SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Grupa: II
Opracowanie i prowadzenie: Maria Achmatowicz
Ośrodek tematyczny: Cztery pory roku.
Temat dnia aktywności: Tajemnice pór roku.
Data: 17.01.2013
OBSZAR 11. Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.
Cele:
- dziecko zna nazwy pór roku, wyróżnia ich cechy charakterystyczne,
- dziecko naśladuje nauczyciela,
- dziecko rozwiązuje zagadki słowne (4l.) oraz obrazkowe (3l. i 4l.) dotyczące pór roku,
- nazywa niektóre zjawiska atmosferyczne na podstawie obrazków,
- dziecko doskonali zmysł równowagi, przestrzega ustalonych zasad zabawy,
- rozpoznaje niektóre kolory (niebieski, żółty, pomarańczowy zielony).
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Metody pracy:
- słowna (instrukcja, zagadki słowne)
- zadań stawianych dziecku
Środki dydaktyczne:
- studnia Jakuba, obrazki przedstawiające pory roku, klawesy, zagadki o porach roku, ilustracje charakterystycznych zjawisk atmosferycznych, laski gimnastyczne, szarfy, płyta z nagraniem, naklejki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
- Zabawa ruchowo-naśladowcza z wykorzystaniem Studni Jakuba „Pory roku” (dziecko porusza się zgodnie z rytmem wystukiwanym przez nauczyciela, podczas przerwy ustawia się przy odpowiednim obrazku w zależności od koloru pokazywanego patyczka ze studni Jakuba i ilustruje ruchem daną porę roku)
- Zagadki o porach roku (każde dziecko po odgadnięciu zagadki dostaje naklejkę)
- Zabawa ruchowa z elementami równowagi „Wiosna, lato, jesień, zima” (dzieci podzielone na cztery grupy zakładają szarfy w odpowiednim kolorze : lato-żółta, wiosna – zielona, jesień – czerwona, zima – niebieska; przed każdym dzieckiem leży laska gimnastyczna; podczas muzyki wszystkie dzieci przechodzą nad laskami naprzemiennie; na przerwę w muzyce jedynie dzieci ze wskazanej przez n-la grupy wykonują ćwiczenie).