SCENARIUSZ ZAJĘĆ
GRUPA WIEKOWA: 6 - latki
PROWADZĄCA: Małgorzata Futro
TEMAT: Owoce z sadu – śliwka
CELE OPERACYJNE:
Dziecko
- rozwijanie umiejętności słuchania,
- rozpoznanie śliwki po kształcie i smaku,
- poznanie wartości odżywczych śliwki,
- rozwijanie sprawności manualnych (malowanie palcem wykorzystując farbę).
Metody:
oglądowe
słowne
oparte na działaniu
Formy:
indywidualna,
zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
wiersz „Wpadła gruszka do fartuszka”, tekst „Śliwki”, zagadka o śliwce, obrazki owoców, owoce, tamburyn, karta papieru z narysowanymi konturami śliwki, farby
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Zabawa - "Powitanie".
"Witam wszystkich, którzy mają fioletowe bluzeczki,
Witam wszystkich, którzy mają fioletowe spodnie, (rajstopy, buty, spinki, itd.)
Witam wszystkich, którzy mają krótki rękawek,
Witam wszystkich, którzy chcą się dobrze bawić.
„Burza mózgów”- co jest w fioletowym kolorze.
Kto powtórzył już raz wypowiedziane określenie wchodzi do środka. Żeby wrócić do kręgu wykonuje polecenie, które otrzyma od dzieci.
Nauczyciel czyta zagadkę, a dzieci podają, o jaki chodzi owoc. Po odgadnięciu przez dzieci nazwy owocu nauczyciel pokazuje ilustrację.
Skórka fioletowa, miąższ pod nią złoty, pesteczka w środku.
Smakuje wybornie, wszyscy wiemy o tym.
(śliwka)
Słuchanie wiersza „Wpadła gruszka do fartuszka”. Udzielenie odpowiedzi na pytania:
Jakie owoce pojawiają się w wierszu?
Gdzie wpadła gruszka i dwa jabłuszka?
Dlaczego śliwka nie wpadła do fartuszka?
Wiersz „Wpadła gruszka do fartuszka”
Wpadła gruszka do fartuszka
A za gruszą dwa jabłuszka.
A śliweczka wpaść nie chciała,
Bo śliweczka niedojrzała
Wysłuchanie tekstu „Śliwki”. Udzielenie odpowiedzi na pytania:
Jaką witaminę zawierają śliwki?
Jakie potrawy przygotowuje się ze śliwek?
„Śliwki”
Śliwki zawierają duże ilości cukru oraz błonnika pokarmowego. Są bardzo sycące. Suszone są doskonałym lekiem na problemy trawienne, mają także właściwości uspokajające i rozweselające. Zawierają dużo witaminy C, która chroni przed katarem i przeziębieniem. Ze świeżych śliwek przygotowuje się wiele potraw, np. pierogi, cista, powidła, dżemy, konfitury, kompoty. Suszone śliwki dodaje się np., do kompotów z suszu i do duszonego mięsa.
Omówienie wyglądu śliwki, rozkrojenie, sprawdzenie, co znajduje się w środku.
Smakowanie owoców z zamkniętymi oczami, wyróżnienie śliwki. Omówienie jej walorów smakowych.
Zabawa ruchowa z elementem podskoku „Zrywamy śliwki”. Dzieci poruszają się po sali w rytmie wystukiwanym przez nauczyciela na tamburynie. Słysząc słowo Hop podskakują do góry, naśladują zrywanie śliwek z drzewa.
Zabawa orientacyjno – porządkowa „Spadające śliwki”. Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy (chłopcy i dziewczynki). Wszystkie dzieci są śliwkami- stoją, kołyszą się. Gdy nauczyciel zagra na tamburynie przykucają dzieci z jednej grupy, a gdy zagra na grzechotce – na podłodze siadają dzieci z drugiej grupy.
Mieszanie farb, w celu uzyskania fioletowej barwy.
Wykonanie przez dzieci pracy plastycznej „Śliwka”. Dzieci zamalowują kontury śliwki korkami umoczonymi w farbie.