Konspekt zajęć na godzinę wychowawczą dla II klasy liceum ogólnokształcącego

Konspekt zajęć na godzinę wychowawczą dla II klasy liceum ogólnokształcącego.

Temat zajęć: Moja przyszła droga edukacyjna

Wykonały: Alicja Orzeszek

Dagmara Pieńkosz

Temat: Moja przyszła droga edukacyjna

Uczestnicy: uczniowie II klasy liceum ogólnokształcącego (wiek – 18 lat); 25 osób

Prowadzący: Alicja Orzeszek

Dagmara Pieńkosz

Cele zajęć:

Cel ogólny – Ogólna znajomość kierunków studiów

  1. Cele w zakresie wiadomości

  1. Uczeń wie, jakie rodzaje aktywności może podejmować student.

  2. Uczeń zna kryteria wyboru odpowiedniego kierunku studiów.

  3. Uczeń wie, jakie kierunki studiów są najpopularniejsze i jakie są tego konsekwencje.

  4. Uczeń zna ranking uczelni wyższych w Polsce.

  5. Uczeń wie, jakie są przedmioty nauczania na interesujących go kierunkach.

  6. Uczeń zna możliwości rozwoju zawodowego, związanego z określonym kierunkiem studiów.

  7. Uczeń zna najlepsze polskie uczelnie wyższe.

  8. Uczeń zna kierunki studiów.

  9. Uczeń zna tematykę wybranych kierunków studiów.

  10. Uczeń rozumie potrzebę zapoznania się z kierunkami studiów

  11. Uczeń rozumie potrzebę wnikliwego zanalizowania kierunku studiów przed jego wybraniem

  12. Uczeń rozumie potrzebę zapoznania się z perspektywami; jakie potencjalnie czekają go po ukończeniu wybranego kierunku studiów

  13. Uczeń rozumie potrzebę zapoznania się z informacjami na temat najlepszych uniwersytetów w Polsce

  1. Cele w zakresie umiejętności

  1. Uczeń potrafi sformułować swoje oczekiwania w stosunku do studiów.

  2. Uczeń potrafi wymienić kierunki studiów.

  3. Uczeń potrafi wymienić wskaźniki, które należy brać pod uwagę przy wyborze kierunków studiów.

  4. Uczeń potrafi przedstawić ranking najpopularniejszych kierunków studiów.

  5. Uczeń potrafi przedstawić ranking najlepszych uczelni wraz z krótką charakteryzacją trzech pierwszych.

  6. Uczeń potrafi dopasować kierunek studiów do własnych zainteresowań.

  7. Uczeń potrafi współpracować z grupą.

  8. Uczeń potrafi samodzielnie znaleźć niezbędne informacje na temat kierunków studiów, rekrutacji, uczelni itp.

  1. Cele w zakresie postaw:

  1. Uczeń jest aktywny na zajęciach.

  2. Uczeń chętnie bierze udział w dyskusjach.

  3. Uczeń jest zainteresowany prezentowanymi treściami.

  4. Uczeń odpowiedzialnie podchodzi do wyboru kierunku studiów.

  5. Uczeń z szacunkiem odnosi się do osób o odmiennych zainteresowaniach.

  6. Uczeń docenia rolę studiów wyższych w życiu człowieka.

Metody:

Dydaktyczne Wychowania
  1. pogadanka

a)perswazyjna
  1. pokaz - obserwacja

b)organizowania działalności zespołowej
  1. burza mózgów

c)zadaniowa

Formy pracy:

  1. zbiorowa

  2. grupowa

  3. indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. małe samoprzylepne karteczki (ok. 70szt)

  2. jeden czysty, biały, duży brystol

  3. tablica

  4. plansze tematyczne

  1. taśma klejąca

  2. magnesy

  3. flamastry

  4. zdjęcia uczelni (UJ, UW, UAM; 5 szt.)

  5. rozyspanki, ok.10 szt.( jedna rozsypanka zawiera 3 kierunki studiów z przykładowymi przedmiotami, które są na nich realizowane)

  6. samoprzylepne kartki z wypisanymi już kierunkami studiów, które prowadzone są na wyższych uczelniach

Czas trwania zajęć: 45 minut

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Lp. Część zajęć Czas Czynności prowadzącego Czynności uczniów Środki Uwagi dotyczące działań

nauczyciela

komentarz

1. Wprowadzenie 3’

# Nauczyciel wita uczniów.

# Sprawdza obecność.

# Informuje o temacie zajęć, o roli studiów w życiu człowieka, konieczności wyboru odpowiedniego kierunku studiów.

Uczniowie zajmują miejsca, słuchają nauczyciela. Umiejętnie wprowadza w temat, stara się zainteresować uczniów.
2. Mini-ankieta czyli moje oczekiwania co do studiów 5’

# Rozdaje samoprzylepne karteczki. Poleca uczniom wypisać na nich, jakie maja oczekiwania w stosunku do studiów.

# Zadaje pomocnicze pytania:

a. Czego oczekuję od moich studiów?

b. Co jest dla mnie najważniejsze w przyszłym studiowaniu?

# Zbiera wypisane kartki, przykleja je do kartonu i omawia.

Odpowiadają na karteczkach na pytania zadane przez nauczyciela.

Uważnie słuchają odpowiedz kolegów i koleżanek oraz podsumowania nauczyciela. Mogą komentować odczytywane fragmenty, dopowiadać.

