Konspekt zajęć wychowania fizycznego dla II klasy podstawowej
Temat: Miniolimpiada – kształtowanie szybkości, skoczności i siły. Wprowadzenie do sportowej rywalizacji.
Cele
ogólne:
- Rozwija swoje mocne
strony w konkurencjach lekkoatletycznych
-
Zapoznaje się z zasadami zdrowej rywalizacji sportowej „fair
play”
-
Uczestniczy w konkurencjach o charakterze bieżnym, rzutnym i
skocznym
Środki dydaktyczne: 2 pachołki, kreda, 2 materace z narysowaną tarczą do rzutów, dwie piłki do siatkówki, szarfy po jednej na parę.
Sytuacja dydaktyczna |
Czynności nauczyciela i uczniów |
Cele operacyjne (szczegółowe) |
Czynności organizacyjne i porządkowe |
Uczniowie przygotowują się do zajęć ruchowych, nauczyciel prosi uczniów o ustawienie się następnie przypomina zasady zachowania podczas zabaw oraz zasady bezpiecznego pokonywania przeszkód |
Uczeń przypomina sobie zasady właściwego zachowania podczas zajęć z wychowania fizycznego |
Rozgrzewka |
Uczniowie wykonują nastepujące polecenia nauczyciela. - Przysiady– uczniowie na gwizdek nauczyciela wykonują 10 przysiadów. - Rowerki - podczas leżenia na plecach dzieci wykonują rowerek – naśladują jazdę na rowerze wykonując duże i powolne krążenia następnie małe i szybkie krążenia nogami. - Krążenia tułowiem (dzieci naśladują tykanie zegarków) ramionami (dzieci w powietrzu rysują małe i duże kółka) biodrami (dzieci naśladują kręcenie hula - hop) - Podskoki - na znak nauczyciela dzieci poskakują naśladując małe i duże piłeczki. |
Uczeń przygotowuje organizm do wykonywania zadań ruchowych |
Miniolimpiada (konkurencja bieżna, konkurencja skoczna i rzutna) |
Konkurencja bieżna – Nauczyciel wyjaśnia zasady konkurencji bieżnej. (Dzieci podzielone na 2 zespoły ustawiają się w rzędach na wyznaczonych przez nauczyciela liniach startu. Na wprost każdego rzędu w odległości 10-15 metrów stoi pachołek. Na sygnał nauczyciela startują osoby stojące jako pierwsze, obiegają pachołek.. Dotykają osobę, która stoi na początku. Bieg powtarzamy dwa razy z obiegnięciem pachołka w prawą a następnie w lewą stronę. Drużyny otrzymują punkty za kolejne zajęte miejsca: 2, lub 1 punkt. Drużyna która zdobędzie najwięcej punktów zostaje okrzyknięta mistrzem biegów) Konkurencja skoczna – Nauczyciel wyjaśnia zasady konkurencji skocznej. (Pierwsze osoby z każdego rzędu wykonują skok z odbicia, a nauczyciel kredą zaznacza za ich piętami długość skoku. Następne dziecko podchodzi do zaznaczonego miejsca i wykonuje następny skok. Kolejne dzieci dołączają swoje skoki aż do ostatniego. Za najdłuższy skok zrealizowany przez grupę nauczyciel przydziela 2 punkty za kolejne 1) Konkurencja rzutna – Nauczyciel wyjaśnia zasady dwóch konkurencji rzutnych. (Na dwóch materacach nauczyciel rozrysowuje kredą tarczę do celowania z trzema polami – środkowym najmniejszym, wewnętrznym nieco większym, i zewnętrznym największym. Za rzut w środkowe pole uczeń otrzymuje 3 punkty, w pole drugie dwa punkty natomiast w pole zewnętrzne 1 punkt. Zespoły po kolei wykonują dwa rzuty woreczkami. Po zakończeniu następuje sumowanie punktów uzyskanych przez zespoły) Dzieci kolejno wykonują rzut jednorącz lub oburącz piłką do siatkówki, starając się przerzucić piłkę za wyznaczoną linię (linia oddalona jest o 8-10 metrów od linii startu). Za rzut za linię otrzymuje się 1 punkt; po zakończeniu punkty w każdej grupie są zliczane. Na zakończenie wszystkich konkurencji nauczyciel zlicza punkty poszczególnych grup. Wręcza nagrody w postaci naklejek z napisami „Lekkoatletyczny zwycięzca”.
|
Uczeń kształtuje szybkość poprzez wykonywanie ćwiczeń bieżnych
Uczeń kształtuje wyskok poprzez wykonywanie ćwiczeń skocznych.
Uczeń kształtuję siłę i precyzję rzutu poprzez ćwiczenia rzutne.
|
Ćwiczenia korekcyjne |
Dzieci siedzą w parach naprzeciwko siebie w siadzie ugiętym podpartym. Każdy trzyma pod palcami stóp koniec szarfy. Na sygnał wykonują naprzemienne ugięcia palców, starając się wciągnąć szarfę pod swoją stopę, tak by odebrać ja partnerowi. Następnie jedno dziecko z pary podtrzymuje szarfę nad ziemią podeszwami stóp, a partner stara mu się ją odebrać. |
Uczeń wykonuje ćwiczenia rozluźniające mięśnie stóp i palców. |
Zabawa wyciszająca |
Dzieci ustawiają się w szeregu. Jedno przygląda się grupie, następnie odwraca się i liczy do dziesięciu w tym czasie nauczyciel cichutko pokazuje osoby, które mają zamienić się miejscami. Dziecko stojące tyłem odwraca się i odgaduje kto zmienił miejsce w szeregu. |
Uczeń ćwiczy spostrzegawczość. |
Zbiórka, omówienie zajęć, pożegnanie grupy |
Nauczyciel omawia przeprowadzone zajęcia, dziękuje uczniom za przestrzeganie zasady „fair play”. Żegna się z grupą. |
|