- potrafi wymienić zwyczaje świąt Bożego Narodzenia,
- zna nowe słowa: receptura i przepis,
- potrafi odmierzać składniki zawarte w przepisie,
- potrafi zadbać o higienę pracy,
- cieszy się z efektów własnej pracy i możności obdarowania swoich najbliższych.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Przepis na świąteczne pierniki (wszystkie niezbędne składniki), stolnica, wałek,
foremki do odciskania pierników, miseczki z czekoladą i lukrem, pędzelki,
cukierki do zdobienia pierników, CD z kolędami.
FORMA PRACY:
Grupowa i indywidualna.
RODZAJ AKTYWNOŚCI:
Słowna, praktycznych działań, ruchowa.
PRZEBIEG:
Wprowadzenie do tematu – świąteczne zagadki językowe: pierniki, choinka, bombki.
Przypomnienie poznanych wcześniej zwyczajów świątecznych – rozmowa kierowana.
Ćwiczenie rozwijające zmysł słuchu – odnalezienie ukrytej receptury na świąteczne pierniki (nauczycielka schowała budzić i recepturę w jednym miejscu w sali. Dzieci podążając za słyszanym dźwiękiem odnalazły przepis).
Przejście na stołówkę, przygotowanie niezbędnych produktów.
Pieczenie pierników:
odmierzanie i smakowanie składników,
zagniatanie ciasta przez nauczycielkę,
wycinanie foremkami do pierników – zwrócenie uwagi na „ekonomiczne” wycinanie ciastek,
układanie ciastek na blasze.
W oczekiwaniu na upieczenie pierników, odśpiewanie kolędy „Przybieżeli do Betlejem…”.
Zdobienie pierników przez przedszkolaki.
Podsumowanie działań dzieci.