KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
dla uczniów klas 0 - III
TEMAT: Muzyczne obrazki wiosenne
CELE:
rozbudzanie wyobraźni uczniów przez słowo, muzykę i obraz
uświadomienie uczniom wpływu zabaw na ich rozwój i zachowanie
kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy
kształtowanie umiejętności pracy w grupie
FORMY ZAJĘĆ: praca indywidualna, zbiorowa
SPOSOBY REALIZACJI: pogadanka, zabawy ruchowe, wspólne śpiewanie
POMOCE DYDAKTYCZNE: płyta CD z akompaniamentem muzycznym: utwory M. Musorgskiego i A. Vivaldiego
utwór M. Buczkówny ,,Znaki Wiosny",
kredki, mazaki, farby, arkusze papieru
CZAS TRWANIA: 45minut
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wiersz ,,Zimno ciepło" J. Kulmowej
Zimno -- ciepło
Chmurki to przyjdą, to odejdą,
bawi się marzec w zimno -- ciepło.
Zamrugał słońcem. Chlapnął deszczem.
0! Ciepło! Ciepłej! Szukaj jeszcze!
Deszcz pajęczynę cienką rozsnuł
i kapie jakby ze stu nosów.
Patrz: tutaj trawka już wyrosła,
Ciepło -- gorąco -- parzy -- wiosna!
Pogadanka ,,Czy widać już wiosnę?"
,,Po czym poznamy, gdy nadejdzie"
3. Interpretacja słów ,,koniec zimy" w różny sposób -- szybciej, wolniej, ciszej, głośniej, wyżej, niżej, z różną intonacją i nastrojem: wesoło, smutno, z wahaniem, jako okrzyk
Wysłuchanie piosenki ,,W marcu"
Raz śnieg pada, a raz deszczyk,
Na jeziorze lud już trzeszczy,
błękit nieba lśni w kałuży,
bałwan w końcu oczy mruży.
Koniec, koniec zimy, przerwa, dzwonek.
To nie dzwonek, to skowronek.
Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze: uczniowie samodzielnie opracowują interpretacje słów:
bocian -- kle kle kle
wrona -- kra kra kra
kukułka -- ku ku ku ku
wróbel -- ćwir ćwir ćwir
dzięcioł -- stuk puk stuk puk
pisklęta -- pi pi tiu tiu pi pi tiu tiu
6. Recytacja wiersza ,,Znaki Wiosny" w wykonaniu uczniów
z akompaniamentem utworu "Wiosna" Vivaldiego
Dmuchnął ciepły wiatr od łąki,
już na gruszy pierwsze pąki !
Na jabłonce skrzeczy kawka:
- Tam pod płotem wzeszła trawka !
A na grządce, czy nie słyszysz ?
Żółte kiełki - to irysy !
- Słyszę - wróbel jej odwrzaśnie:
Pierwszy fiołek zakwitł właśnie !
Strzyżyk z gniazda się wychyla !
- Ja widziałem już motyla !
Wszędzie szczebiot, szum wesoły,
w ulu się zbudziły pszczoły.
Jaki ruch i gwar w ogródku !
Witaj wiosno, żegnaj smutku !
(Mieczysława Buczkówna)
7. Zabawa ruchowa ,,Taniec kurcząt w skorupkach" do muzyki
M. Musorgskiego
8. Ilustracja plastyczna wiosny -- prace dzieci w grupach
9. Wspólne wykonanie piosenki ,,Idzie Wiosna"
Idzie wiosna polem, lasem, łąką,
zawilcem, przylaszczką, konwalią, stokrotką,
tam gdzie stąpnie,
wszędzie kwiaty rosną
Idzie wiosna drzewa ze snu budzi
kasztany, leszczyny, jesiony, modrzewie
drobnym liściem
wietrzyk w brzozach szumi
Idzie wiosna górą, jasnym niebem
jaskółką, kukułką, skowronkiem, przepiórką
sławią wiosnę
ptaki swoim śpiewem
1O. Podziękowanie za udział w zajęciach