KONSPEKT
ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
W INTERNACIE
TEMAT:
Wiosenne harce na świeżym powietrzu - gry i zabawy terenowe
Karolina Lach
III Rok oligofrenopedagogiki
GRUPA 2, studia zaoczne
GRUPA: Dziesięcioro 15-latków
PROWADZĄCA: Lach Karolina
CZAS ZAJĘĆ: 1,5 h
TYP ZAJĘĆ: sportowo-rekreacyjne, rozrywkowe, oświatowe
RODZAJ ZAJĘĆ: zabawy ruchowe, zręcznościowe i sprawnościowe
CELE KSZTAŁCĄCE:
- kształtowanie spostrzegawczości, uwagi i logicznego
myślenia;
- kształtowanie poprawnych wypowiedzi;
- kształtowanie wyobraźni ucznia;
- kształtowanie poprawnej postawy ciała;
- kształtowanie dyscypliny zespołowej i indywidualnej w czasie wycieczki;
CELE POZNAWCZE:
-zapoznanie ze zmianami jakie zachodzą w przyrodzie wiosną;
-przypomnienie zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz bezpiecznego wsiadania i wysiadania z autobusu;
-zapoznanie się z korzyściami jakie daje nam las;
-poznanie korzyści z uprawiania sportów;
CELE WYCHOWAWCZE:
-kształtowanie postawy proekologicznej;
-wdrażanie do poszanowania przyrody;
-integracja grupy przez wspólną pracę i zabawę;
CELE REWALIDACYJNE
- kształtowanie logicznego myślenia;
-kształtowanie percepcji wzrokowo-słuchowej;
- kształtowanie sprawności fizycznej ciała;
FORMY PRACY:
-ze względu na liczebność uczestników: zajęcia grupowe
- ze względu na aktywność wychowanków: intensywne
METODY PRACY:
-zabawowe,
-słowne,
-problemowe,
-praktycznego działania,
-czynne oglądowe,
-samodzielnych doświadczeń.
ŚRODKI REALIZACJI:
-piłki,
-skakanki,
-koc,
-puzzle,
-gry planszowe,
-wykorzystanie naturalnych warunków lasu- ścieżka zdrowia.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
ZAJĘCIA WSTĘPNE:
1. Przywitanie się z grupą: przedstawienie się i poproszenie wychowanków o podanie swoich imion
2. Rozmowa wprowadzająca dotycząca tematu: w jaki sposób zaplanować wolny czas na świżym powietrzu
3. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa ( dbanie o czystość, kultura zachowania się w lesie).
4. Rozmowa na temat: Jak zachowywać się w lesie?
ZAJĘCIA WŁAŚCIWE:
1. Obserwacja lasu w okresie wiosennym
2. Piknik na polanie.
3. Podział na grupy( wychowankowie sami wybierają zespół , do którego chcą należeć)
a) zespół - mecz piłki nożnej:
b) zespół - rozgrywki ze skakanką:
c) zespół- zabawy na kocu:
d) zespół- bieg ścieżką zdrowia.
4. Gromadzenie „DARÓW LASU” do kącika przyrody.
5. Powrót do internatu.
ZAJĘCIA KOŃCOWE:
1. Pytania dotyczące zajęć:
„Jak wygląda las w okresie wiosennym?”
„Co najbardziej mi się podobało w czasie wycieczki?”
2. Porządkowanie i uzupełnianie zbiorów w „KĄCIKU PRZYRODY”.
3. Pochwalenie wychowanków i podziękowanie za wspólne zajęcia.