Zakład Budownictwa

Zakład Budownictwa

i Fizyki Budowli

Wydział Inżynierii

Lądowej

Ćwiczenie obliczeniowe

Z Fizyki Budowli

Wykonała:

Izabela Stępniewska

Gr. 1

Obliczenia:

  1. Opór cieplny RT:

Rj=djj [(m2K)/W]

Gdzie:

dj-grubość danej warstwy

λj-współczynnik przewodzenia ciepła danej warstwy

R1=0,0125/0,23=0,054 [(m2K)/W]

R2=R3=0,125/0,77=0,162 [(m2K)/W]

R4=R5=0,075/0,042=1,786 [(m2K)/W]

R6=R7=0,06/0,56=0,107 [(m2K)/W]

RT=0,13+0,0125/0,23+0,25/0,77+0,15/0,042+0,012/0,56+0,04=4,334 [(m2K)/W]

  1. Współczynniki przenikania ciepła U:

UT=1/ RT [W/(m2K)]

UT=1/4,334=0,231 [W/(m2K)]

-poprawka na termoizolację:

ΔUg=0,01*(3,571/4,334)2=0,01*0,68=0,01 [W/(m2K)]

-poprawka na łącznki:

Stosujemy kwadratowe łączniki ze stali nierdzewnej o boku 5 mm

ΔUt=α*(( λf*Af*Nf)/d0)*(R1/RT,n)2=0,0000616 [W/(m2K)]

α = 0,8

λf=17 W/mK

Af=25 mm2=0,000025 m2- powierzchnia łącznika

Nf = 4 – liczba łączników na m2

3%UT=0,00693

ΔU= ΔUg+ ΔUt=0,01006 ≥ 0,00693

UC=0,231+0,01006=0,241006 ≤ 0,3

Jest to wartość niższa niż zadana w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury - „Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. Według wcześniej wymienionego dokumentu U dla ścian zewnętrznych przy temperaturze wewnątrz wyższej niż 16*C powinno być niższe niż 0.30. Przegroda spełnia wymagania, nie trzeba jej korygować.

  1. Temperatury:

ΔФj=Rj*C

C=(Фie)/RT=4,384

ΔФi=0,6

ΔФ1=0,2

ΔФ2=ΔФ3=0,7

ΔФ4=ΔФ5=7,8

ΔФ6=ΔФ7=0,5

ΔФe=0,2

Фi=19-0,6=18,4 *C

Ф1=18,4-0,2=18,2 *C

Ф2=18,2-0,7=17,5 *C

Ф3=17,5-0,7=16,8 *C

Ф4=16,8-7,8=9,0 *C

Ф5=9-7,8=1,2 *C

Ф6=1,2-0,5=0,7 *C

Ф7=0,7-0,5=0,2 *C

Фe=0,2-0,2=0,0 *C

  1. Równoważna pod względem dyfuzyjnym grubość warstwy powietrza SdT:

Sdj=djj m

Gdzie:

dj-grubość poszczególnej warstwy

μj-współczynnik oporu dyfuzyjnego

Sd1=0,0125*10=0,125 m

Sd2=Sd3=0,125*16=2,0 m

Sd4=Sd5=0,075*1=0,075 m

Sd6=Sd7=0,06*16=0,96 m

SdT=6,195 m

  1. Ciśnienie pj:

Pii*psi=1252,29 Pa

Pee*pse=531,57 Pa

Δpj=Sdj*D

D=( Pi- Pe)/ SdT=116,34

Δp1=14,54

Δp2=Δp3=232,68

Δp4=Δp5=8,73

Δp6=Δp7=111,69

P1=1252,29-14,54=1237,75 Pa

P2=1237,75-232,68=1005,07 Pa

P3=1005,07-232,68=772,39 Pa

P4=772,39-8,73=763,66 Pa

P5=763,66-8,73=754,93 Pa

P6=754,93-111,69=643,24 Pa

P7=643,24-111,69=531,55 Pa

  1. Wilgotności:

Фj=pj/psj %

Ф1=59 %

Ф2=50 %

Ф3=40 %

Ф4=67 %

Ф5=113 %– następuje kondensacja bo >100 %

Ф6=99,7 %

Ф7=86 %

  1. Ciśnienie nasycenia i ciśnienie rzeczywiste:

Na załączonych wykresach widać że występuje wgłębna kondensacja pary wodnej. Obliczono strumień wykraplanego kondensatu gc oraz ilość kondensatu jaka pojawi się w 1m2 przegrody w ciągu jednego miesiąca.

gc0*((pi-pc)/(SdT-SdC)-(pc-pe)/Sdc)=142,94*10-10=1,43*10-8 [kg/sm2]

Gdzie:

ϐ0=2*10-10 [kg/m*s*pa]- paroprzepuszczalność powietrza w odniesieniu do ciśnienia cząstkowego pary wodnej

Sdc=0,96+0,96+0,075=1,995

Mc=gc*tm=3,83*10-2 [kg/m2]

tm=31*24*3600=2678400 s – czas miesiąca w sekundach

  1. Ogólna ocena cieplno-wilgotnościowa przegrody na podstawie wyliczonych wartości:

Po dokonaniu analizy przegrody można dojść do wniosków umożliwiających optymalizacje przegrody na etapie projektowania, bądź też poprawę jej jeżeli już została wybudowana. Problem w postaci kondensacji pary wodnej wewnątrz przegrody można rozwiązać poprzez dodanie warstwy paroizolacji od ciepłej strony przegrody tj. Przed termoizolacją. Jeżeli przegroda jest już wybudowana jedynym wyjściem jest zastosowanie tynku paroprzepuszczalnego z zewnątrz budynku.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Hydraulika, laborka1, ZAKŁAD BUDOWNICTWA WODNEGO POLITECHNIKA WROCŁAWSKA
hydraulika, hydraulka5a1, ZAKŁAD BUDOWNICTWA WODNEGO POLITECHNIKA WROCŁAWSKA
Ławy fundamentowe uproszczone zasady projektowania (Zakład Budownictwa PWr)
hydraulika, HY1, ZAKŁAD BUDOWNICTWA WODNEGO POLITECHNIKA WROCŁAWSKA
Ławy fundamentowe uproszczone zasady projektowania (Zakład Budownictwa PWr)
Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów, Budownictwo UTP, I rok, I semestr, Prezentacja
materiaˆy budowlane, LAB4, Politechnika Wrocławska Wydział Budo
Budown stropy
BUDOWNICTWO OGÓLNE WYKŁAD10S4
1 Budownictwo ogólne sem IV
budownictwo stany skupenia wyk 3
Obowiązki KAR w zakładzie pracy
Zakład Medycyny Sądowej jako instytucja naukowa
12 Zakladanie pasiekiid 13664 Nieznany (2)

więcej podobnych podstron