Scenariusz imprezy:
1.Opis przebiegu działań organizacyjnych przed i podczas oficjalnego otwarcia.
2. Program imprezy.
3. Opis zakończenia i zamknięcia imprezy.
Regulamin imprezy:
a)reguły sportowe dotyczące organizacji i przebiegu imprezy ustalone przez organizatorów.
b)dokument pozwalający org. Na praktyczną realizację imprezy, która nie budzi wątpliwości ze strony uczestników, jak i osób postronnych.
c)postanowienia ogólne:
-nazwa i cel imprezy;
-organizator lub organizatorzy, patronat prasowy, sponsorzy
-gospodarz imprezy
-termin i miejsce realizacji
-zasady uczestnictwa
-sposób prowadzenia rozgrywek
-sposób ogłoszenia wyników i rozdania nagród
-postanowienia końcowe.
d) postanowienia techniczne:
-przepisy gry
-kryteria uczestnictwa w imprezie
-dokładne terminy rozgrywek
-ogłoszenie wyników, losowanie
-sposób składania protestów
-zakończenie imprezy, zastrzeżenia organizatora.
Sekcje:
Programowo-sportowa:
a)opracowanie programu i scenariusza imprezy
b)przygotowanie regulaminu
c)powołanie komisji sędziowskiej
d)przeprowadzenie rozgrywek
e)obliczanie wyników i pkt. Końcowej.
Techniczno-finansowa:
a)przygotowanie i zabezpieczenie odpowiednich obiektów, urządzeń oraz sprzętu
b)przygotowanie technicznej strony przekazu inf.(wizualnej i dźwiękowej)
c)opracowanie preliminarza(kosztorysu) imprezy
d)gromadzenie środków finansowych( dotacje, sponsorzy, wpisowe)
Organizacyjno- marketingowa
a)analiza środowiska
b)przygotowanie oraz skierowanie do odbiorców materiałów inf. I reklamowych
c)promocja imprezy
d)dekoracja miejsca imprezy
e)zapewnienie bieżącej inf.(spiker, wolontariusze)
f) zapewnienie opieki medycznej
g)przygotowanie nagród i dyplomów.
Cele szczegółowe:
a)popularyzacja rekreacyjnych form ruchowych
b)zaspokojenie potrzeb różnych środowisk w zakresie wzorów rekreacji fizycznej
c)rozbudzenie zainteresowań aktywnym wypoczynkiem
d)umożliwianie oceny sprawności fizycznej
e)nawiązanie kontaktów i współpracy ze środowiskiem lokalnym
f)integracja różnych środowisk.
Wskazówki medodyczno-organizacyjne dotyczące prowadzenia części zajęć rekreacyjnych:
Wskazania(tak)
a)po ćw. Statycznych, ćw. dynamiczne
b)ćw. o umiarkowanym i średnim natężeniu
c)przeplatanie ćwiczeń hamujących oddychanie ćw. hamującymi oddech
d)ćw. kształtujące szybkość ruchów i wytrzymałość szybkościową powinny trwać krótko
e)należy wykonywać ćwiczenia wszechstronnie oddziaływające na organizm
f) po ćw. trudnych wysiłkowo i technicznie, ćw. łatwe
g) często należy wykonywac ćw. rozluźniające i ćw. przeciwnych grup mięśniowych
h) kontrola poprawności wykonywanych ćwiczeń.
Przeciwwskazania(nie)
a)ćw. statyczne i intensywne na początku rwania zajęć
b) ćw. będące tylko pracą jednostronną i asymetryczną
c)angażowanie do pracy wybranych grup mięśniowych
d)wywoływanie zmęczenia mięśniowego organizmu
e)ćw. wymagające precyzji ruchów.
Proces rekreacji ruchowej:
Podejmowaniu wszelkich działań związanych z aktywnością fizyczną, intelektualną, moralną, estetyczną i osobowościową pomiędzy nauczycielem, instruktorem, trenerem a rekreantem
b)podstawowym zadaniem tych działań jest kształtowanie świadomej troski o sdrowie, wydolność i sprawność fizyczną
c)świadectwem tego będzie permanentna aktywność fizyczna.
