KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Gimnazjum
TEMAT: Bądź tolerancyjny! Wykorzystanie gry symulacyjnej.
Cele zajęć:
- zapoznanie uczniów ze znaczeniem terminu tolerancja
- uświadomienie uczniom istnienia mechanizmów oceny osób widzianych po raz pierwszy
- wyjaśnienie problematyki uprzedzeń
- kształcenie tolerancji dla innych
- kształcenie umiejętności pracy w grupie
- doskonalenie umiejętności prowadzenia kulturalnej dyskusji
- doskonalenie umiejętności posługiwania się źródłami informacji
- doskonalenie umiejętności komunikowania się
- doskonalenie umiejętności publicznego prezentowania siebie i grupy
Metody pracy:
- podająca - pogadanka, rozmowa
- gra stymulacyjna
- ankieta
Formy pracy:
- zespołowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
Fotografie wycięte z gazet, karteczki, flamastry, kwestionariusz ankiety.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Sprawy organizacyjne
- sprawdzenie obecności
2. Część właściwa
- rozmowa na temat tolerancji
- przygotowanie gry
a) rozwieszenie na tablicy wcześniej przygotowanych, wyciętych z gazet fotografii 20 osób (w jednym rzędzie 10 fotografii kobiet, poniżej 10 fotografii mężczyzn)
b) oznaczenie fotografii liczbami od 1 do 20
c) podzielenie klasy na kilka małych grup „zespołów doradczych” Biura Matrymonialnego
d) rozdanie każdej grupie 20 karteczek oraz flamastrów: czerwonego, czarnego, niebieskiego i zielonego
- przebieg gry
a) wyjaśnienie uczniom, że są gośćmi Biura Matrymonialnego „Radość Życia”; zepsuł się komputer, więc goście mają skojarzyć w pary osoby ze zdjęć. Każda grupa może postawić: dwa czerwone, 2 niebieskie, 2 zielone i 1 czarny krzyżyk na wybranej kartce.
b) karteczki ponumerowane są tak samo jak fotografie. Członkowie każdej grupy odpowiednio zaznaczają flamastrami krzyżyk na wybranych kartkach, odpowiadając jednocześnie na następujące pytania:
* Którą osobę mógłbym sobie wyobrazić jako kolegę i koleżankę z klasy?
( 1 zielony krzyżyk na fotografii kobiety i 1 zielony na fotografii mężczyzny)
* Która osoba wzbudza moje zaufanie?
( krzyżyki niebieskie)
* Którą osobę uważam za najbardziej atrakcyjną?
( krzyżyki czerwone)
* Która osoba wydaje mi się najbardziej niesympatyczna?
( 1 krzyżyk czarny)
c) nauczyciel zbiera kartki i dodaje wyniki dotyczące każdej fotografii, a potem ogłasza wyniki
d) każda grupa decyduje, które fotografie należy ze sobą zestawić - w ten sposób ma skojarzyć dwie pary
- etap refleksyjny: uczniowie zastanawiają się nad swoimi ocenami, odpowiadając na następujące pytania:
* Od czego zależało przydzielenie krzyżyka?
* Dlaczego niektóre fotografie nie dostały krzyżyka?
- rozmowa z uczniami o uprzedzeniach
- przeprowadzenie ankiety: nauczyciel czyta pytania, uczniowie odpowiadają TAK lub NIE
3. Podsumowanie
- dyskusja na temat tolerancji w naszym życiu
- podziękowanie