  • samoprzylepne karteczki (ok. 30 szt.)

  • duży, biały brystol

Dba o koncentrację podczas odpowiadania na pytania, również o sprawność wykonywania zadania.

Musi zadbać o atmosferę skupienia

3. Studenckie koło – czyli co można robić w czasie studiów? 5’ Prezentuje planszę przedstawiającą różne rodzaje aktywności studentów, omawia je kolejno. Ukazuje możliwość korzystania z bogatej i różnorodnej oferty studenckiego życia. Zapoznają się z informacjami przedstawionymi na planszy, słuchają wypowiedzi nauczyciela.
  • plansza tematyczna

  • taśma klejąca

Atrakcyjnie przedstawia uczniom określone treści. Zwraca uwagę na pierwszorzędność nauki w życiu studenta.
4. Kryteria wyboru kierunku studiów – burza mózgów 5’

# Nauczyciel przeprowadza burzę mózgów na wymieniony temat. Po postawieniu pytania: Jakie według was czynniki należy brać pod uwagę wybierając kierunek swoich przyszłych studiów?, daje krótką chwilę na zastanowienie, następnie prosi o odpowiedzi.

# Nauczyciel prezentuje plakat, na którym wyróżnione są najważniejsze powody, które należy barć pod uwagę przy wyborze kierunków studiów. Doczepia do niego uczniowskie propozycje.

Uczniowie zgłaszają się z własnymi propozycjami odpowiedzi na zadane pytanie.
  • plansza tematyczna

  • taśma klejąca

  • flamastry

  • paski papieru (dł.-15cm, szer.- 5cm) – ok.10szt.

# Dba o kulturę odpowiadania, prawidłowy przebieg burzy mózgów. # Zapisuje pomysły uczniów, które nie są uwzględnione na planszy.
5. Puzzle – Biologia, chemia, matematyka… i co dalej? 5’

# Nauczyciel wiesza plakat „Puzzle”, na którym są wymienione przedmioty licealne. # Dzieli klasę na 6 grup. Każda grupa ma za zadanie wymyśleć kierunki studiów, które powiązane są z danymi przedmiotami.

# Przykleja do plakatu karteczki z kierunkami studiów, które zaproponowali uczniowie w miejscu, gdzie jest przedmiot, do którego wymyślano kierunki.

# Uzupełnia plakat własnymi karteczkami jeśli jest taka konieczność.

Uczniowie wypisują na karteczkach w grupach kierunki studiów do przydzielonych przez nauczyciela przedmiotów.
  • Plakat Puzzle

  • Karteczki samoprzylepne (25 szt)

  • karteczki samoprzylepne z napisanymi już kierunkami

Nauczyciel dba o porządek podczas pracy w grupach, następnie o kulturalne referowanie wyników swojej pracy.
6. Ranking kierunków studiów 1’ Nauczyciel prezentuje ranking najpopularniejszych kierunków studiów. Uczniowie zapoznają się z informacjami przedstawionymi na planszy, słuchają informacji nauczyciela.
  • Plakat z rankingiem kierunków studiów

  • taśma klejąca

Plansza musi być tak zawieszona, by każdy z uczniów mógł ją dobrze widzieć.
7. Przybliżenie trzech pierwszych kierunków studiów z rankingu. 7’

# Nauczyciel dzieli klasę na trzyosobowe grupy, następnie rozdaje rozsypanki z przedmiotami nauczania na określonych kierunkach studiów.

# Prosi jedną z grup o przeczytanie wyników wykonanej pracy.

# Uczniowie mają za zadanie przyporządkować odpowiednie przedmioty do kierunków studiów, na których one występują.

# Wyznaczona grupa prezentuje swoją pracę.

  • osiem identycznych kompletów rozsypanek z przedmiotami nauczania na studiach

Dba o kulturę wypowiedzi
8. Konfrontacja: Przedmioty nauczane a moje wyobrażenia 3’ Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat tego, czy ich wyobrażenia zgadzają się z przedmiotami, które obejmują dane kierunki. Podsumowuje dyskusję. Uczniowie biorą aktywny udział w dyskusji. Nauczyciel pamięta, by w podsumowaniu zaznaczyć konieczność dokładnego zapoznania się z kierunkiem studiów, by uniknąć rozczarowania w przyszłości.
9. Pogadanka: Studia – a co po nich? 4’

Nauczyciel informuje uczniów:

a. o tym, gdzie można pracować po ukończeniu danych studiów;

b. o zarobkach w zawodach, które zdobywa się na danych kierunkach studiów.

Wsłuchują się w podawane przez nauczyciela informacje.
10. Prezentacja najlepszych polskich uczelni 5’

Nauczyciel przedstawia uczniom:

a. ranking najlepszych uczelni wyższych w Polsce;

b. przedstawia zdjęcia trzech najlepszych uczelni i ich strony www;

c. krótko charakteryzuje prezentowane uczelnie.

Uczniowie słuchają przekazywanych informacji, oglądają zdjęcia uczelni.
  • zdjęcia uczelni – UJ, UW, UAM (5 szt.)

  • adresy stron www uczelni

Nauczyciel dba o to, by prezentowane zdjęcia były widoczne.
11. Zakończenie 1’ Nauczyciel dziękuję za zajęcia i zaprasza na kolejne, gdzie temat będzie kontynuowany. Uczniowie słuchają. Żegnają się z nauczycielem i wychodzą.
