KONSPEKT
ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
W INTERNACIE
TEMAT:
Wiosenna makieta
GRUPA: sześcioosobowa koedukacyjna
OSOBA PROWADZĄCA:
MIEJSCE ZAJĘĆ: Internat przy Ośrodku Szkolno - Wychowawczym
TEMAT ZAJĘĆ: Wiosenna makieta
CZAS ZAJĘĆ: 1h 15 minut
TYP ZAJĘĆ: Praktyczno - techniczne
RODZAJ ZAJĘĆ: Zajęcia manualne
CELE OGÓLNE:
Wspólne wykonywanie makiet, które będą ozdobą korytarza
Wspomaganie rozwoju myślenia twórczego oraz zdolności plastycznych
CELE WYCHOWAWCZE:
Kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie.
Wdrażanie do samodzielnego planowania pracy
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Wychowanek:
Potrafi pomalować wybraną przez siebie figurkę
Umie rozmieścić ją na przestrzeni makiety
Potrafi przykleić wykonaną figurkę do planszy
Umie wykonać estetyczną pracę
Doskonali koordynację wzrokowo ruchową
Doskonali sprawność manualną
Dba o porządek na stanowisku pracy
Sprząta stanowisko pracy
METODY PRACY
Słowne - rozmowa na temat wiosny i jej kolorów
Oglądowe - wykonanie zdjęć dokumentujących poszczególne etapy pracy
Praktycznego działania - wykonanie czynności na poszczególnych etapach :
przygotowanie swojego stanowiska pracy
pomalowanie figurki/figurek
przyklejenie gotowej pracy na makietę
FORMY:
Liczba osób uczestniczących w zajęciach:
Indywidualne
Charakter aktywności uczestników zajęć:
zajęcia intensywne
Organizacyjno - metodyczne:
świetlica planowana - tokowa - tematyczna
ŚRODKI REALIZACJI:
Farby plakatowe
Lakiery do paznokci
Pędzle
Kubeczki na wodę
Klej
Gotowa makieta
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
ZAJĘCIA WSTĘPNE
Przywitanie się z grupą: przedstawienie się i poproszenie wychowanków o podanie swoich imion
ZAJĘCIA WŁAŚCIWE
Wprowadzenie, rozmowa na temat wiosny: Prowadząca pyta: „z czym kojarzycie wiosnę? Po czym poznajemy, że wiosna przyszła? Co ona symbolizuje? Jakie kolory są typowe? etc.”
Uczestnicy odpowiadają: …
Podanie tematu zajęć - prezentacja makiety i informacja, że dziś będą przygotowywać wspólnie taką właśnie makietę.
Wymienienie przyborów potrzebnych do dzisiejszych zajęć
Rozmowa na temat malowania odlewów gipsowych, pytania dotyczące doświadczenia w tym zakresie
Przygotowanie przyborów plastycznych : farb plakatowych, lakierów do paznokci, pędzli, kubeczków na wodę, kleju oraz makiety
Rozdzielenie każdemu wychowankowi makiety
Pokazanie odlewów gipsowych związanych z tematem wiosennym
Wybór przez wychowanków dogodnych dla nich wzorów
Rozmieszczenie ich „na sucho” na makiecie
Praca własna - malowanie figurek
Ozdabianie gotowych prac brokatowymi lakierami do paznokci
Omówienie działania „pistoletu” na klej (w tym, zasady bezpiecznego użytkowania)
Przyklejanie ukończonych prac na makietę
Sprzątanie swojego miejsca pracy - chowanie farb, mycie pędzli i kubeczków
ZAJĘCIA KOŃCOWE:
Prezentacja wykonanych prac
Pochwalenie wychowanków i podziękowanie za wspólne zajęcia.