Zasady budowy jednostki rekreacyjnej:
1.wszechstonności(wszystkie układy, części ciała, mięśnie, emocje)
2.zmienności pracy
3.stopniwego natężenia wysiłku(krzywa natężenia wysiłku)
Zasady budowy toku zajęć:
Zasada fizyczno-zdrowotna:
a)dobór ćwiczeń i zasobu gier i zabaw powinny być komplementarne do krzywej wysiłku podczas zajęć
b)Ruch powinien dostarczać ćwiczącym wszechstronnych bodźców rozwojowych
c)ustalone ćwiczenia powinny wzmacniać odporność organizmu, rozwijać wszechstronną sprawność fizyczną i kształtować prawidłową postawę ćwiczących
Zasada pedagogiczna:
a)dostarczaniu wiadomości ćwiczącym na temat wybranej formy rekreacji ruchowej oraz nauczenia ich podstaw samokontroli i samooceny
b)rozwija ich pozytywne cechy charakteru i osobowości
c)dobiera odpowiednie formy i metody kształcenia adekwatne do poziomu grupy.
Zasada psychologiczna:
a)dąży do uzyskania pozytywnych emocji wśród ćwiczących i zadowolenia z uczestnictwa w zajęciach.
b) umiejętne stosowanie systemu pochwał, nagród i wyróżnień.
Zasada organizacyjna:
a)prawidłowym zorganizowaniu grupy ćwiczących z ewentualnym podziałem na formy ćwiczebne
b) dbanie i bezpieczeństwo podczas trwania zajęć.
Diagnoza potrzeb i możliwości:
Osobnicze:
a)potrzeba i możliwośc rozwojowo-zdrowotna uczestników zajęc rekreacyjnych
b)preferowane formy aktywności fizycznej
c)poziom posiadany umiejętności ruchowych
d) poziom wydolności i sprawności fizycznej.
e)stan zdrowia rekreanta
f)predyspozycje intelektualne i osobowościowe
g)stan wiedzy rekreanta o rozwoju fizycznym i jego czynnikach.
Środowiskowa:
a)poznanie materialnej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej środowiska
b)wiedza na temat tradycji rekreacji ruchowej na danym środowisku
c)możliwość korzystania terenu, do prowadzenia różnorodnych form aktywności ruchowej
d)poznanie uwarunkowań w celu podjęcia współpracy ze stowarzyszeniami, klubami, organizacjami i związkami sportowymi.
Ścieżka zdrowia:
Specjalni wytoczona trasa, zaprogramowana i wyposażona w zestaw urządzeń do ćwiczeń oraz tablic objaśniających sposoby wykonania ćwiczenia
Uczestnik, sam podejmuje decyzję, jedynym ograniczeniem są tablice informacyjne
Ścieżki zdrowia mają zastosowanie w szkolnictwie, rekreacji dorosłych, rehabilitacji ,treningu sportowego.
Rodzaje ścieżek zdrowia:
Biegowa:
Trasa o długości 2000-3000m
Wytyczona na zalesionym, płaskim terenie, podzielona na kilka odcinków
Trasę pokonuje się na przemian marszem i biegiem, stopniowo skracając odcinki marszu a zwiększając biegu.
Ćw. na ścieżce biegowej przyczyniając się do wzrostu wydolności ukł. Oddechowego i ukł. Krążenia oraz wzrostu wytrzymałości organizmu.
Sprawnościowa:
Trasa długości 1500-2500m.
Łączy elementy marszu i biegu. Ćwiczenia na przyrządach rozstawionych przy trasię.
Jest najbardziej wszechstronną, skuteczna i dostępną dla wszystkich formą podnoszenia sprawności.
Ćwiczebna:
Długość 300-500m
Na trasie w niewielkich odległościach od siebie ustawione SA szeregi urządzeń do ćwiczeń.
Testowa:
Składa się z 6 pkt:
-precyzjo ruchu
-muskulatury brzucha
-skocznośći
-wytrzymałości
-równowagi
-siły
Pozwala na określenie poziomu sprawności osobistej.
Obciążeniowa:
Tor treningowy z większą liczbą ćwiczeń i prób wymagającej dużej sprawności i wytrzymałości. Stosowany w treningu sportowym.
Konspekt:
I częśc wstępna:
1.czynności organizacyjne
2Motywacja do zajęć
3. Rozgrzewka
4.Część Główna:
5.Relizacja zadania głównego
6.Cz. końcowa:
1 uspokojenie organizmu
2.czynności porządkowe
3.nastawienie do samodzielnego działania na polu kultury fizycznej
Treść – opis zadania:
1.zbiórka
2.powitanie
3.podanie zadań i tematu zajeć
1. uczestnicy zajęc mają chwilę na zabawę
2. rozgrzewka prowadzona przez instruktora
3. ćw. wykonywane przez uczestników zajęć
4. np. zabawy w dodzie:
-marsz w wodzi
-pociąg
- nurkowanie
1.Dowolna zabawa
2. zbiórka
3.główna ocena pracy uczestników
4.zachecenie do dalszego uczestnictwa w zajęciach i pożegnanie.