Konspekt zajęć świetlicowych
Temat: Nadchodzi Boże Narodzenie - święta niezwykłych wzruszeń
Zajęcia przeprowadzono 18.12.2007
Prowadząca: Anna Niemczyk
Uczestnicy zajęć: uczniowie klasy III
Miejsce zajęć: świetlica szkolna
Czas trwania: 90 minut
Cele:
- uczeń wie na pamiątkę jakiego wydarzenia obchodzimy święta Bożego Narodzenia,
- uczeń wie w jaki sposób przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia,
- uczeń zna tradycje i zwyczaje związane ze świętami,
- uczeń wie jakie potrawy powinny znaleźć się na wigilijnym stole i dlaczego powinno ich być 12,
- uczeń potrafi określić o jakiej porze zaczynamy wieczerzę wigilijną,
- uczeń wie skąd pochodzi tradycja stawiania choinki,
- uczeń potrafi składać życzenia świąteczne,
- uczeń rozróżnia treść i formę życzeń ze względu na wiek osoby i stopień zażyłości,
- uczeń potrafi zgodnie współdziałać w grupie,
Metody pracy:
- praktycznego działania
- ekspresyjna
- poszukująca
Formy organizacji:
- indywidualna
- grupowa
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Tekst legendy o choince, blok, papier kolorowy, kawałki nitek, słomy, bibuła, karton, brokat, płyta z kolędami.
Przebieg zajęć.
Przywitanie dzieci i wprowadzenie ich w tematykę zajęć.
Nauczyciel proponuje dzieciom aby sprawdziły swoją wiedzę na temat Świąt Bożego
Narodzenia i zachęca do udziału w świątecznym quizie. Wyjaśnia, iż każda dobra odpowiedź będzie nagradzana jednym punktem a ta osoba która uzyska najwięcej punktów - wygrywa.
Zestaw pytań:
- Na pamiątkę jakiego wydarzenia obchodzimy Święta Bożego Narodzenia?
(Na pamiątkę narodzenia Jeusa)
- W jaki sposób przygotowujemy się do świąt?
(Wysyłanie życzeń, zakupy, porządki przedświąteczne)
- Jakie tradycje i zwyczaje związane są ze świętami Bożego Narodzenia?
(Wigilijna kolacja, dzielenie się opłatkiem, choinka, śpiewanie kolęd, świąteczny
wygląd stołu)
- Co oznacza słowo „choinka” ?
(To świątecznie przyozdobione drzewko iglaste)
- Dlaczego ubieramy na święta drzewko iglaste , a nie liściaste ?
(Drzewa liściaste gubią liście na zimę, a iglaste są zielone przez cały rok)
- Kiedy rozpoczynamy wieczerzę wigilijną?
(Wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki)
- Czy wiesz, jakie potrawy powinny znaleźć się na wigilijnym stole?
(są to zazwyczaj potrawy postne, w zależności od tradycji regionalnej i rodzinnej)
- Dlaczego właśnie 12 potraw powinno znaleźć się na wigilijnym stole?
(tradycja mówi, że tyle potraw jest odzwierciedleniem 12 apostołów i 12 miesięcy w roku)
- Czy wiesz, co to jest podłaźniczka?
(czubek jodły, świerka lub sosnowa gałąź wieszane pod sufitem jako ozdoba w czasie świąt Bożego Narodzenia)
- Czy wiesz, skąd pochodzi zwyczaj stawiania choinki w domach podczas Świąt Bożego Narodzenia?
(Zwyczaj ustawiania w domach i przystrajania choinek w okresie Bożego Narodzenia pochodzi z Niemiec)
Nauczyciel prosi uczniów, aby opowiedzieli oni jakie tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia panują w ich domach. Dzieci opowiadają o świątecznych przygotowaniach prowadzonych w domu, dzielą się wrażeniami z własnych przeżyć i próbują wskazać rodzinną tradycję.
Nauczyciel przedstawia uczniom legendę o choince a następnie nawiązuje rozmowę o odczuciach uczniów po wysłuchaniu tekstu.
Wspólne zaśpiewanie piosenki o choince.
Panna zielona
Stała pod śniegiem panna zielona,
Nikt prócz zająca nie kochał jej,
Nadeszły święta i przyszła do nas,
Pachnący gościu prosimy wejdź.
Ref. Choinko piękna jak las,
Choinko zostań wśród nas. (bis)
Jak długo zechcesz z nami pozostań,
Niech Tobą pachnie domowy kąt,
Wieszając jabłka na Twych gałązkach,
Życzymy wszystkim wesołych świąt.
Ref. Choinko piękna jak las,
Choinko zostań wśród nas. (bis)
Nauczyciel dzieli uczniów na 3 grupy i prosi o ułożenie życzeń świątecznych:
I grupa: dla kolegi
II grupa: dla rodziców
III grupa: dla nauczyciela
Lider każdej grupy przedstawia życzenia.
Uczniowie wyjmują przygotowane materiały i przystępują do projektowania kartki świątecznej dla wybranej przez siebie osoby i wpisują życzenia. Praca odbywa się jednocześnie ze słuchaniem kolęd.
Podsumowanie zajęć
Każdy uczeń przy wyjściu z sali wpisuje na przyklejoną choinkę „+” lub „-„ w zależności od tego czy zajęcia się mu podobały czy nie.