Nasze potrzeby i ich znaczenie

Nasze potrzeby i ich znaczenie. Konspekt na godzinę wychowawczą w kl. V

( Uczymy rozpoznawać się swoje potrzeby)

Zadania dydaktyczno-wychowawcze
-celem jest rozpoznanie swoich potrzeb i ich znaczenia
-rozwijanie myślenia twórczego

Cel ogólny: Rozumienia znaczenia potrzeb i umiejętność rozpoznawania swoich.

Cele operacyjne:
Uczeń potrafi: -wytłumaczyć- co to jest-potrzeba?
-potrafi wymienić swoje potrzeby
-stworzyć hierarchię ważnych potrzeb
-uzasadnić swoje zdanie w dyskusji

Cel wychowawczy: wdrażanie dzieci do zgodnego współdziałania w grupie, wzajemnego, wzajemnego komunikowania się i wzajemnego zrozumienia
Cel poznawczy: Poznanie swoich potrzeb i potrzeb innych ludzi – kolegów, rozumienie znaczenia ich zaspokajania.
Cel kształcący: Podnoszenie poziomu samoakceptacji, motywowanie mało aktywnych uczniów, podnoszenie ich samooceny.

Forma Pracy: indywidualna, warsztatowa
Metoda: Problemowa

TOK ZAJĘĆ

1. Przywitanie dzieci zapoznanie ich z tematem lekcji

CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
1. Próba wspólnego tworzenia definicji „potrzeby”
- Podać przykłady potrzeb innych istoto np. zwierząt .
2. Wspólne stworzenie listy wszystkich potrzeb ludzi
- Rozdanie karteczek dla wszystkich uczniów(praca samodzielna) i przyczepianie ich do tablicy – tłumaczenie swoich potrzeb.

3. Podział uczniów na cztery grupy :
- grupy mają za zadanie wspólnie ustalić i napisać na planszach : nasze wspólne potrzeby.

\ | /
------ Nasze potrzeby ------
/ | \


- Omówienie – lider grupy przedstawia główne potrzeby grupy.

4. Ćwiczenia dla grup – potrzeba wzajemnego zrozumienia – zaufania „grupowe chodzenie”
- Grupy tworzą ”wężyki” tzw. – pociąg. Wszyscy mają zamknięte oczy, osoba pierwsza prowadzi grupę po klasie. - omówienie

5. Ćwiczenie – Potrzeba zrozumienia
- Wybrana losowo osoba z grupy dostaje schemat rysunku geometrycznego.
Jej zadaniem jest słownie przekazać dokładną informacje, jak należy go rysować „krok po kroku”. Uczniowie rysują
- Podsumowanie : Czy instrukcje były jasne ?
Czy brak zrozumienia wpływa na ich zachowanie?

PODSUMOWANIE ZAJĘĆ
Omówienie z uczniami problemu wzajemnego zrozumienia i zaufania w klasie.
- uczeń - uczeń
- uczeń - nauczyciel
Musi wystąpić wzajemne zrozumienie i zaufanie w grupie(klasa).

3.CZĘŚĆ KOŃCOWA
Uczniowie siedzą w kręgu, każdy ma za zadanie dokończyć podane zdanie:
„Podczas tych zajęć nauczyłem się że ...........................” .

