Konspekt zajęć świetlicowych
Temat : Rozpoznawanie swoich uczuć i uczuć innych ludzi.
Cele :
uświadomienie dzieciom , że każdy człowiek przeżywa różne uczucia,
ćwiczenie umiejętności rozpoznawania uczuć przeżywanych w różnych sytuacjach,
akceptowanie uczuć swoich i innych osób .
Czas trwania : 1 godzina lekcyjna
Metody i formy pracy :
Wyjaśnienie, pogadanka , opowiadanie , współdziałanie w grupie , pantomima .
Materiały : krążki z „buziami” , kaseta z muzyką relaksacyjną , plakaty .
Przebieg zajęć :
I czynności wstępne
powitanie gości
zaśpiewanie piosenki :
( W kole wszyscy tu stoimy każdy czyjąś rękę trzyma ,
I dzień dobry już mówimy , tak zabawa się zaczyna
wpisanie tematu do dziennika
II część właściwa
1. Nauczyciel : Na dzisiejszych zajęciach porozmawiamy sobie o różnych uczuciach ludzkich
Mówienie o uczuciach i emocjach jest dla was czymś nowym i rzadkim , dlatego celem tych zajęć będzie ćwiczenie umiejętności rozpoznawania uczuć przeżywanych w różnych sytuacjach. Dla lepszego zrozumienia czym są uczucia proponuję ćwiczenie pt. „ Co widzę , myślę i czuję .”
2 . Świat zewnętrzny odbieramy za pomocą zmysłów , czyli za pomocą - wzroku , słuchu , węchu i dotyku chodzi tu o przedmioty , które nas otaczają wszędzie i które tu widzimy w naszej sali .
3. Powiedzmy sobie zatem co widzimy .
Nauczycielka : Widzę , że Ula ma czerwony sweter .
Dzieci mówią co widzą .
4. . Dziękuję teraz spróbujemy powiedzieć co myślimy . Myśleć to znaczy snuć domysły i przypuszczenia . Najpierw ja powiem , a potem wy powiecie co myślicie .
- Myślę , że wszystkie dzieci czekają z niecierpliwością na przybycie Świętego Mikołaja .
( Dzieci mówią co myślą ).
5. Zapraszam was do zabawy - Wszystkie dzieci, które............
Niech wstaną wszystkie dzieci ,które :
lubią chodzić do szkoły,
boją się być same w domu ,
złoszczą się , gdy ktoś im przeszkadza,
cieszą się , gdy dostaną piątkę ,
Dziękuję .
6. Popatrzcie teraz na te ilustracje ( pokazuję po kolei ilustracje przedstawiające cztery rodzaje uczuć : gniew, radość , smutek , strach , zachwyt ).
Co widać na tych twarzach ( pokazuję kolejno każdą z czterech ilustracji ) ?
Dzieci mówią : radość , smutek , strach , gniew . ( Nauczyciel pisze na tablicy - radość , smutek , strach , zachwyt ).
Po czym możemy poznać , że chłopak jest np. zły? (Dzieci odpowiadają : Po wykrzywionych ustach , po brwiach itp. )
Proszę spojrzeć jeszcze raz na tablicę i popatrzeć jakie mamy uczucia ( Dzieci czytają )
Uczucia mogą być przyjemne i nieprzyjemne . Kto z was spróbuje podkreślić na tablicy czerwoną kredą uczucia przyjemne , a niebieską uczucia nieprzyjemne.
Teraz przypomnijcie sobie kiedy tak się czuliście , że było wam przyjemnie lub nieprzyjemnie ? Wybierzcie sobie po jednym uczuciu przyjemny i nieprzyjemnym i powiedzcie nam o tym.
Np. - Byłam szczęśliwa , gdy spotkałam koleżankę,
Bałam się , gdy zgubiłam książkę ,
Byłem zły , kiedy nie mogłem oglądać filmu.
7. Proszę teraz abyście wysłuchali dwóch utworów muzycznych , słuchajcie uważnie i zastanówcie się nad tym czy słuchając jej możemy coś odczuwać ?
„ Wesoły wieśniak `' - R. Schumann
Preludium h - moll nr 6 Chopin
8. Zabawimy się teraz w aktorów , którzy będą za pomocą gestów , swoich min wyrażali swoje uczucia. Proszę się chwilę zastanowić co będziecie wyrażać. Ten kto zgadnie zostanie aktorem .
9 . Zapraszam do gry w karty .
Każde dziecko otrzymuje 4 karty z ,, buziami ” .
Teraz przeczytam wam różne sytuacje , a wy pokażecie mi rodzaje uczuć jakie odczuwałybyście w takich sytuacjach .
Przykładowe zdania :
Dostałam piątkę w szkole
Popsuła mi się zabawka
Zgubiłam ulubiony długopis
Brat przeszkadza mi w nauce
Jestem chory
Pojadę w niedzielę z rodzicami na wycieczkę
Jestem sam w domu i nadchodzi burza
- Otrzymałem paczkę od Świętego Mikołaja
Na koniec chciałabym dodać , że każdy z nas może przeżywać różne uczucia w podobnej sytuacji , mogą się one różnić i jest to naturalne. Czy podobała się wam lekcja ?
Widzę , że chwile, które spędziliśmy razem były przyjemne .
Na następnych zajęciach będziemy mówić jak radzić sobie z uczuciami ?
10. Relaksacja
A teraz usiądźcie sobie w kręgu , wyprostujcie plecy , oprzyjcie ręce o kolana i zamknijcie oczy. Wyobraźcie sobie, że jest teraz wiosna.
( Włączam nastrojową muzykę ( „ Tęcza ) . Następnie cichym i spokojnym głosem opowiadam historyjkę .
Jest piękny wiosenny słoneczny dzień . Wieje ciepły wietrzyk . Idziesz polną drogą . Jest ci wesoło . Poruszam się lekko , swobodnie . Słyszę śpiew ptaków , cykanie konika polnego . Widzę kwitnącą trawę , powoli zbliżasz się do lasu . Jesteś szczęśliwy . Otacza cię cichy szum drzew i piękna muzyka . Odpoczywasz . Czuję jak przybywa mi sił . Jestem pełny energii , mam ochotę się bawić i śpiewać . Powoli otwieramy oczy , rozglądamy się wokół , uśmiechamy się do siebie .
Pytam dzieci : Jak czuliście się w lesie ? Podnieście odpowiednią „buźkę .”
11. Zaproszenie do tańca
Stajemy w kółku , śpiewamy i tańczymy piosenkę - „Bieszczadzka Polka ”.