KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
DLA GRUPY „0”
TEMAT: Majowy piknik na zaczarowanej łące.
CEL: przeniesienie w świat fantazji, wyobraźni, dobra zabawa, odprężenie, rozwój kreatywności
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
- potrafi uruchamiać swoją wyobraźnię, fantazję, humor
- dobrze bawi się w grupie
- rozwija się poprzez ruch
- potrafi naśladować ruchy wykonywane przez inne dzieci
METODY: aktywizujące, czynne, zabawowe
FORMY: grupowe
ŚRODKI: kapelusz słomkowy, koc, gazety, płyta CD z nagraniami,
Czas: 45 min
Grupa: ok. 15
PRZEBIEG:
Prowadzący: Za oknami zrobiło się już ciepło, przyszła wiosna. Więc my korzystając z pięknej pogody wybierzemy się na majówkę. Każdy z was otrzyma ode mnie koc dla siebie (arkusz gazety).
Co jem?
Pięknie świeci słońce, znajdujemy się na zielonej łące pełnej kwiatów. Wyciągnijcie swoje koce i rozłóżcie je na trawie. Dzieci rozkładają gazety i siadają na nie. Zrobiliśmy się potwornie głodni, wyciągamy więc ze swoich plecaków nasz prowiant.
Osoba prowadząca zabawę za pomocą pantomimy przedstawia co je, reszta dzieci zgaduje. Następnie każde dziecko po kolei przedstawia co je.
Prowadzący:
Ta łąka na której siedzimy to nie jest taka zwykła łąka. Mieszkają tutaj różne dziwne stwory, jak będziemy mieć szczęście to może któregoś z nich spotkamy.
Kapeluszowa wróżka
Prowadzący: Jedna z osób, które zamieszkują tę zaczarowana łąkę jest Kapeluszowa Wróżka. Wróżka pożyczyła mi swój kapelusz (nauczycielka zakłada na głowę słomkowy kapelusz).
Wszyscy uczestnicy poruszają się swobodnie po dywanie. Ten, kto ma na głowie kapelusz, prezentuje ruch, postawę lub sposób chodzenia, który naśladują inni. Później kapelusz wędruje do innego uczestnika. Zabawę rozpoczyna nauczycielka. Z żywa muzyką.
Czerwony koń
Prowadzący: Na łące mieszka również Czerwony koń. Ale zwierzę to jest bardzo płochliwe i nawet mnie udało zobaczyć się go tylko raz. Opowiem wam jaką przygodę miał ten koń z muchą, a wy będziecie to naśladować. Uczestnicy stoją w kręgu z twarzami zwróconymi na zewnątrz
Czerwony koń
(klaskać w uda)
Nagle szybko się odwrócił
(obrócić się z rozmachem)
Ogonem swoim
(prawy łokieć w lewej dłoni, kołysać w prawo i w lewo)
Muchę z grzbietu zrzucił
(prawa ręka klaszcze w lewą)
Lecz ona głupia nie była
(prawym palcem wskazującym dotknąć czoła)
Tylko bzzzz by zrobiła
(prawym palcem wskazującym wykonywać okrężne ruchy wokół głowy)
Już lata wokół konia
(wykonywać okrężne ruchy wokół głowy)
Nie dając mu spokoju
(odwrócić się z rozmachem)
Wierszyk można powtórzyć wielokrotnie, przy czym tempo można stopniować. Uczestnicy wymyślają własne ruchy do tekstu.
Olbrzym w jaskini
Prowadząca: na łące mieszka również pewien olbrzym. Chciał się z nami pobawić ale niestety złamał nogę. Poprosił żeby najgrzeczniejsze dziecko go zastąpiło w zabawie. Nauczycielka rozkłada na środku Sali koc lub prześcieradło.
Jedne z uczestników siedzi pod prześcieradłem jako olbrzym. Inni stoją przed nim i wołają:
Olbrzymie, czy jeszcze śpisz??
Olbrzym: Tak!
Wszyscy: Jak długo jeszcze?
Olbrzym: do godziny 3!
Po odliczeniu czasu, olbrzym wychodzi i łapie uczestnika, który w następnej rundzie będzie olbrzymem.
Inna wersja: schwytani uczestnicy również stają się olbrzymami i łapią pozostałych.
Odprężenie
Po tych wszystkich zabawach staliśmy się zmęczeni i senni. Przykrywamy się więc naszymi kocami i marzymy (dzieci przykrywają się gazetami). Przypominamy sobie, jak bawiliśmy się z kapeluszową wróżką, wyobrażamy sobie czerwonego konia i olbrzyma ze złamaną nogą. Dzieci przy cichej muzyce relaksują się i wyciszają po zabawach ruchowych.
Opracowała: Karolina Oszek
Nauczyciel stażysta