Konspekt zajęć świetlicowych
dla uczniów klas 0 - IV
Temat: Palmy wielkanocne
Cele:
zapoznanie z tradycjami i obrzędami własnego regionu
rozwijanie wyobraźni, fantazji i ekspresji artystycznej
rozwijanie i wzmacnianie aktywnego udziału dzieci w życiu codziennym
Metody: śpiew, recytacja, działania plastyczno -- techniczne, zabawy
Formy: praca zbiorowa, indywidualna i grupowa
Środki dydaktyczne: literatura, informacje z internetu, bibuła, kijki, kolorowe wstążki, płyta CD z piosenką
Czas trwania: 60 mm
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
1. Pogadanka na temat Niedzieli Palmowej -- wypowiedzi dzieci nt. tradycji świątecznych w ich domu rodzinnym
2. Wyjaśnienie symboliki palmy wielkanocnej pamiątka uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy
3. Zabawa ruchowa: ,,Do punktu"
Każdy uczestnik wybiera sobie dowolny punkt sali. Wszyscy chodzą po sali dopóki nie usłyszą STOP, na ten znak wszyscy biegną do swojego wyznaczonego punktu. Są możliwe różne instrukcje, w jaki sposób można się do tego punktu dostać np.:
-powiedz cześć każdej osobie, którą spotkasz po drodze
-patrz w dół jak idziesz
-biegnij kręcąc się w k kółko,
-skacz kręcąc się w kółko
-idź tyłem
-idź z zamkniętymi oczami
-idź powoli
-idź prosto do celu
-idź w sposób możliwie najbardziej skomplikowany (wybierz najdłuższą drogę)
Część właściwa:
1. Wspólne obejrzenie kilku palm wielkanocnych przyniesionych przez dzieci tub zakupionych przez nauczycieli
2. Obejrzenie ilustracji z czasopism i z internetu ukazujących piękne palmy kurpiowskie
Wykonanie palm przez uczniów -- praca w grupach
wykonanie środka palmy: przewiązanie cienkim drutem kilku gałązek wierzbowych,
wykonanie papierowych różyczek z krepiny we wszystkich kolorach charakterystycznych dla róż,
przygotowanie bukiecików borówki leśnej (obwiązanie cienkim drutem kilku gałązek),
przyklejenie papierowych kwiatów i bukietów borówek do gałązek wierzbowych za pomocą pistoletu klejowego,
owinięcie końca palmy zielonym paskiem krepiny.
Porządkowanie miejsc pracy
Część podsumowująca:
Wybór najpiękniejszej palmy, która zostanie zgłoszona na konkurs
Prezentacja pozostałych palm wielkanocnych na wystawie w świetlicy
Recytacja rymowanek i wierszy ,,Kurpiowskie palmy" w wykonaniu uczniów:
,,Palma bije, nie ja bije, wielki dzień za tydzień"
,,Palma bile, nie zabije, za 6 dni, za 6 nocy, doczekamy Wielkanocy"
"Werba bije, nie ja bije, za tydzień Wielkiden, bud bohaty jak zemla,
bud zdarowy jak woda, bud wesoły jak wesna"